Ομογένεια

Ελαμψε με ανατροπή ο Αστέρας FC, 2-1 την Galo FC

Τι λάμψη! Ο Αστέρας FC με 10 Ελληνες παίκτες στην 11άδα του… τύφλωσε με την λάμψη του αντίπαλη ομάδα και φιλάθλους του. Στον πρώτο του αγώνα μετά τη… χειμερία νάρκη η ελληνικότατη ομάδα πρόσφερε ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου και ικανοποίησε τους πάντες, στο 2-1 επί της Galo FC, για την 1η Κατηγορία του Λονγκ Αϊλαντ Λιγκ. Η νίκη και μάλιστα με ανατροπή που πέτυχε ο Αστέρας FC πρέπει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις επιτυχίας αν αναλογιστεί κανείς ότι η ομάδα δεν έδωσε ούτε ένα φιλικό στο διάστημα της διακοπής του πρωταθλήματος. Ο Ευάγγελος Κράγκουρας προσπάθησε να βρει ομάδα προκειμένου ο Αστέρας FC να έχει παιχνίδια στα… πόδια του στην επιστροφή στη δράση αλλά για διάφορους λόγους δεν κατέστη αυτό δυνατό. Ετσι η ομογενειακή ομάδα πήγε στα επίσημα παιχνίδια μόνο με προπονήσεις και μάλιστα έχοντας και νέους παίκτες στο δυναμικό της.

Νέοι παίκτες που έχουν ανεβάσει την ποιότητα της ομάδας όπως φάνηκε και στο παιχνίδι με την Galo FC. Αλλά βέβαια πάντα η ελληνικότητά της είναι αδιαπραγμάτευτη και πάντα Νο 1 βασικό συστατικό στην ύπαρξή της. Και αυτό φαίνεται και στο γήπεδο αλλά και στα «δυνατά» ονόματα που αναγνωρίζουν με την στήριξή τους τον Αστέρα, όπως Mediterranean Foods, King Souvlaki, Lysi Consulting Services, Melrose Ballroom, Sweet Habit, Laterna Estiatorio & Catering και Diaza.

Φωτογραφία: Αστέρας FC

Στα του αγώνα η απουσία φιλικών αγώνων αλλά και η παρουσία νέων παιχτών έφεραν μία… ανοργανωσιά στα πρώτα 15 λεπτά, όπου ο Αστέρας FC προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του. Στο 22’ όμως είχε την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο νέος παίκτης Ευστάθιος Σπάθης έβγαλε τη σέντρα στον Jose Gomez που τετ α τετ με τον αντίπαλο πορτιέρε πλάσαρε άουτ. Στο 38’ νέα μεγάλη ευκαιρία με δημιουργό τον στόπερ Αθανάσιο Βλάχο, που βρήκε τον Keanu Bellamy, αυτός με ψηλοκρεμαστή σέντρα «κρέμασε» τον τερματοφύλακα της Galo FC, αλλά ο Jose Gomez που καιροφυλακτούσε δεν μπόρεσε να κάνει το γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, ενώ αμυντικά οι Παναγιώτης Βλάχος, Ευθύμιος Βλάχος, Γιάννης Κεφαλάς και Γεράσιμος Ζησιμάτος ήταν με μία λέξη «τείχος». Μόνο ένα λάθος έκαναν και ήρθε το… γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ομως ήταν άδικο τόσο για την απόδοση της άμυνας όσο και για τις ευκαιρίες που έχασε ο Αστέρας FC. Στην επανάληψη όμως ο πανέξυπνος Ευάγγελος Κράγκουρας άλλαξε από 4-3-3 σε 3-5-2 με τον Παναγιώτη Βλάχο στη δεξιά πλευρά. Ετσι η ομάδα έγινε απροσπέλαστη στα χαφ και πιο επιθετική μπροστά.

Με τον Παναγιώτη Βλάχο στα πλάγια είναι σαν να έπαιζε ο Αστέρας με τον… Γιουσεΐν Μπολτ, αφού είναι ταχύτατος και με υψηλή τεχνική του κατάρτιση δεν αφήνει περιθώρια επιτυχίας σε κανέναν προσωπικό αντίπαλο. Κι εκεί που ο Αστέρας είχε 2-3 ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη… κατασκήνωσε έξω και μέσα στην περιοχή της Galo δημιουργώντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Στο 55’ άγγιξε το γκολ όταν ο Ευστάθιος Σπάθης έβγαλε μπαλιά στον Παναγιώτη «Μπολτ» Βλάχο, αυτός την σέντρα στον Νίκο Ψαρρά κι εκείνος στα δίχτυα της Galo FC. Ενα πανέμορφο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ που χάρηκαν όλοι εκτός του… διαιτητή που το ακύρωσε ως… οφσάιντ, όμως ο τηλεοπτικός φακός τον έβγαλε… λάθος.

Ο φακός είναι αδιάσειστος μάρτυρας και δείχνει τον Νίκο Ψαρρά να καλύπτεται από αντίπαλο. Φωτογραφία: Αστέρας FC

Στο 59’ όμως τα αδελφάκια το πήραν πάνω τους κι έγραψαν το 1-1: Ο Ευθύμης Βλάχος έβγαλε τη σέντρα με… διαβήτη και ο Παναγιώτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οκτώ λεπτά αργότερα (στο 68’) ο Αστέρας FC έφτασε στην ανατροπή. Ο Κάρολος Καρολίδης άνοιξε στον σκόρερ του 1-1, αυτός με καλοζυγισμένη σέντρα βρήκε τον Keanu Bellamy αλλά πριν προλάβει να πιάσει την κεφαλιά ο αντίπαλος τερματοφύλακας τον… γκρέμισε. Πέναλτι – μαρς που ο ψύχραιμος Νικόλαος Ψαρράς με δυνατό σουτ έγραψε το 2-1 κι έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αστέρα FC.

Η ανατροπή έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Κράγκουρα που αν ήταν λίγο πιο τυχεροί θα είχαν δύο ακόμα γκολ στα τετ α τετ του Keanu Bellamy και Ευστάθιου Σπάθη που ακολούθησαν του 2-1, μέχρι και τη λήξη του αγώνα.

Λιτός στις δηλώσεις του μετά το ματς ο προπονητής της ομάδας, Ευάγγελος Κράγκουρας που ευχαρίστησε «όλους τους φιλάθλους μας που ήρθαν στις 9.00 το βράδι μέσα στο κρύο για να δουν τον Αστέρα FC!».

ΑΣΤΕΡΑΣ FC (Ευάγγελος Κράγκουρας): Ευάγγελος Παχής, Παναγιώτης Βλάχος, Ευθύμιος Βλάχος, Γιάννης Κεφαλάς, Γεράσιμος Ζησιμάτος, Θανάσης Βλάχος, Ευστάθιος Σπάθης, Keanu Bellamy, Manuel Tallavera, Navy Dhanotra, Daniel Whyte, Jose Gomez, Παναγιώτης Φωλιάς, Κάρολος Καρολίδης, Νικόλαος Ψαρράς, Δημήτρης Νικητόπουλος, Νικόλαος Τορναμπίνης, Νικόλαος Καούρης.