Ελλάδα

Basket League: Νίκη του Αρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, 77-70 τον ΠΑΟΚ

22 Ιανουαρίου 2023

Εκδίκηση για τη βαριά ήττα που είχε υποστεί από τον ΠΑΟΚ (88-66) στη δεύτερη αγωνιστική της Basket League πήρε ο Αρης, ο οποίος επικράτησε του «Δικεφάλου του Βορρά» με 77-70 σε παιχνίδι για τη 13η στροφή του πρωταθλήματος. Πλέον αμφότερες οι ομάδες έχουν ρεκόρ 7-7, ωστόσο, σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερεί η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη, λόγω της μεγάλης διαφοράς που είχε εξασφαλίσει στο πρώτο μεταξύ τους ματς. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και τον Τζέι Ντι Νότε σε εξαιρετική κατάσταση. Ο 24χρονος Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Επιθετικές λύσεις προσέφερε και ο Ισμαέλ Σανόγκο, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Αλλους 12 πόντους πέτυχε ο Τζος Χάγκινις, εκ των οποίων τους 10 στην τελευταία περίοδο. Στους 10 πόντους ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Σκληρές μάχες είδαμε στα πρώτα λεπτά του ματς, με τον Αρη να ανεβάζει στροφές μετά το 6’, βρίσκοντας πολύτιμες λύσεις στην επίθεση από τον Ισμαελ Σανόγκο, ο οποίος κλήθηκε να αναπληρώσει τον Τσέβεζ Γκούντγουιν, που χρεώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε βέβαια το δεκάλεπτο στο -4 (20-16), χάρη σε δύο τρίποντα του Τζέιλεν Χαντς.

Σαν σε κατάκτηση πρωταθλήματος πανηγύρισαν οι παίκτες του Αρη το 77-70 επί του ΠΑΟΚ. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 9-2 σε λιγότερο από 2 μισή αγωνιστικά λεπτά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να έχουν διψήφιο προβάδισμα (29-18), όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε άμεσα με δικό του σερί 7 αναπάντητων πόντων (29-25, 15’), ενώ τελικά πλησίασε στον πόντο (39-38) πριν από την ανάπαυλα, έπειτα από μακρινό σουτ του Γιώργου Καμπερίδη. Εστω και με δυσκολία η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διατήρησε τα ηνία και στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με ένα απίθανο buzzer-beater τρίποντο με ταμπλό δια χειρός Νότε (59-53, 30’).

Το σκηνικό ήταν παρεμφερές και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν σε καμία φάση να ισοφαρίσουν ή προσπεράσουν στο σκορ. Παράλληλα, ο Τζος Χάγκινις έγινε επίσης παράγοντας του ματς, σημειώνοντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα για να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει μια πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 4, Μήτρου – Λονγκ 7, Νετζήπογλου , Χάγκινς 12, Τολιόπουλος 10 (1 τρ.), Γκούντγουιν 6, Νότε 26 (4), Σανόγκο 12, Σχίζας.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (1), Σαλούστρος, Σάιμπερτ 8 (2), Σλαφτσάκης, Χαντς 17 (3), Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 3 (1), Μαργαρίτης, Πόλι 3 (1), Ρένφρο 12, Ράιλι 10 (2).

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ (ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ. Με ήρωα τον 22χρονο τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι ο Ολυμπιακός απέκλεισε μετά από ένα ματς-θρίλερ την Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαρτάτσογλου» της Κωνσταντινούπολης, επικρατώντας με 3-2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λγκ όπου θα αντιμετωπίσει την αγγλική Αστον Βίλα (2 και 9 Μαΐου).