Ελλάδα

EuroLeague: Ηττα του Ολυμπιακού (73-69) από τη Φενέρμπαχτσε και η σειρά στο 2-2

Απ’ τον Πειραιά στην Κωνσταντινούπολη και ξανά στον Πειραιά. Σε 5ο ματς (Τρίτη 9/5, 14.30 ώρα Νέας Υόρκης) θα κριθεί η πρόκριση στο Final-4 ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Φενέρμπαχτσε, αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να τελειώσουν την υπόθεση από την Παρασκευή (ήττα 69-73) και με τη σειρά να γίνεται πλέον 2-2 όλα είναι… ορθάνοιχτα.

Ο Ντάισον Πιέρ έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ από τη δεξιά γωνία στην τέταρτη περίοδο, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ τον ακολούθησε και ο Δημήτρης Ιτούδης κράτησε την υπόσχεση που είχε δώσει στον κόσμο της ομάδας του μετά από το Game 3. Η σειρά δεν τελείωσε αυτή την εβδομάδα, δεν τελείωσε στην Κωνσταντινούπολη και δύο σπουδαίοι οργανισμοί καλούνται πλέον να δείξουν από τι είναι φτιαγμένοι σε ένα 40λεπτο που θα θυμίζει το περσινό Game 5 του Ολυμπιακού με τη Μονακό.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν ασταμάτητος στο β’ μέρος και μόνος του κράτησε τους Πειραιώτες στο ματς, με τον Μουστάφα Φαλ και τον Αϊζέια Κάναν να ακολουθούν το βράδυ που ο Κώστας Σλούκας έμεινε στους τρεις κι ο Σάσα Βεζένκοβ στους δύο πόντους.

Τεράστιο ματς από τον Ντάισον Πιέρ και στις δύο πλευρές του παρκέ. Απλώς τα σουτ που έβαλε στην τέταρτη περίοδο, ήταν αυτά που έκριναν τον αγώνα. 4/6 τρίποντα, τρία από τη δεξιά γωνία, έκοψαν τα πόδια του Ολυμπιακού που πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά λύγισε από μία ομάδα που είχε τις απαντήσεις όταν η μπάλα ζύγισε πολλά κιλά.

Με τρίποντο του Κάναν και δίποντο του Βεζένκοβ μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, σε μία προσπάθεια να παγώσει το γήπεδο. Δεν το κατάφερε, καθώς η απάντηση της Φενέρμπαχτσε ήταν καλή, με τον Ντόρσεϊ να γράφει με τρίποντο το 12-7 στο πέμπτο λεπτό, όμως και πάλι οι Πειραιώτες έπαιξαν με υπομονή και με ψυχραιμία για να ισοφαρίσουν στο 14-14 με ένα ασύλληπτο κάρφωμα από τον Παπανικολάου. Το δεκάλεπτο ήταν κλειστό (18-17), η γκρίνια για τους διαιτητές μεγάλη και εξαιτίας αυτής η ατμόσφαιρα έγινε αρκετά εχθρική, κυρίως απέναντι στον Σλούκα που αποδοκιμάστηκε ακόμη και με υβριστικό σύνθημα.

Με Φαλ και Μπλακ να φθείρονται με φάουλ, ο Μπαρτζώκας έβαλε στο ματς τον Μπόλομποϊ κι αυτός με κάρφωμα ισοφάρισε στο 19-19 στο 12’. Η κακή βραδιά του Καλάθη (σε εκτέλεση και δημιουργία) πλήγωνε την Φενέρμπαχτσε, ο Σλούκας βρήκε ρυθμό και με γκολ-φάουλ έγραψε το 21-25 στο 14’, όμως οι γύρω του δεν ήταν αποτελεσματικοί και οι Πειραιώτες δεν επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους με ένα καλό προβάδισμα. Γι’ αυτό και οι πόντοι του Κάρσεν Εντουαρντς ξελάσπωσαν τους γηπεδούχους (32-27 στο 18’), που όμως πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-33 χάρη σε ένα μικρό, αλλά κρίσιμο 0-6 των φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο β’ μέρος με την αρχική του πεντάδα, ο Φαλ έγραψε με γκολ-φάουλ το 34-38 στο 22’, ο Γουόκαπ με τρίποντο το 38-43 στο 24’ και ο Κάναν έγινε ο βαρόμετρο. Ο Αμερικανός σκόραρε κατά ριπάς για το 44-49, όμως και πάλι η Φενέρμπαχτσε έμεινε κοντά καθώς τα φάουλ των «ερυθρόλευκων» της έδωσαν βολές που αξιοποίησε. Ενα επιθετικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Μπλακ διαδέχθηκε ένα επιθετικό του Γκούντουριτς στον Αμερικανό σέντερ, το ματς χάλασε ακόμη περισσότερο στο κομμάτι της ποιότητας και το 48-49 του 30’ οδηγούσε σε φινάλε-θρίλερ.

Δύο τρίποντα του Χέιζ οδήγησαν σε ένα 10-0 της Φενέρμπαχτσε για το 54-49 στις αρχές της τέταρτης, όμως ο ΜακΚίσικ ήταν αυτή τη φορά ο άνθρωπος που κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο. Ισοφάρισε στο 56-56 με γκολ-φάουλ, έγραψε το 56-58 με νέα επέλαση, είχε 2/2 βολές για το 59-60 στο 36’, όμως τα τρίποντα του Πιέρ και κυρίως αυτό που έκανε το 67-61, με τον Παπανικολάου να βρίσκει σίδερο από την περιφέρεια στο -4, τον Ντόρσεϊ να σκοράρει μεγάλο σουτ για το 73-69 και να… καθαρίζει τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 9, Μπιρσέν, Εντουαρντς 8, Χέιζ-Ντέιβις 12 (3 τρ.), Πιερ 17 (4), Τζέκιρι 2, Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 16 (2), Καλκάθης 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2), Κάναν 12 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 12, Βεζένκοβ 2, Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 2, Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 20 (3).

Πάνοπλη και με τη ψυχολογία της στα ύψη θα υποδεχτεί η ΑΕΚ την Κυριακή (13:30 ώρα Νέας Υόρκης) τον Ολυμπιακό στην «OPAP Arena» για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ, στοχεύοντας στη νίκη που αφενός θα την διατηρήσει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας αυξάνοντας τις πιθανότητες της να κατακτήσει τον τίτλο και αφετέρου θα βγάλει νοκ-άουτ από την διεκδίκηση της κορυφής έναν από τους βασικούς της αντιπάλους.