Basketball Champions League: Ηττα (75-79) της ΑΕΚ από τη Ράστα Βέχτα (βίντεο)

Απογοήτευση στην ΑΕΚ από την ήττα στο ΟΑΚΑ από την Ράστα Βέχτα. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Tην δεύτερη ήττα της σε έξι αγώνες του Basketball Champions League γνώρισε η ΑΕΚ, που λύγισε στο ΟΑΚΑ από τη Ράστα Βέχτα (75-79) και δεν κατάφερε να κλείσει με το πολυπόθητο 3/3 το σερί των τριών εντός έδρας αγώνων της πριν βγει ξανά στο δρόμο. Καλή στο πρώτο μέρος, αν και με διπλάσια λάθη από ασίστ, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν βρήκε ποτέ τρόπο να αντιμετωπίσει στο δεύτερο εικοσάλεπτο τους Γερμανούς που ήταν συνολικά ανώτεροι και δικαίως πήγαν στο 4-2 για να πιάσουν τους κιτρινόμαυρους στην βαθμολογία του ομίλου.

Μόνος του έπαιζε ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος, κακό βράδυ για τον Κιθ Λάνγκφορντ στο κομμάτι της εκτέλεσης, δεν υπήρχε άλλος σε πραγματικά καλή κατάσταση, μεγάλο ματς έκαναν για τους νικητές ο Στιβ Βαστούρια κι ο Ισμαϊλ Γουέινραϊτ που πέτυχαν 33 πόντους και γέμισαν τη στατιστική τους με εντυπωσιακό τρόπο.

Με τους Γκίκα, Λάνγκφορντ, Σαντ-Ρος, Χρυσικόπουλο, Μαυροειδή στην αρχική της πεντάδα, η ΑΕΚ είχε 3/5 τρίποντα για το 13-9 στο πέμπτο λεπτό που την έβαλε από νωρίς στον ρόλο του αφεντικού. Με καλή κυκλοφορία και συνέπεια στην άμυνα οι κιτρινόμαυροι πήγαν και στο +7 (16-9), ωστόσο στο φινάλε της περιόδου το 18-18 ήταν αποτέλεσμα των πέντε εύκολων λαθών που βοήθησαν τη Ράστα Βέχτα να ισορροπήσει το παιχνίδι παρά το γεγονός ότι δεν ήταν ιδιαίτερα… λαμπερή.

Οι Γερμανοί πήγαν και στο +4 (18-22) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όταν η ΑΕΚ έπαιξε με τον Τσάλμερς στον άσσο, η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλό ρυθμό και αποτελεσματικότητα, μέχρι να τρέξουν ένα σερί 9-0 για να περάσουν μπροστά με 38-31 προς τα τέλη του πρώτου μέρους και να πάνε στα αποδυτήρια με το +7 που τους έδινε ακόμη πιο ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Η Ράστα Βεχτα μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 σε δύο λεπτά, πέρασε μπροστά (40-41), όμως εκεί ο Σαντ-Ρος έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα για το 46-41 και έκοψε τη φόρα των αντιπάλων του με την τρομερή αποφασιστικότητά του. Το ματς έγινε πολύ πιο ελκυστικό, η ΑΕΚ δεν ήταν όμως στο επίπεδο που έπρεπε, ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα, έκλεισε την περίοδο στο -7 (55-62) με κακές αποφάσεις και στις δύο άκρες του παρκέ και μπήκε σε μια κατάσταση που μέχρι το ημίχρονο έμοιαζε πολύ μακρινή.

Δύο καλάθια του Γουέινραϊτ έγραψαν το 55-66 στο 31’ και κάπου εκεί η ΑΕΚ βρέθηκε πραγματικά με την πλάτη στον τοίχο. Γουέινραϊτ ήταν απολαυστικός, έκανε και το 61-70 στο 34’, όμως ο τραυματισμός του Τρέβις Σίμπσον (γύρισε τον αστράγαλό του) προβλημάτισε τους Γερμανούς. Μερικά αντικείμενα που έπεσαν στο παρκέ στο 35’ ήταν η άσχημη εικόνα της αναμέτρησης, με τον Λάνγκφορντ να συνεχίζει να βρίσκει σίδερο και την ομάδα του να μη γυρίζει το ματς για να ηττηθεί στο φινάλε από μια ομάδα που συνολικά ήταν ανώτερη σε αυτό το σαραντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79.
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (3), Ματσιούλις 5 (1), Σαντ-Ρος 21 (4), Σλότερ 11, Τσάλμερς, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 5 (1), Βλάντο Γιάνκοβιτς 9, Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.
ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ (Κάλες): ΝτιΛέο 7 (2), Μέρφι 5, Βαστούρια 17 (1), Γουέινραϊτ 16 (3), Γιανγκ 11, Χέρκενχοφ 2, Κέσενς 6, Ράισχελ 5 (1), Σίμπσον 10 (2), Βαν Σλούτεν.