Ελλάδα

Basket League: Στα ημιτελικά ο Προμηθέας, 77-75 την ΑΕΚ

Από τη 2η θέση πρόπερσι, εκτός τελικών πέρυσι και εκτός ημιτελικών φέτος η ΑΕΚ. Την απέκλεισε ο Προμηθέας που έφτασε στο 2-0 κλειδώνοντας την πρόκριση σε ματς θρίλερ στην παράταση (77-75) και… κόντρα σε Ολυμπιακό ή Περιστέρι στην τετράδα οι Πατρινοί. Θρίλερ ολκής στην Πάτρα, με τον Προμηθέα να μένει όρθιος σε ματσάρα 45 λεπτών και να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League για τέταρτη διαδοχική φορά στην ιστορία του. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε τον έλεγχο για ένα ημίχρονο και… κάτι, όμως η ΑΕΚ έκανε τεράστια προσπάθεια, με μπροστάρη τον Ανγκόλα, οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις από τον Τζεράι Γκραντ, αλλά και τον Τρέβις Σίμπσον και στο τέλος με καθοριστικό τον Μίχαλο Αντριτς, που έβγαλε εξαιρετική άμυνα κατάφερε να φτάσει στη νίκη-πρόκριση που έφερε τη σειρά στο 2-0 απέναντι στην ΑΕΚ. Ο Τζεράι Γκραντ με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν σημείο αναφοράς για τους νικητές, με τον Αγραβάνη (14π, 8ρ) και τον Ρέι (12π, 7ασ) να ακολουθούν δίνοντας πολλές και σημαντικές λύσεις. Από πλευράς ΑΕΚ, οι 22 πόντοι του Μπράιαν Ανγκόλα, που λίγο έλειψε να γίνει ήρωας στο τέλος για την «Ενωση», δεν ήταν αρκετοί. 12 πόντους και 8 ασίστ μέτρησε ο Κίνο Κολόμ, ενώ 10 πόντους πρόσθεσε ο Πάνος Φιλιππάκος, που ήταν άκρως θετικός στο διάστημα που έπαιξε.

Ο Προμηθέας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς και χάρη σε Γκίκα-Φόστερ, που συνδέθηκαν με το καλάθι, έχτισε διαφορά (9-3, 4’). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Κολόμ, αλλά ο Αγραβάνης δεν το επέτρεψε (12-6, 6’). Η «Ενωση» είχε υπομονή στο παιχνίδι της και βρήκε λύσεις με Ράουτινς – Κουζέλογλου, περνώντας μπροστά στο σκορ (13-14, 8’). Ο Προμηθέας όμως έμεινε στο πλάνο του και με τον Φόστερ μπροστάρη και τον Αγραβάνη να «μιλάει» στο τέλος της περιόδου κατάφερε να πάρει διαφορά 5 πόντων στο φινάλε για το 20-15.

Η ΑΕΚ μπήκε με ένταση στην άμυνά της και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ράουτινς να είναι αποτελεσματικός από τη γραμμή των βολών (22-22, 12’). Ο Προμηθέας ανέκτησε τον έλεγχο και απάντησε με επί μέρους 6-0 από Αγραβάνη και Χαντ (28-22, 14’). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν ένα επί μέρους 7-0 που την έβαλε σε θέση οδηγού με τρίποντο του Ανγκόλα (28-29, 16’). Από το σημείο εκείνο ο Προμηθέας ανέβασε στροφές. Ο Σίμπσον «συνδέθηκε» με το καλάθι και με τους Γκραντ – Ρέι να ακολουθούν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, με τους Πατρινούς να κλείνουν ιδανικά το πρώτο μέρος για το 39-29.

Ο Κολόμ σκόραρε με τρίποντο και η ΑΕΚ έδειξε σφυγμό στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (43-36, 21’). Ο Προμηθέας απάντησε όμως με Γκραντ και Σίμπσον (47-36, 24’). Ο Ανγκόλα προσπάθησε να κρατήσει την ΑΕΚ κοντά στο σκορ με δικές του ενέργειες (51-43, 25’). Οι γηπεδούχοι όμως κρατούσαν τον έλεγχο χάρη στον Αγραβάνη (57-45, 28’). Η ΑΕΚ μείωσε με Ανγκόλα και Χάμερ για το 57-48 της τρίτης περιόδου.

Ο Ανγκόλα μπήκε ορεξάτος στην τέταρτη περίοδο κρατώντας την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (57-51, 31’). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις με τον Γκραντ και ανέβασε ξανά τη διαφορά (60-51, 33’). Ο Ράουιτνς φώναξε παρών και με δικό του σουτ μείωσε (62-56, 34’). Ο Γκραντ φώναξε και πάλι παρών για το +9 της ομάδας του (65-56, 35’). Η ΑΕΚ δεν έχασε την επαφή της με το σκορ. Ανγκόλα και Κολόμ ανέλαβαν δράση και η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει (65-62, 37’). Οι διαδοχικές άστοχες προσπάθειες του Προμηθέα έβαλαν την ΑΕΚ για τα καλά στο ματς, με τον Ανγκόλα να ισοφαρίσει 32,5’’ για το τέλος με 1/2 βολές (65-65). Ο Ανγκόλα έκλεψε τη μπάλα, αλλά στην επίθεση της ΑΕΚ ο Γκραντ διάβασε τη σκέψη του Κολομβιανού και έκλεψε. Ο Προμηθέας είχε την τελευταία επίθεση, όμως Φόστερ και Ρέι έκαναν λάθη και έτσι το ματς πήγε στην παράταση. Η ΑΕΚ μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να φτάσει σε προβάδισμα της τάξεως των 3 πόντων με τον Πετρόπουλο (70-73, 42’). Η απάντηση ήταν άμεση με ένα μεγάλο σουτ του Ρέι (73-73, 43’). Ο Κολόμ έβαλε και πάλι την ΑΕΚ μπροστά, αλλά ο Τζεράι Γκραντ ισοφάρισε με γκολ-φάουλ (75-75, 43’). Ο Σίμπσον με βολές ανέτρεψε το σκηνικό (77-75), ενώ στη συνέχεια ο Άντριτς κέρδισε επίθετικό φάουλ (36,4’’ για το τέλος). Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς όμως το τρίποντο του Ανγκόλα δεν βρήκε στόχο, με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.α.), 77-75.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χαντ 5, Γκίκας 5, Σίμπσον 10, Αντριτς, Φόστερ 11 (2 τρ.), Ρέι 12 (1), Γκραντ 18, Δ. Αγραβάνης 14, Γ. Αγραβάνης 2.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 12 (2), Ράουτινς 9 (2), Ανγκόλα 22 (4), Μαυροειδής 7, Χάμερ 7, Φλιώνης, Πετρόπουλος 5 (1), Φιλιππάκος 10, Κουζέλογλου 3 (1).