GR US

Ο Γκάμα... κράτησε (1-0) τον Αρη στην κορυφή

Εθνικός Κήρυξ

Ο Μπρούνο Γκάμα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και στο παιχνίδι του Αρη με τον Απόλλωνα Σμύρνης στα Ιωάννινα και κράτησε τους «κίτρινους» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ενα πανέμορφο γκολ από τον Μπρούνο Γκάμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Αρη να νικήσει με 1-0 ως τυπικά γηπεδούχος τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Στάδιο των «Ζωσιμάδων» στα Ιωάννινα και να παραμείνει μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ μετά από πέντε αγωνιστικές. Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στην πρώτη ώρα του παιχνιδιού, αλλά στη συνέχεια η απόδοσή τους έπεσε κατακόρυφα με αποτελέσμα να δεχθούν μεγάλη πίεση από την «Ελαφρά Ταξιαρχία» η οποία δεν πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας λόγω τoυ VAR που «ακύρωσε» για λίγα εκατοστά ως οφ-σάιντ το γκολ που πέτυχε με τον Λιθουανό Σλίβκα στα μέσα της επανάληψης.

Ο Αρης πήρε από το ξεκίνημα το πάνω χέρι στο παιχνίδι και άρχισε να πιέζει την εστία του Απόλλωνα για να βρει το γκολ. Στο 15’ μετά από ωραίο συνδυασμό των «κίτρινων» η μπάλα στρώθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή στον Μπερτόλιο που έκανε το σουτ για να κοντράρει η μπάλα στο σώμα του Λισγάρα.

Η πίεση των παικτών του Αρη έφερε αποτέλεσμα στο 35’ όταν ο Μπερτόλιο βρήκε μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα τον Μπρούνο Γκάμα κι αυτός με καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κότσαρη για το 1-0.

Εκτός από το γκολ που δέχτηκε η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε στην εκπνοή του πρώτου μέρους και τον Φατιόν που χτύπησε στη μέση σε μια μονομαχία του με τον Μπουσέ και έγινε αναγκαστική αλλαγή δίνοντας τη θέση του στον Τσαμπούρη.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Απόλλωνας θα μπορούσε να ισοφαρίσει όταν μετά τη σέντρα του Μαρκ Φερνάντεθ από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στον Χουχούμη που σούταρε αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα να περάσει λίγο πάνω από την εστία του Μπουσέ.

Ο Αρης «κατέβασε» ταχύτητα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να γίνει απειλητικός. Μάλιστα στο 70’ η ομάδα της Ριζούπολης σκόραρε με συρτό σουτ του Σλίβκα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR καθώς ο Μουνιέ που έκανε το γύρισμα προς τον Λιθουανό μέσο ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος. Οι «κίτρινοι» είχαν στο 81’ ένα γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή που εξουδετέρωσε ο Κότσαρης. Στο 83’ οι Απολλωνιστές ζήτησαν πέναλτι στην σύγκρουση που είχαν ο Δεληζήσης με τον Μουνιέ μέσα στην περιοχή των «κίτρινων» και ο διαιτητής Δημήτρης Καραντώνης αφού είδε ο ίδιος τη φάση στο VAR καταλόγισε τελικά οφ-σάιντ στο ξεκίνημα της φάσης στον Γάλλο επιθετικό των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» συνέχισαν να κυνηγούν την ισοφάριση, αλλά η άμυνα του Αρη «κράτησε» μέχρι το φινάλε.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι: Σάκιτς, Σλίβκα, Βιτλής, Τζέγκο και Μπαξεβανίδης

ΑΡΗΣ: Μπουσέ, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάκιτς, Ματίγια (93' Μπαγκαλιάνης), Τζέγκο (58’ Σάσα), Ματέο Γκαρσία (75’Μαντσίνι), Γκάμα (75’Κάτσε), Μπερτόλιο (93’ Μάνος), Λόπεθ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κότσαρη, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης (62’ Ντάουντα), Μπαξεβανίδης, Φατιόν, (45’ Τσαμπούρης), Σλίβκα, Βιτλής (90’ Ιωαννίδης), Μπεντινέλι (90’ Κολ), Μαρκ Φερνάντεθ (62’ Μουνιέ), Τσιλούλης.