Ελλάδα

Basket League: Η Καρδίτσα επικράτησε 78-77 του Αρη

Σε ένα πραγματικό θρίλερ στο «Γιάννης Μπουρούσης», η Καρδίτσα έμεινε όρθια στην παράταση και πήρε τη νίκη απέναντι στον Αρη (78-77). Ενα αποτέλεσμα που της δίνει σαφώς περισσότερες ελπίδες στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Το παιχνίδι των πενήντα (50) λαθών κρίθηκε είχε μεγάλες εναλλαγές σε επίπεδο συναισθημάτων, με τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να κάνει θραύση στην επίθεση (32 πόντοι με 9/12 σουτ και 8/11 βολές), αλλά και πάρα πολλά λάθη (9). Από την άλλη, ο Αρης πλήρωσε την αστοχία από την περιφέρεια (6/30), αλλά και το γεγονός πως δεν κατάφερε να μεγιστοποιήσει το κέρδος από τα 22 κλεψίματα που έκανε.

Μέσα σε όλα, ο Αρης έχασε δύο σημαντικούς παίκτες στη διάρκεια του πρώτου μέρους. Ο λόγος για τον Τζος Χάγκινς (αστράγαλος) και τον Ισμαελ Σανόγκο (γόνατο) που τραυματίστηκαν και έμειναν εκτός για το υπόλοιπο του αγώνα.

Η εκκίνηση του αγώνα ήταν απογοητευτική σε επίπεδο θεάματος και ποσοστών, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες και επιπόλαιες (6-6 στο 6’). Σταδιακά πάντως, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και πήραν το προβάδισμα (14-11 στο 9’), δίχως όμως να νιώσουν σιγουριά.

Ο Αρης αντέδρασε, βρήκε λύσεις και έδειξε πιο απειλητικός, αλλά η υπεροχή του δεν κράτησε πολύ. Κι αυτό γιατί ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ανέλαβε δράση, έβαλε συνεχόμενους πόντους και αποτέλεσε τη βασική αιτία για το +2 (36-34) της Καρδίτσας στην ανάπαυλα. Μετά από τη διακοπή για την ανάπαυλα, ο Αρης παρουσιάστηκε πολύ πιο ουσιαστικός στην επίθεση. Ο Τζέι Ντι Νότε και ο Όμηρος Νετζήπογλου κουβάλησαν την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο κάθε λάθος των γηπεδούχων, για να ανατρέψει άμεσα την κατάσταση. Σε τέτοιο βαθμό, που το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους «κίτρινους» στο +6 (50-56), προβάδισμα που διατήρησαν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Στον αντίποδα, ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ήταν τόσο πληθωρικός, που αρκούσε για να κρατήσει την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου σε θέση να διεκδικεί τη νίκη. Μόλις οι γηπεδούχοι βρήκαν μάλιστα ένα μικρό σερί, κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα (68-67) με ένα λεπτό για το τέλος. Ο Γιάννης Αθηναίου έβαλε μια βολή στα 14.3’’ για το +2 της Καρδίτσας, η οποία είχε αμέσως μετά την επαναφορά κάτω από το καλάθι (μετά από τη χαμένη δεύτερη βολή του διεθνούς γκαρντ).

Οι γηπεδούχοι έκαναν μοιραίο λάθος όμως, με τους φιλοξενούμενους να κλέβουν την μπάλα και να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό με τον Τσέβεζ Γκούντγουιν, ο οποίος πήρε παράλληλα το φάουλ με 4.7’’ για το τέλος. Ο ψηλός του Αρη έστειλε όμως την μπάλα στο σίδερο, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί, όλα κρίθηκαν σε μία κατοχή. Η Καρδίτσα βρέθηκε στο +1 (78-77) λίγο πριν από το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου, ο Αρης είχε όμως τον τελευταίο λόγο. Ο Γιάννης Καστρίτης πήρε το τάιμ άουτ, έδωσε την μπάλα στον Τζέι Ντι Νότε, το σουτ που επιχείρησε όμως από τα εννιά μέτρα κατέληξε στο σίδερο, γεγονός που χάρισε στους νεοφώτιστους μια πραγματικά σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69κ.α., 78-77.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Εβανς 15, Αγραβάνης 8, Γκιουζέλης, Γουέστ, Γκάλινατ 32 (6 τρ.), Πρίτζετ 17 (1), Αθηναίου 4, Χάντερ, Γκάμπροβσεκ, Σαρικόπουλος 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 11 (1), Γκούντγουιν 9, Τολιόπουλος 4, Νότε 14 (1), Νετζήπογλου 11 (1), Μήτρου – Λονγκ 8 (1), Σανόγκο 4, Σχίζας 8 (2), Φίλλιος, Χρηστίδης 8, Χάγκινς.