GR US

«Εκαψε» τους «Πυροσβέστες» ο Αστέρας ΝΥ

Εθνικός Κήρυξ

Ο Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης στο παιχνίδι με τους «Πυροσβέστες». Ορθιοι (από αριστερά): Herrera, Ghighimoc, Valdes, Ορφανός, Καραβαγγέλας, Calderon, Φαλιδάς, Τάρκο, Cruz, DiLiberti (προπονητής). Καθιστοί (από αριστερά): C. Volpe, Distasi, Narayanan, Λαδάς, Πετρίδης, Q. Volpe. Φωτογραφία: Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης.

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχαν στη Κυριακάτικη αναμέτρηση οι «Αρκάδες» απέναντι στην ομάδα College Point Flames (NYC Fire Department). Δεν είναι μόνο το εύρος του τελικού σκορ που σκόρπισε ενθουσιασμό στις τάξεις της ομογενειακής ομάδας αλλά και οι τρεις σημαντικοί βαθμοί της νίκης οι οποίοι άνοιξαν την όρεξη των παικτών της ώστε να έχουν βλέψεις να μπουν στα πλέι οφς.

Η αξιόμαχη ομάδα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Νέας Υόρκης College Point Flames. Μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης Νέας Υόρκης έπαιξαν πολύ καλά, ανοιχτό ποδόσφαιρο και πρόσφεραν πλούσιο θέαμα. Φωτογραφία: Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης.

Υπό τις οδηγίες του νέου προπονητή της ομάδας Danny DiLiberti, ο Αστέρας κατέβηκε απέναντι στη πιο οργανωμένη και πειθαρχημένη ομάδα της κατηγορίας με στόχο να περιορίσει το πολύ καλό passing game των «Πυροσβεστών» και να αποφύγει τα παιδαριώδη λάθη της άμυνας που έχουν στοιχίσει πολλούς βαθμούς στην ομάδα. Το πολύ καλό στήσιμο της ενδεκάδας μάλλον έπιασε... αδιάβαστους τους αντιπάλους και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκαν να αιφνιδιάζονται.

Με μια ελαφρά κυριαρχία ο Αστέρας άρχισε να απειλεί την αντίπαλη εστία ώσπου πολύ σύντομα στο 7' σε μια οργανωμένη επίθεση από τα δεξιά ο 23χρονος Quintin Volpe κέρδισε ένα φάουλ έξω από τη περιοχή, το εκτέλεσε ο ίδιος και έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι», γράφοντας το 1-0!

Με κορυφαίο τον Νίκο Πετρίδη, ο οποίος «όργωσε» το γήπεδο σε όλα τα μήκη και πλάτη του, και σε συνδυασμό με τον αρχηγό Μανώλη Καραβαγγέλα στην οπισθοφυλακή, που δεν άφησε «κουνούπι να περάσει», οι «Πυροσβέστες» δεν κατάφεραν να απειλήσουν για την ισοφάριση. Με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την ίδια έδρα, η τυπικά «γηπεδούχος» College Point Flames βρήκε ένα απροσπέλαστο τείχος για τα επόμενα 33' χωρίς να μπορεί να βγάλει ευκαιρία. Από την άλλη πλευρά οι «φιλοξενούμενοι» παίζοντας παιχνίδι κατοχής έπιασαν «στον ύπνο» τους αντιπάλους, διπλασιάζοντας τα τέρματά τους. Ηταν το 40' όταν ο «αέρινος» και με πολλά κέφια Αλέξανδρος Λαδάς, ανάμεσα σε δυο αμυντικούς έστρωσε με πάσα «πάρε-βάλε» στον επερχόμενο Q. Volpe, όπου εύκολα από κοντά «εκτέλεσε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα γράφοντας το 2-0!

«3 στα 3» για τον προπονητή του Αστέρα ΝΥ Damiano DiLiberti. Φωτογραφία: Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης.

Με την ίδια συνταγή μπήκε ο Αστέρας στην επανάληψη για να φτάσει στην πολυπόθητη επιτυχία. Ετσι πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η ομογενειακή ομάδα τριπλασίασε τα τέρματά της όταν ο Πετρίδης με μπαλιά «διαβήτη» βρήκε εντελώς μόνο τον Λαδά όπου πλάσαρε πολύ ωραία τον ανήμπορο να αντιδράσει τερματοφύλακα. Από αυτό το χρονικό σημείο και μετά οι «Πυροσβέστες» κατάλαβαν πως το υπόλοιπο της βραδινής αναμέτρησης δε θα ήταν τόσο εύκολη υπόθεση όσο την περίμεναν και αν δεν πρόσεχαν το σκορ θα μπορούσε να έχει ξεφύγει.

Οι «Αρκάδες» με ρυθμό «ρελαντί» έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 66', 80' και 81' με τον συνήθη ύποπτο Manuel Herrera o οποίος περισσότερο από ατυχία δεν κατάφερε να βρει δίχτυα όπως συνήθιζε τις τελευταίες αγωνιστικές. Την αυλαία έκλεισε ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου Πετρίδης στην εκπνοή του αγώνα, και με ωραίο ευθύβολο δυνατό σουτ μέσα στη μεγάλη περιοχή έγραψε το 4-0.

Ο Γιάννης Φαλιδάς μαζί με τους σκόρερς Λαδάς και Volpe. Φωτογραφία: Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης.

Από τον Αστέρα όλοι διακρίθηκαν και έδωσαν το 100% των δυνατοτήτων τους, κάτι που ο προπονητής DiLiberti ξέρει να παίρνει από τους παίκτες του. Πέρα από τους προαναφερθέντες θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρουμε τους ακούραστους Byron Cruz και Andres Valdes που «κατάπιαν» ολόκληρα χιλιόμετρα από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης συνεχίζει την αγωνιστική του δράση τη Κυριακή των Βαΐων στο γήπεδό του College Point Field (130 st and 25 ave), στις 6 το βράδυ. Υποδέχεται την NY Blue Angels και ο αγώνας μπορεί να χαρακτηρισθεί «ντέρμπι» λόγω της τεράστιας βαθμολογικής σημασίας.