Euroleague: Ηττα (86-93) Ολυμπιακού από Αλμπα στο ΣΕΦ (βίντεο)

Ο Σπανούλης προσπάθησε, πέτυχε 14 πόντους αλλά ο Ολυμπιακός δεν απέφυγε την ήττα από την Αλμπα στο ΣΕΦ. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Η επιστροφή του Γιώργου Μπαρτζώκα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και η βράβευση του Βασίλη Σπανούλη από την «ερυθρόλευκη» ΚΑΕ δημιούργησαν μια πολύ όμορφη, μια ζεστή ατμόσφαιρα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Ολυμπιακός όμως δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, ηττήθηκε από την Αλμπα Βερολίνου (86-93) για να πέσει στο 7-12 και να μείνει ακόμη πιο μακριά από την πρώτη οκτάδα της κανονικής περιόδου που οδηγεί στα playoffs.

O συγκλονιστικός Γιώργος Πρίντεζης που έκανε ρεκόρ καριέρας στο κομμάτι της δημιουργίας, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο Αντώνης Κόνιαρης κι ο Βασίλης Σπανούλης στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Πειραιά, την ώρα που η Αλμπα είχε σε καταπληκτικό βράδυ τον «παρανοϊκό» σουτέρ Μάρκους Ερικσον και σε επίσης πολύ καλή κατάσταση τους Ρόκας Γκεντράιτις – Μάρτιν Χέρμανσον για να φτάσει δίκαια στην έκτη φετινή της νίκη.

Με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας που δεν ήθελε να διαταράξει την ισορροπία του Ολυμπιακού από το διπλό στη Βαλένθια. Με καλή άμυνα και έλεγχο του ρυθμού, οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα (6-2 στο 3′) και κράτησαν χαμηλά το σκορ, προτίμησαν επιθέσεις στο πέντε εναντίον πέντε και με τον Πρίντεζη να είναι υπεύθυνος για δέκα πόντους έγραψαν το 12-6 πριν από το timeout στο πέμπτο λεπτό. Οι Πειραιώτες έμειναν μπροστά, οι Σπανούλης, Πρίντεζης, Μιλουτίνοβ έπαιξαν όλο το δεκάλεπτο και το 22-19 ήταν αποτέλεσμα της τρομερής αποτελεσματικότητάς τους στο δίποντο.

Η εξαιρετική άμυνα των πρώτων λεπτών δεν διατηρήθηκε, η Αλμπα πέτυχε 11 πόντους σε δύο λεπτά για να γράψει το 26-30 στο 12′ και από εκεί και πέρα έκανε κυριολεκτικά ό,τι ήθελε μέχρι το ημίχρονο. Οι αλλαγές του Μπαρτζώκα δεν τον δικαίωσαν, Ερικσον και Χέρμανσον έβαζαν το ένα σουτ μετά το άλλο, οι Γερμανοί έπαιζαν καταπληκτικό μπάσκετ και το 42-50 του 20′ ίσως και να τους αδικούσε την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε μακρινό σουτ και παρά το γεγονός ότι εκμεταλλευόταν τους διαδρόμους προς το καλάθι, δεν μπορούσε να περιορίσει τους αντίπαλους σουτέρ.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά, ο Κόνιαρης κι ο Μιλουτίνοβ το έκαναν (49-53 στο 23′) για να βάλουν το κοινό στο ματς και είχαν σαφώς καλύτερη εικόνα και στις δύο άκρες του παρκέ σε σχέση με το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μπαρτζώκας στηρίχθηκε στους Ελληνες (Σπανούλη, Κόνιαρη, Πρίντεζη, Παπανικολάου) και τον Μιλουτίνοβ, ο Ολυμπιακός πήγε νωρίς στο μπόνους των βολών, το εκμεταλλεύθηκε και με τρίποντο του Βεζένκοβ από τη δεξιά γωνία έκλεισε την περίοδο στο 71-68.

Με ένα σερί 0-9 και με 14 πόντους σε τρία λεπτά στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, η Αλμπα πήρε ξανά τα ηνία και έχτισε και ένα καλό +9 (73-82) που έμοιαζε αρκετό για να την οδηγήσει στο θετικό αποτέλεσμα. Οι ερυθρόλευκοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν, ο Κόνιαρης με το τρίτο τρίποντό του μείωσε στους έξι (80-86 στο 36′), μία βολή του Πρίντεζη έγραψε το 83-87 και στο τελευταίο δίλεπτο όλα ήταν ανοιχτά. Ο Πρίντεζης με δίποντο στα 62’’ (85-87) και ο Μιλουτίνοβ με βολή στα 28.4’’ έφεραν το παιχνίδι στον πόντο, ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Σπανούλη και δικό του αντιαθλητικό φάουλ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Βερολίνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντουιν 6, Πολ 4, Κόνιαρης 11 (3 τρ.), Σπανούλης 14, Μιλουτίνοβ 15, Βεζένκοβ 7 (1), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5.
ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4, Ερικσον 22 (6), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (1), Ογκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 15 (3), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11.