GR US

Πρόκριση-καρδιάς για ΑΕΚ 2-1 την Βόλφσμπουργκ

Εθνικός Κήρυξ

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έχε ρίξει στο καναβάτσο με το γκολ που πέτυχε στο 94΄ την Βόλφσμπουργκ και τρέχει να πανηγυρίσει με τους συμπαίκτες του την πρόκριση της ΑΕΚ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Μια ΑΕΚ με τεράστια ψυχικά αποθέματα νίκησε σ’ ένα δραματικό παιχνίδι με 2-1 την Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ηταν μια επική πρόκριση για τους «κιτρινόμαυρους» που αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έχοντας χάσει προηγουμένως και πέναλτι με τον Μάνταλο, κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν μ’ ένα γκολ- φωτοβολίδα από τον Σιμόες και να πάρουν την τεράστια πρόκριση στο φινάλε με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Η επικράτηση της «Ενωσης» ήταν δίκαιη καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ήταν καλύτερη από τους «λύκους».

Η «Ενωση» επιχείρησε να μπει φουριόζα στο ματς και να αιφνιδιάσει την Βόλφσμπουργκ όμως γρήγορα η γερμανική ομάδα αντέδρασε και στο 8’ φάνηκε απειλητική όταν ο Γκαρσία έχασε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Οτάβιο που έκανε το σουτ για να διώξει ο Τσιντώτας. Η ΑΕΚ φάνηκε για πρώτη φορά επιθετικά στο 13’ όταν μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Μάνταλος και την απομάκρυνση των παικτών της Βόλφσμπουργκ, η μπάλα στρώθηκε στον Τσιγκρίνσκι που σούταρε λίγο πάνω από την εστία των Γερμανών.

Πέντε λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι με τον Μάνταλο να εκτελεί έξυπνα ένα φάουλ προς τον Κρίστιτσιτς που ανατράπηκε μέσα στην περιοχή των «λύκων» από τον Σλάγκερ. Ωστόσο η τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ να πάρει προβάδισμα στο σκορ χάθηκε καθώς ο Μάνταλος που το εκτέλεσε δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα Περβάν που απέκρουσε. Στο 23’ οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν νέο πέναλτι σε σπρώξιμο του Σάκχοφ από τον Στέφεν, αλλά ο Πορτογάλος διαιτητής Αρτούρ Ντίας δεν διέκρινε παράβαση.

Στο 25’ ο Αρνολντ επιχείρησε το μακρινό σουτ, αλλά πάλι ο Τσιντώτας ήταν σε ετοιμότητα. Σταδιακά οι Γερμανοί πήραν όλο και περισσότερο μέτρα στο γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι το μούδιασμα των «κιτρινόμαυρων» από την απώλεια του πέναλτι, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στην εκπνοή του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 45’ μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών της Βόλφσμπουργκ, η μπάλα έφτασε στον Μεχμέντι που έκανε με τη μία το σουτ μέσα από την περιοχή για να γράψει το 0-1. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο δεύτερο μέρος με διάθεση να πιέσουν για να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση, αλλά ήταν αρκετά νευρικοί στις προσπάθειές τους.

Η Βόλφσμπουργκ προσπάθησε να κοντρολάρει τον ρυθμό και να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Μάλιστα στο 56’ πλησίασε στο δεύτερο γκολ, αλλά ο Τσιντώτας εξουδετέρωσε αυτή τη φορά το σουτ του Μεχμέντι μετά το λάθος του Σιμόες. Στο 62’ ο Καρέρα απέσυρε από το ματς τον Μάνταλο και έβαλε στη θέση του τον Λιβάγια θέλοντας να δώσει μεγαλύτερη πνοή στην επίθεση των «κιτρινόμαυρων». Κι εκεί που η ΑΕΚ προσπαθούσε να διασπάσει χωρίς αποτέλεσμα την άμυνα των Γερμανών, την λύση την έδωσε ο Σιμόες που με ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε στο 64’ τον Περβάν για το 1-1. Από το σημείο αυτό η μπάλα άρχισε να πηγαίνει «πάνω - κάτω» με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση. Στο 82’ ο Σάκχοφ βγήκε στην πλάτη της άμυνας των «λύκων», αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Περβάν ενώ στο 86’ ο Τσιντώτας απέκρουσε το σουτ - φάουλ του Αρνολντ.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, η ΑΕΚ έφτασε στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο δεύτερο γκολ και την πρόκριση. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το κλέψιμο έξω από την περιοχή τους για φτάσει η μπάλα στον Ανσαριφάρντ ο οποίος προχώρησε κι αντί να κάνει πάσα, επιχείρησε ένα πανέξυπνο συρτό σουτ κα άφησε «άγαλμα» τον Περβάν για το τελικό 2-1 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών απ’ όλους τους ανθρώπους της ΑΕΚ.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι: Ινσούα, Σλάγκερ, Λακρουά, Σιμόες και Λιβάγια.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Ινσούα, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Σιμόες, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (62’ Μάνταλος), Γκαρσία (81’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (87’ Ανσαριφάρντ).

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Περβάν, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Ρουσιγιόν, Πάουλο Οτάβιο, Σλάγκερ (60’ Γκέρχαρντ), Αρνολντ, Μπρέκαλο (79’ Μπιάλεκ), Στέφεν, Μεχμέντι, Βέγκχορστ.