Ελλάδα

Basket League: 73-58 το Περιστέρι τον Παναθηναϊκό και στο 1-1 η σειρά

Με την ήττα του 1ου αγώνα θίχτηκε ο εγωισμός του Περιστέριου και η ομάδα των δυτικών προαστίων εμφάνισε άλλη εικόνα στο Game 2. Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη ήταν ανώτερο απ’ αυτό του Χρηστού Σερέλη και με το 73-58 ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών της Basket League με τον Παναθηναϊκό σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξ αρχής ανώτεροι στον αγώνα και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις της νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξαν ένα 28-17 στέλνοντας το ματς σε διψήφια διαφορά. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και μείωσαν στους 6 (61-55), όμως πληγώθηκαν από τα λάθη τους (14) και την τραγική αστοχία τους (3/26 τρίποντα).

Κορυφαίος του αγώνα ήταν με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ο Μίρο Μπίλαν, ενώ ισάριθμους πόντους πρόσφερε και ο κομβικός Ντένμον. 12 σκόραρε ο Φρανσίσκο και 9 πόντους με 7 ριμπάουντ είχε ο Πουλιανίτης.

Από τον Παναθηναϊκό, έμοιαζε να παλεύει μόνος του ο Ματέους Πονίτκα, που είχε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται και πάλι στο ΟΑΚΑ, την ερχόμενη Τρίτη (23/5, 12.15 ώρα Νέας Υόρκης).

Το Περιστέρι bwin μπήκε δυναμικά με Ντένμον και Μπίλαν και προηγήθηκε γρήγορα με σκορ 6-0, εκμεταλλευόμενο τα λάθη του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» άργησαν να βρουν σκορ, με τον Πονίτκα να τους βάζει στον πίνακα περίπου 3,5 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά (10-4). Κάπου εκεί, με Πονίτκα και Μαντζούκα ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 7-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά (10-11), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με Μπίλαν και Ραντάνοφ, ξεφέυγοντας με +7 (18-11). Τελικά, Παπαγιάννης και Αγραβάνης διαμόρφωσαν το 18-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το ματς συνέχισε να έχει χαμηλούς ρυθμούς, με το Περιστέρι bwin να παραμένει μπροστά στο σκορ χάρη στις ενέργειες του Φρανσίσκο (25-21), πριν ο Μπίλαν γράψει το 27-23. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και ειδικά οι «πράσινοι» δεν είχαν καθόλου ιδέες στο παιχνίδι τους, μένοντας πολύ χαμηλά στο σκορ. Κάπως έτσι, με Κόουλμαν και Κασελάκη το Περιστέρι bwin ξέφυγε και πάλι με +6 (31-25). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-29.

Πολύ γρήγορα στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι bwin ξέφυγε με +7 χάρη σε τρίποντο του Πουλιανίτη (36-29), ενώ ο Ντένμον με δικό του μακρινό σουτ έγραψε το 39-29. Οι «πράσινοι» απάντησαν αρχικά με τον Γκριγκόνις (39-32), όμως ο Ντένμον πέτυχε άλλους πέντε συνεχόμενους πόντους για το 44-32. Το Περιστέρι ξέφυγε και με +14 (46-32), όμως ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση με συνεχόμενους πόντους του Γ. Καλαϊτζάκη και μείωσε σε 46-36. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και συνέχισαν να προηγούνται με διψήφιες διαφορές (50-39), πριν ξεφύγουν με +15 χάρη σε Μωραΐτη και Φρανσίσκο (55-40). Tο φοβερό για το Περιστέρι bwin τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 61-46.

Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, ανέλαβε δράση ο Πονίτκα, που με 7 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 61-53! Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι είχαν αντίδραση με ηγέτες Κόουλμαν και Ντένμον, ξεφεύγοντας ξανά με +13 (68-55). Ο Μαντζούκας μείωσε με τρίποντο από τη γωνία (68-58), όμως ο Φρανσίσκο έκανε το 70-58 και ο Κασελάκης έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς με τρίποντο (73-58).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 15-12, 28-17, 12-12.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 14, Φρανσίσκο 12, Ντένμον 14, Κασελάκης 6, Κόλμαν 5, Μωραΐτης 5, Πουλιανίτης 9, Ραντάνοβ 6, Περσίδης, Χάμερ 2, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης, Πονίτκα 17, Γκριγκόνις 4, Μαντζούκας 6, Γκουντάιτις 5, Π. Καλαϊτζάκης 13, Λι 6, Παπαγιάννης 2, Αγραβάνης 5, Γ. Καλαϊτζάκης, Γουίλιαμς.