Ελλάδα

Euroleague: Εύκολη νίκη (93-60) του Ολυμπιακού στο Βερολίνο επί της Αλμπα

08 Φεβρουαρίου 2023

Το double… double-double, των Σάσα Βεζένκοφ (28π., 13ρ.) και Τόμας Ουόκαπ (15π., 10ασ.) οδήγησε στην έκτη διαδοχική νίκη στη Euroleague τον Ολυμπιακό. Μετά το 93-60 επί της ουραγού Αλμπα, στο Βερολίνο, για την 24η αγωνιστική, η ομάδα του Πειραιά απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, με 17 νίκες – 7 ήττες, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης με την οποία ισοβαθμούσε στο «ρετιρέ» δεν θ΄ αγωνιστεί αυτή την εβδομάδα, με την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη, λόγω της απόφασης της τουρκικής κυβέρνησης να αναστείλει την αγωνιστική δράση σε όλα τα αθλήματα, σε ένδειξη πένθους μετά τους σεισμούς που έπληξαν την Τουρκία την περασμένη Δευτέρα (6/2).

O Βεζένκοφ ισοφάρισε και το ρεκόρ του σε αμυντικά ριμπάουντ στη διοργάνωση, με 11, ενώ για 1 ριμπάουντ δεν ισοφάρισε το ρεκόρ του σε σύνολο ριμπάουντ που είναι τα 14. Επιπρόσθετα, συγκέντρωσε 40 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης έναντι των 43ων που έχει ρεκόρ μέχρι στιγμής στη διοργάνωση. Οι 28 πόντοι που πέτυχε (6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές) απέχουν τρεις πόντους από το ρεκόρ του στη Euroleague που είναι οι 31 πόντοι.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου είχε συγκομιδή 11 πόντους, 4 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Μπόλομποϊ βοήθησε τον Ολυμπιακό με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ, σε μία βραδιά που ο Μουσταφά Φαλ έμεινε στα… μηδέν ριμπάουντ. Ο Παναγιώτης Τσάμης έκανε το ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό στο 4ο δεκάλεπτο σημειώνοντας και το πρώτο του καλάθι, στα 1:18’’ που έμεινε στο παρκέ.

Με τους Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ μπήκε στο παρκέ της «Mercedes-Benz Arena» ο Ολυμπιακός, στο εναρκτήριο τζάμπολ.

Παπανικολάου, Ουόκαπ και Βεζένκοφ έτρεξαν ένα 0-7 για τον Ολυμπιακό. Ο Φαλ, μέσα στο 1ο λεπτό, υπέπεσε σε δύο φάουλ πάνω στον σέντερ των «άλμπατρος», Κουμάτζι, ενώ τα δύο φάουλ έφτασε και ο Μπλακ. Η ομάδα του Πειραιά διατηρήθηκε στο +7 (5-12), με δίποντο του Μπολομπόι, αλλά το σερί 5-0 της Αλμπα, από τους Λιουκ Σίκμα και Τζαλίν Σμιθ, έφερε σε… δύσκολη θέση, προσωρινά, τον Ολυμπιακό (10-12). Ο Σάσα Βεζένκοφ ανέλαβε δράση, σημειώνοντας 13 πόντους στην 1η περίοδο, όσους δηλαδή σημείωσαν οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα. Με επιμέρους σκορ 3-16, οι «ερυθρόλευκοι», από το 10-12 βρέθηκαν στο 13-28 στο 10ο λεπτό.

Με πίεση στην άμυνα και ενέργεια συνέχισε με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Ολυμπιακός, την ώρα που οι Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ πήραν τη θέση των Κέιναν και Βεζένκοφ. Το +20 (15-35) δεν άργησε για την ομάδα του Πειραιά που ξέφυγε και με +21 (18-39) από βολές του Ταρικ Μπλακ. Ο Μπαρτζώκας εμπιστεύτηκε για ένα ακόμη παιχνίδι τον Μιχάλη Λούντζη, ρίχνοντάς τον στο παρκέ στη θέση του Ουόκαπ μετά από περίπου τρία λεπτά στη 2η περίοδο. Πάντως, οι παίκτες του Ισραελ Γκονθάλεθ κατάφεραν εν συνεχεία να μειώσουν στο -14 (27-41), όταν ο Γερμανός φόργουοντ Λουίς Ολίντε προκαλούσε ρήγματα με τα περιφερειακά σουτ. Ο τελευταίος διαμόρφωσε και το 34-45 με 2/2 βολές, έχοντας φτάσει τους 14 προσωπικούς πόντους, ενώ μετά την τεχνική ποινή με την οποία τιμωρήθηκε ο Μπαρτζώκας, ο Ταμίρ Μπλατ διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου μειώνοντας στους -10 (35-45) για τους γηπεδούχους.

Ο Φαλ πέτυχε τους 5 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο (39-50). Βεζένκοφ και Ουόκαπ σημείωσαν δύο διαδοχικά τρίποντα (41-56), ενώ ο Κέιναν λίγο αργότερα από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 43-62. Μία απίστευτη ασίστ του Ουόκαπ, ο οποίος είχε κάνει και το κλέψιμο αμέσως πριν… δημιούργησε τη φάση του αγώνα με τον Κώστα Παπανικολάου να βγαίνει στον αιφνιδιασμό και να καρφώνει εντυπωσιακά μπροστά στον Μάλτε Ντελόβ, για το γκολ φάουλ! Εύστοχος και στη βολή, ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» έβαλε για πρώτη φορά μπροστά με +22 τον Ολυμπιακό (43-65).  Η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +29 (43-72), με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να απολαμβάνουν το παιχνίδι και να κάνουν επιμέρους σκορ 10-28 στην 3η περίοδο που έληξε 45-73.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με +33 (49-82) και εν συνεχεία με +36 πόντους (53-89), με τον Μπαρτζώκα να ρίχνει τον Παναγιώτη Τσάμη, στο ντεμπούτο του στη Euroleague και τον Βενιαμίν Αμπόστι, για το τελικό 60-93.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93.

AΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ισραελ Γκονθάλεθ): Πρότσιντα, Σμιθ 6 (2 τρ.), Ντελόβ 2, Ουέτσελ 6, Σνάιντερ 4, Ολίντε 16 (3), Κουμάτζε 2, Τίμαν 5, Σίκμα 9 (1), Λάμερς 6, Μπλατ 4 (1), Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 15 (3), Κέιναν 6 (1), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 4, Φαλ 9, Βεζένκοφ 28 (4), Παπανικολάου 11 (2), Τσάμης 2, Μπολομπόι 7, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 5 (1), Αμπόσι.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ. Με ήρωα τον 22χρονο τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι ο Ολυμπιακός απέκλεισε μετά από ένα ματς-θρίλερ την Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαρτάτσογλου» της Κωνσταντινούπολης, επικρατώντας με 3-2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λγκ όπου θα αντιμετωπίσει την αγγλική Αστον Βίλα (2 και 9 Μαΐου).