Euroleague: Ηττα του Ολυμπιακού στο Κάουνας, 83-75

Με 4/4 τρίποντα ξεκίνησε ο Πρίντεζης αλλά μετά την τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις έκανε το παιχνίδι της. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Την πέμπτη ήττα του σε 11 αγώνες της EuroLeague 2018/19 γνώρισε ο Ολυμπιακός, που «λύγισε» στο Κάουνας από τη Ζάλγκιρις (83-75) που με τη σειρά της πήγε στο 5-6, μπήκε δυναμικά στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα της κανονικής περιόδου και πήρε και μια καλή διαφορά που ίσως της χρησιμεύσει σε ενδεχόμενη ισοβαθμία μετά την 30η αγωνιστική. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με 6/6 τρίποντα, είχαν στο ημίχρονο 10/16 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ.75, μοίρασαν 12 ασίστ και δεν έκαναν λάθος για το +8 (40-48), όμως η εικόνα τους ήταν εντελώς διαφορετική στο τρίτο δεκάλεπτο.
Πούλησαν οκτώ μπάλες, σκόραραν 11 πόντους και δέχθηκαν 20, άφησαν τη Ζάλγκιρις να τρέξει ένα 12-0 στο τέλος της τρίτης και τις αρχές της τέταρτης περιόδου, βρέθηκαν στο -9 (68-59) και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα.

Με τους Γουίλιαμς-Γκος, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ στο αρχικό του σχήμα, ο Ολυμπιακός είδε τη Ζάλγκιρις να παίζει με δύο «πύργους» (Καβαλιάουσκας – Ντέιβις) και την τιμώρησε με τρία τρίποντα του Πρίντεζη (!) για το 6-11 στο τρίτο λεπτό. Οι Πειραιώτες ήταν σε τρομερή κατάσταση, προηγήθηκαν και με δέκα (16-26) στο ένατο λεπτό αφού προηγουμένως μέτρησαν 6/6 σουτ από την περιφέρεια, είδαν τον Σπανούλη να πετυχαίνει το έβδομο τρίποντο για το 18-29 και κι ο Ντέιβιντ Μπλατ χαμογελούσε απολαμβάνοντας την κυκλοφορία της μπάλας, την αποτελεσματικότητα των παικτών του και το γεγονός ότι δεν είχαν κάνει λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο (18-29). Το όγδοο τρίποντο των «ερυθρόλευκων» ήρθε από τον ΛεΝτέι για το 19-32 στο 12′, σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους. Ο Μπλατ επέμεινε σε σχήματα με τρεις κοντούς, αυτό βοήθησε την ομάδα του να μην κάνει λάθη, όμως η διαφορά σιγά-σιγά ροκανίστηκε από τους Λιθουανούς που την έριξαν στους πέντε στο 17′ με τον Καβαλιάουσκας (33-38) και τους δύο (40-42) στο 19′. Κι εκεί που όλα έδειχναν με το μέρος τους, δέχθηκαν τρίποντο από τη δεξιά γωνία από τον Παπανικολάου και μακρινό σουτ του Στρέλνιεκς στην εκπνοή για να χάσουν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα πριν το ημίχρονο (40-48).

Η Ζάλγκιρις χρειαζόταν ένα μικρό ξέσπασμα στην έναρξη της τρίτης περιόδου και το έκανε. Ετρεξε ένα σερί 6-0, έπαιξε με πείσμα και σκληράδα στην άμυνα και μείωσε στο καλάθι (46-48 στο 23′) με τρίποντο του Μιλάκνις που οδήγησε σε timeout του προβληματισμένου Μπλατ που έριξε στο παρκέ τον Μπόγρη, ισοφάρισε με βολές του Καβαλιάουσκας και κράτησε τους Πειραιώτες χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά, μέχρι να βάλει ο ΛεΝτέι 2/2 για το 48-50. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύονταν και στις δυο άκρες του παρκέ, κρατούσαν όμως το προβάδισμα έστω και με πολύ μικρές διαφορές. Στο 28′ ο Σπανούλης έβαλε βολές για το 56-59, ένα μικρό 4-0 όμως και ένα coast-to-coast του Γουόλτερς που έκλεψε τη μπάλα από τον Στρέλνιεκς, έγραψαν το 60-59 του 30′. Γουόλτερς, Ουλάνοβας και Μιλάκνις πήγαν τη Ζάλγκιρις στο +9 (68-59) στις αρχές της τέταρτης περιόδου με το σερί να φτάνει το 12-0 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Λιθουανοί δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Οσο κι αν ο Μπλατ προσπαθούσε να βρει λύσεις στην αδυναμία των παικτών του να σκοράρουν, δεν τα κατάφερνε και κοιτάζει ήδη το πολύ κρίσιμο ματς της επόμενης εβδομάδας με την Αναντολού Εφές στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Κρίσιμο και για την οκτάδα, αλλά και για να μείνουν οι Πειραιώτες «ζωντανοί» στο παιχνίδι της πρώτης τετράδας. Στόχος που αυτή τη στιγμή μοιάζει αρκετά μακρινός για εκείνους, αλλά όχι και ανέφικτος.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (1 τρ.), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλάνοβας 5 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Σπανούλης 9 (1), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 18 (4), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (1).