Euroleague: Εύκολα ο Ολυμπιακός, 71-57 την Χίμκι

Ολυμπιακός - Χίμκι 71-57. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Ο στόχος της τετράδας δείχνει όλο και πιο εφικτός για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε της Χίμκι (71-57) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για να πάει στο 12-7 και να αφήσει τους Ρώσους στο 7-12.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στηρίχθηκε στην άμυνά της, ο Κώστας Παπανικολάου είχε εντυπωσιακά ξεσπάσματα και στις δύο άκρες του παρκέ, οι Σπανούλης – Πρίντεζης έπαιξαν… ελεγχόμενα και οι Πειραιώτες κοιτάζουν ήδη το εκτός έδρας ματς της επόμενης Πέμπτης με τη Φενέρμπαχτσε που θα είναι ένα πραγματικά σπουδαίο τεστ για εκείνους.

Ασχημη εμφάνιση από τη Χίμκι, που έπαιξε για ακόμα μία φορά χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ, είχε τον Αντονι Γκιλ ανέτοιμο, ενώ τον είδε να τραυματίζεται πάλι στη διάρκεια του αγώνα από μια άτσαλη πτώση στο παρκέ.

Οι Μοσχοβίτες πέτυχαν 22 πόντους στο Α’ μέρος, ήταν αναποτελεσματικοί από την περιφέρεια και δεν προβλημάτισαν ποτέ τον Ολυμπιακό.

Με τους Γουίλιαμς-Γκος, Σπανούλη, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Μιλουτίνοβ στο αρχικό του σχήμα, ο Ολυμπιακός είχε πολλή ενέργεια, αποτελεσματικότητα στην επίθεση και νεύρο στην άμυνα.

Ο «Kill-Bill» στη δημιουργία, ο Σέρβος σέντερ στα τελειώματα και το ένα καλάθι της Χίμκι σε έξι λεπτά, οδήγησαν στο 14-3 και το πρώτο timeout του Μπαρτζώκα, που είδε την ομάδα του να κλείνει το δεκάλεπτο στο -9 (20-11), να έχει 1/7 τρίποντα και πέντε λάθη, την ώρα που οι Πειραιώτες είχαν 7/11 δίποντα, έξι ασίστ και δύο λάθη. Ο Μπλατ χρησιμοποίησε έντεκα παίκτες (μόνο ο Τίμα δεν αγωνίστηκε στην πρώτη περίοδο), η ομάδα του έκανε δύο λάθη και έτσι κράτησε μια καλή διαφορά.

Ολυμπιακός – Χίμκι 71-57. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν μάλλον… αμήχανα για τις δύο ομάδες. Σκορ 0-4 μετά από πέντε λεπτά, 20-15 στο 15’, έξι φάουλ (τρία και τρία) και κακό μπάσκετ, με τον κόσμο να έχει «παγώσει» και τον Κρόκερ να βάζει τρίποντο για το 20-18 που όχι μόνο θορύβησε τον Μπλατ, αλλά τον εκνεύρισε σε πολύ έντονο βαθμό.

Ενα τρίποντο του Παπανικολάου έσπασε σερί εννέα άστοχων σουτ σε 5:34, ο Μιλουτίνοβ έφτασε γρήγορα τους δέκα πόντους για το 29-22 και ο Στρέλνιεκς έβαλε δύσκολο τρίποντο για το 32-22 του ημιχρόνου, με τον Μπαρτζώκα να μην πιστεύει στα μάτια του (2/13 τρίποντα, 4 ασίστ, 8 λάθη) την εικόνα της ομάδας του.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνοιξε με τρίποντο του Βεζένκοβ για το 38-24 στο 23’, με τη διαφορά των 14 πόντων να είναι μέχρι εκείνο το σημείο η μεγαλύτερη της αναμέτρησης. Ο Παπανικολάου έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα, έβαλε δύο τρίποντα και ένα δίποντο για το 48-28 στο 26’ και η περίοδος έκλεισε με το επιβλητικό 55-36 που δεν άφηνε στη Χίμκι περιθώρια αισιοδοξίας.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα, οι Μποστ – Μίκι για την ακρίβεια, πάλεψαν όσο μπορούσαν και μείωσαν στο 62-48 στο 36’, δεν κατάφεραν όμως κάτι περισσότερο και κοιτάζουν ήδη το ματς της επόμενης Παρασκευής με τη Μπάγερν Μονάχου που θα έχει γι’ αυτούς χαρακτήρα τελικού, αν στοχεύουν στην οκτάδα και την πρόκρισή τους στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 32-22, 55-36, 71-57.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 3 (1 τρ.), Τουπάν, Σπανούλης 6, Μιλουτίνοβ 13, Στρέλνιεκς 11 (3), Βεζένκοβ 14 (2), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 14 (4), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 3 (1), Κρόκερ 10 (2), Βιάλτσεφ 2, Γκριν, Μάρκοβιτς 2, Γκιλ 9 (1), Γκουμπάνοφ, Ζούμπκοφ, Τζένκινς 4, Τόμας 6, Μίκι 21 (2).