Ομογένεια

Χορταστική εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης Νέας Υόρκης

Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο και πρόσφεραν πολύ καλό θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν στο Flushing Meadow Park Field, ο Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης επικράτησε με 3-2, της SS Cosma Damiano και επέστρεψε στις νίκες.

Το ματς ξεκίνησε με τους δύο «μονομάχους» να προσέχουν τα «νώτα» τους, ώστε να αποφύγουν οποιοδήποτε γρήγορο αιφνιδιασμό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Αστέρα να φτάνει πολύ κοντά στο γκολ, όταν στο 24’ ο Ανδρικόπουλος δεν είχε την κατάλληλη ψυχραιμία να πλασάρει από κοντά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Μετά από δέκα λεπτά ο Αστέρας έχασε μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον Volpe, ο οποίος ύστερα από μια περίφημη σέντρα του Avakook, βρέθηκε μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα.

Καθώς κυλούσαν τα λεπτά και παρά τον δυνατό αέρα κατά τη διάρκεια του αγώνα και οι δυο ομάδες απέκτησαν καλό ρυθμό κυρίως με πολλές… μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου. Στο 41’ ο Αστέρας έφτασε στο πολυπόθητο γκολ όταν ο νεαρός Κώστας Ψωμαράς δέχτηκε κάθετη μπαλιά από τον Fernando, βρήκε σχεδόν ανοιχτό διάδρομο στο κέντρο της άμυνας των αντιπάλων και μπαίνοντας στην περιοχή πλάσαρε με ευκολία, γράφοντας το 1-0. Και ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ανασυνταχθούν από αυτό το αναπάντεχο γκολ στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ήρθε η ψυχρολουσία και μάλιστα στο… καπάκι. Ηταν το 43’, όταν ο Volpe με απευθείας χτύπημα φάουλ από τα 25 μέτρα, κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα της Cosma Damiano, διπλασιάζοντας τα τέρματα του Αστέρα.

Στην επανάληψη ήταν η σειρά των γηπεδούχων να βγάλουν αντίδραση και να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, αφού κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαν δημιουργήσει καν «υποψία» φάσης. Μπήκαν όμως πολύ δυνατά και μόλις στο 52’ μείωσαν σε 2-1. Γκολ που τους έβαλε ξανά στο παιχνίδι. Από το σημείο αυτό και μετά αποδείχτηκε η «μαεστρία» του προπονητή του Αστέρα, Danny Damiano, όσον αναφορά στην διαχείριση των παικτών της ομάδας του.

Σιγά – σιγά οι «Αρκάδες»… έσβηναν τις επιθετικές διαθέσεις των αντιπάλων και έπαιρναν τις κατάλληλες πρωτοβουλίες ώστε να… απαντήσουν με ένα ακόμα γκολ. Αυτό ήρθε στο 61’, όταν ο Ψωμαράς δέχτηκε έξυπνη πάσα από τον Volpe -στη πλάτη της άμυνας- και για άλλη μία φορά πλάσαρε άνετα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Το 3-1 έδωσε… φτερά στους παίκτες του Αστέρα, οι οποίοι έχασαν πολλές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ.

Στο 86’ η κεφαλιά του Cebollero μετά από κόρνερ έφυγε «ξυστά» εκτός εστίας, ενώ στο 89’ άλλο ένα έξοχο απευθείας κτύπημα φάουλ του Volpe, βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 90’ σε 3-2, σε μια στιγμή αδράνειας της ομογενειακής ομάδας. Το γκολ ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα αφού αμέσως μετά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη.

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά το τουρνουά ερασιτεχνικού κύπελλο εις μνήμη του ομογενή πρώην προέδρου του LISFL (Long Island Soccer Federation League) Κώστα Ξύκη.