GR US

Super League: 1-1 ΑΕΛ και Παναθηναϊκός στη Λάρισα

Ευρωκίνηση

Από τη σέντρα του Τόνζε (δεξιά) ο Πινακάς πέτυχε το 1-1 για την ΑΕΛ. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Η μπάλα τιμωρεί και το ξέρουν όλοι και όλοι την έχουν «πατήσει» πολλές φορές. Τη Δευτέρα (28/9) την πάτησε και ο Παναθηναϊκός στο 1-1 με την ΑΕΛ στο «Αλκαζάρ» για την 3ηαγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Μακέντα στο 26’ αλλά στην επανάληψη κατέβηκε μόνο η ΑΕΛ και τελικά έφτασε στο 1-1 στο 87’ με τον Πινακά. Μία ισοπαλία που έδωσε τον πρώτο βαθμό και στις δύο ομάδες και τις κρατά στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, πάνω από την Λαμία και τον Απόλλωνα Σμύρνης που δεν έχει αγωνιστεί ακόμα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή του αγώνα αρκετά δυνατά και δεν άφησε εκατοστό του χαλιού του «Αλκαζάρ» απάτητο. Ασταμάτητο τρέξιμο και πρέσινγκ και στο 26’ με τον Μακέντα να.... ανοίγει λογαριασμό για φέτος πέτυχε το 0-1 και στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε και δεύτερο γκολ μετά από συνδυασμό Βέλεθ και Μακέντα.

Ομως όχι μόνο δεν το έβαλε αλλά στην επανάληψη δεν κατέβηκε ο Παναθηναϊκός. Ετσι οι «βυσσινί» που μπήκαν, κέρδισαν τις περισσότερες μονομαχίες και αρκετές «στημένες» μπάλες, με τους Τόρζε και Μιλοσάβλιεβιτς να έχουν ευκαιρίες για την ισοφάριση, στο 53’ και στο 65’ αντίστοιχα. Με το 1-1 να έρχεται τελικά χάρη σε γκολ του Πινάκα, που είχε περάσει σαν αλλαγή στο 72ο λεπτό, τρία λεπτά πριν τη λήξη!

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν εμφανώς να δημιουργήσει ευκαιρίες καθώς, παρότι όσο περνούσε η ώρα ανακτούσε την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσε να βρει χώρους για να αναπτυχθεί και να «πατήσει» περιοχή με αξιώσεις... Την πρώτη φορά που το έκανε, το «τριφύλλι» πήρε και το προβάδισμα, όταν από την ωραία συνεργασία των Αγιούμπ - Μακέντα αρχικά, η μπάλα έφτασε στον Μπουζούκη, που την πέρασε κάθετα για τον Αϊτόρ, εκείνος έκανε το «γέμισμα» από δεξιά και με πλασέ μπροστά από την εστία ο Μακέντα πέτυχε το 0-1, στο 26’!

Το ματς συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό να εξακολουθεί να κρατάει την μπάλα και παράλληλα να μην απειλείται από τους γηπεδούχους, ψάχνοντας τρόπους για να φτάσει κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα, απέναντι σε μια πολυπρόσωπη άμυνα. Δεν τους βρήκε, με τον Χουάνκαρ να είναι πιο «ενεργός» πλέον, ωστόσο στα δύο λεπτά των καθυστερήσεων θα μπορούσε να κάνει το 0-2, είτε με το σουτ του Βέλεθ σε μια γρήγορη αντεπίθεση, είτε με την κεφαλιά του Μακέντα από μια ακόμα σέντρα του Αϊτόρ, που πέρασε ελάχιστα άουτ...

Στην επανάληψη, ο προπονητής της ΑΕΛ, Μιχάλης Γρηγορίου ανέβασε την ομάδα του ψηλά και έκανε την πρώτη της τελική, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόρζε, στο 53ο λεπτό, που ανάγκασε τον Διούδη να διώξει με υπερένταση!

Το τέμπο παρέμεινε χαμηλό, με πολλά λάθη εκατέρωθεν, όμως οι «πράσινοι» δεν ήταν το ίδιο συγκεντρωμένοι, δίνοντας πολλές «στημένες» μπάλες στον αντίπαλό τους, που έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 65’: Από λάθος γύρισμα του Σάντσες ο Μιλοσάβλιεβιτς μπήκε στην φάση, αλλά ο Διούδης απέκρουσε ενστικτωδώς, κρατώντας το 0-1.

Νέα κίνηση από τον Μιχάλη Γρηγορίου που έκανε τριπλή αλλαγή στο 72’ και αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2, με τον Ντάνι Πογιάτος να προβαίνει σε διπλή «επέμβαση» στο ματς, περνώντας τον Καρλίτος σε θέση φορ, αντί του Μακέντα που έγινε αλλαγή με τον Σαβιέρ και τον Πούγγουρα σε θέση αριστερού μπακ, τρία λεπτά μετά.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην είναι στο ματς σε αντίθεση με την ΑΕΛ που ανέβηκε επίπεδο. Κάπως έτσι, οι «βυσσινί» πλήρωσαν τον αντίπαλό τους με... το ίδιο νόμισμα, αφού στην πρώτη τους οργανωμένη επίθεση έφτασαν στο γκολ και την ισοφάριση, με τον Πινακά να είναι αμαρκάριστος στη σέντρα του Τόρζε από δεξιά και με κεφαλιά από την μικρή περιοχή να πετυχαίνει το 1-1!

Ο διαιτητής Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών) «κιτρίνισε» τους Ντουρμισάι, Τόρζε και Χουάνκαρ, Κουρμπέλη, Βέλεθ.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (72’ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μιχαήλ (77’ Μούζεκ), Φιλίπ, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (73’ Γκαζάλ), Τόρζε, Μιλοσάβλιεβιτς (72’ Πινακάς), Τρούγιτς (57’ Πλατέλλας), Ντουρμισάι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (75’ Πούγγουρας), Μπουζούκης (88’ Σερπέζης), Κουρμπέλης, Αγιούμπ, Αϊτόρ (88’ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (74’ Σαβιέρ), Καρλίτος (90’+2’ Ιωαννίδης).