GR US

«Πύρρειος» νίκη 2-1 για Ολυμπιακό στον Βόλο

Εθνικός Κήρυξ

Ο Γιαν Εμβιλά πανηγυρίζει για το γκολ που σημείωσε στο Πανθεσσαλικό και το οποίο χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη στο παιχνίδι του με τον Βόλο.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να περάσει νικηφόρα (2-1) από το Πανθεσσαλικό στο παιχνίδι του με τον Βόλο και αύξησε την διαφορά του στους 14 βαθμούς από τον δεύτερο Αρη και στους 15 από τον τρίτο ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με τον Φορτούνη και έδειχναν ικανοί να απλοποιήσουν τα πράγματα, δέχτηκαν γρήγορα την ισοφάριση πάλι από στημένη φάση και χρειάστηκαν ένα γκολ του Εμβιλά εννέα λεπτά πριν το φινάλε για να πάρουν το «τρίποντο». Πάντως η επικράτηση των Πειραιωτών μπορεί να χαρακτηριστεί και ως Πύρρειος καθώς υπέστη κάκωση στο γόνατο στην διάρκεια του πρώτου μέρους ο Ρούμπεν Σεμέδο και ενδεχομένως να μείνει για αρκετό διάστημα εκτός δράσης.

Οι Πειραιώτες αιφνιδίασαν την ομάδα του Βόλου και μόλις στο 4’ άνοιξαν το σκορ. Ο Καμαρά βρήκε μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων τον Μπρούμα που αφού ελίχθηκε υπέροχα μπροστά από το γκολκίπερ Κλέιμαν, γύρισε στη συνέχεια την μπάλα στον επερχόμενο Φορτούνη ο οποίος την έστειλε με δυνατό σουτ στα δίχτυα για το 0-1. Ο Βόλος ωστόσο κατάφερε να αντιδράσει πολύ γρήγορα και στο 10’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, ο Γκρίλο σηκώθηκε πιο ψηλά από τους αμυντικούς των «ερυθρολεύκων» και με κεφαλιά νίκησε τον Σα για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανασυνταχθεί άμεσα και να πάρει ξανά το προβάδισμα στο σκορ, αλλά το σουτ που έκανε από καλή θέση ο Εμβιλά πέρασε πάνω από την εστία του Βόλου. Οι Πειραιώτες συνέχισαν τις επιθέσεις τους για να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο σκορ, όμως δυσκολεύονταν να φτιάξουν φάσεις καθώς οι Βολιώτες μάρκαραν πιεστικά και δεν άφηναν διαδρόμους προς το τέρμα του Κλέιμαν. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ολυμπιακό στο 37’ έχασε τον Σεμέδο που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο και αντικαταστάθηκε από τον Παπσταθόπουλο. Η τελευταία προσπάθεια των «ερυθρολεύκων» να πετύχουν δεύτερο γκολ εκδηλώθηκε στο 45’, αλλά το σουτ του Εμβιλά ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν.

Ο Εμβιλά δοκίμασε το πόδι του και στο 53 ́, αλλά ο Κλέιμαν έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι εγκλωβισμένοι στο ξεκίνημα της επανάληψης από το τρόπο παιχνιδιού του Βόλου και λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Πέδρο Μάρτινς έριξε και δεύτερο σέντερ- φορ στον αγωνιστικό χώρο τον Αχμέντ Χασάν, αποσύροντας τον Βαλμπουενά. Στο 72 ́ο Φορτούνης εξαπέλυσε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Κλέιμαν ήταν πάλι σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα του Βόλου για το 2-1 στο 81’ με κοντινό σουτ του Εμβιλά μετά από γύρισμα του Μπρούμα.  Η φάση ελέγχθηκε στο VAR από το Πορτογάλο διαιτητή Φάμπιο Βερίσιμο για να διαπιστώσει αν ο Χασάν που ήταν εκτεθειμένος, επηρέαζε την ορατότητα του τερματοφύλακα του Βόλου  και η απόφασή του ήταν πως το γκολ έπρεπε να μετρήσει κανονικά. Στο τρίτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων ο Βόλος πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά ο Καμαρά σταμάτησε την τελευταία στιγμή τον Μπουένο πριν βγει απέναντι από τον Σα.

Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι: Εμβιλά, Καμαρά, Νίνης, Μπαριέντος, Μήτογλου και Φεράρι.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Τέκιο (58’ Μαρτίνες), Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Ριέντστρα, Τσοκάνης (85’ Μπουένο), Νίνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο, Δουβίκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Λαλά, Μπα, Σεμέδο (39’ Παπασταθόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Φορτούνης (87’ Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά (63’ Χασάν), Μπρούμα (87’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί  (87’ Μασούρας).