GR US

Super League: Ο Μανούσος... έσωσε (2-2) τον Ατρόμητο

Εθνικός Κήρυξ

Ο Γιώργος Μανούσος έχει ισοφαρίσει σε 2-2 για τον Ατρόμητο από το σημείο του πέναλτι στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Περιστέρι και τρέχει να πανηγυρίσει με τους συμπαίκτες του.

Ο Γιώργος Μανούσος με δυο εύστοχες εκτελέσεις από το σημείο του πέναλτι κράτησε όρθιο (2-2) τον Ατρόμητο στο παιχνίδι του με τον Απόλλωνα Σμύρνης το Σάββατο (21/11) στο Περιστέρι. Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα των δυο ημιχρόνων από την «Ελαφρά Ταξιαρχία» με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει έναν καλό ρυθμό σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας στάθηκε περίφημα σε όλη την διάρκεια του αγώνα ενώ διαμαρτυρήθηκε έντονα για τον καταλογισμό του δεύτερου πέναλτι που του στοίχησε όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν απειλητικοί από το ξεκίνημα του ματς κι αφού είχαν μια τεράστια ευκαιρία μόλις στο 2’ με μια κοντινή κεφαλιά του Ιωαννίδη που εξουδετέρωσε την τελευταία στιγμή ο Γιαννιώτης, πήραν δύο λεπτά αργότερα το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπεντινέλι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Φατιόν προλαβαίνοντας την έξοδο του Γιαννιώτη έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίτχυα του Ατρόμητου για το 0-1.

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν αντιδράσουν και στο 15’ κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλή θέση, αλλά η εκτέλεση από τον Χριστοδουλόπουλο έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Τελικά ο Ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 37’ με εκτέλεση πέναλτι του Μανούσου. Η παράβαση υποδείχτηκε από την διαιτητή της αναμέτρησης Θανάση Τζήλο όταν ο Ντομίνγκες βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» μετά από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου. Ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία στο 43’ να πάρει ξανά το προβάδισμα στο σκορ, αλλά η κεφαλιά που έπιασε αμαρκάριστος ο Ιωαννίδης από εξαιρετική θέση μετά από το φάουλ του Μουνιέ, ήταν πολύ άστοχη.

Οι παίκτες της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους Περιστεριώτες και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους καθώς στο 47’ ο Ιωαννίδης εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στα καρέ του Γιαννιώτη και με κοντινό πλασέ, διαμόρφωσε το 1-2.

Ο Ατρόμητος άρχισε πάλι να κυνηγάει τον Απόλλωνα αι στο 56’ είχε  μια κεφαλιά του Κωτσόπουλου που απέκρουσε ο Βέρχουλστ. Στο 65’ ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ, ο Γούτας έπιασε την κεφαλιά για να κάνει μια εκπληκτική επέμβαση ο Βέρχουλστ σε μια φάση όμως που δεν τελείωσε εκεί καθώς ο Τζήλος ειδοποιήθηκε από τους ανθρώπους του VAR ότι ενδεχομένως να υπάρχει πέναλτι σε τράβηγμα του Κιτοκό πάνω στον Χριστοδουλόπουλο. Ο Τζήλος είδε τη φάση στο μόνιτορ, έκρινε μετά από πέντε λεπτά ότι πράγματι υπάρχει πέναλτι και ο Μανούσος στο 72’ ευστόχησε ξανά από την άσπρη βούλα στο ματς για το 2-2.

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν στον χρόνο που απέμενε μέχρι την ολοκλήρωση του ματς και ήταν αρκετά καθώς ο Τζήλος έδειξε και 8 λεπτά καθυστερήσεων να φτάσουν στην ολική ανατροπή, αλλά δεν το πέτυχαν απέναντι σε έναν Απόλλωνα που πρόσεξε αρκετά την άμυνά του. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πλησίασε στο τρίτο γκολ, αλλά ο Γιαννιώτης έδωξε το μακρινό σουτ του Μπρούσιτς.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν από τον Τζήλο οι: Μάτιτς, Φατιόν, Μπρούσιτς, Κιτοκό, Ραμπέγιο, Σάλομον.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Γκάλο, Κιβρακίδης (87’ Τομάσεβιτς), Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον (87’ Ούμπιντες), Χαρίσης (58’ Μπουσούλατζιτς), Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος, Κωτσόπουλος (78’ Ενσικουλού), Μάτιτς (58’ Ραμπέγιο).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Φατιόν (81’ Μαρκ Φερνάντεθ), Κολ(81’ Σλίβκα) , Χουχούμης (60’ Κιτοκό), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (86’ Ντάουντα), Μουνιέ (60 ́Τσαμπούρης).