GR US

Super League: Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Εθνικός Κήρυξ

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν το νικηφόρο (2-1) πέρασμά τους από το ΟΑΚΑ στο παιχνίδι με την ΑΕΚ με το οποίο «σφράγισαν» το Ευρωπαϊκό τους εισιτήριο για τη νέα σεζόν.

Με κορυφαίο παίκτη τον Αμρ Ουάρντα που μπήκε ως αλλαγή στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και έκανε «πράματα και θάματα» ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και ουσιαστικά εξασφάλισε τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι-οφ την έξοδό του στην Ευρώπη για τη νέα σεζόν, «ανεβαίνοντας» μόνος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με δυο βαθμούς περισσότερους από τον Αρη. Από την άλλη η «Ενωση» αν και ξεκίνησε καλά το ντέρμπι, κατέρρευσε στην επανάληψη και πλέον θα παίξει το Ευρωπαϊκό της εισιτήριο την ερχόμενη Κυριακή στη Λεωφόρο απέναντι στον Παναθηναϊκό που την πλησίασε στους τρεις βαθμούς. Η πρώτη απειλή στο ματς εκδηλώθηκε από πλευράς ΑΕΚ στο 6 ́με τον Ανσαριφάρντ να εξαπολύει ένα σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ο ΠΑΟΚ είχε τις προϋποθέσεις να φτάσει στο γκολ στο 11’, αλλά ο Σβάρνας σταμάτησε την τελευταία στιγμή την μεταβίβαση του Κρέμντσικ προς τον αμαρκάριστο Μουργκ.

Πάντως η «Ενωση» όσο κυλούσαν τα λεπτά έδειχνε να... πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τους Θεσσαλονικείς που πρόσεχαν την άμυνά τους και έπαιζαν κυρίως με αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές στο 30’ ο Κρμέντσικ βγήκε στην πλάτη της άμυνας των «κιτρινόμαυρων» και αφού απέφυγε τον Σβάρνα, σούταρε για να κάνει μια σπουδαία απόκρουση ο Αθανασιάδης. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε ξανά στον Τσέχο φορ του ΠΑΟΚ που έκανε μια άστοχη κεφαλιά.

Στο επόμενο λεπτό ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Μιχαηλίδη και πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. Στο 41’ η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Κρίστιτσιτς που έκανε με τη μια το σουτ για να μπλοκάρει ο Πασχαλάκης. Στο επόμενο λεπτό ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έκανε μια ακόμη καλή απόκρουση σε διαγώνιο σουτ του Γαλανόπουλου στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους όταν άνοιξαν το σκορ στο 48’ μετά απο εξαιρετικό συνδυασμό των Ζίφκοβιτς και Ουάρντα και πάσα του τελευταίου προς τον Κρμέντσικ που νίκησε με κοντινό σουτ τον Αθανασιάδη για το 0-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό για την «Ενωση« τρία λεπτά αργότερα δέχτηκε κι άλλο γκολ. Οι Ζίφκοβτς και Ουάρντα συνδυάστηκαν ξανά για να φτάσει η μπάλα πάλι στον Κρμέντσικ μέσα στην περιοχή όπου τον τράβηξε από τη φανέλα ο Λόπες. Ο Βόσνιος διαιτητής Ιρφάν Πελίτο έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι απ’ όπου ο Σβαμπ διαμόρφωσε με ψύχραιμη εκτέλεση το 0-2. Στο 57’ οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στο τρίτο γκολ, αλλά η «βολίδα» του Ροντρίγκο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι παίκτες της ΑΕΚ δεν είχαν τις δυνάμεις, αλλά και την ψυχολογία να αλλάξουν την ροή του αγώνα και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν (1-2) στο 90’ με εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς. Στην παράβαση υπέπεσε ο Τσιγγάρας πατώντας μέσα στην περιοχή τον Κρίστιτσιτς. Ο ΠΑΟΚ είχε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τζόλη να σουτάρει από κοντά και τον Αθανασιάδη να διώχνει στην κλειστή του γωνία.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι: Σάκχοφ, Ζίφκοβιτς, Ντάγκλας Αουγκούστο, Γαλανόπουλος, Σβαμπ, Τάνκοβιτς και Τσιγγάρας.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Νεντελτσιάρου (58’ Τάνκοβιτς), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Νταντσένκο (58’ Βασιλαντωνόπουλος), Λόπες, Σάκχοφ (81’ Κοσίδης), Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος (58’ Σιμάνσκι), Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπαμπά, Ντάγκλας Αουγκούστο (46’ Τσιγγάρας), Σβαμπ, Ζίφκοβιτς (84’ Τζόλης), Μουργκ (46’ Ουάρντα), Κρμέντσικ (72’ Ζίφκοβιτς).