Ελλάδα

EuroLeague: Νίκη (93-72) του Ολυμπιακού επί της Αρμάνι

26 Νοεμβρίου 2021

Η εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό πόνεσε. Και πόνεσε πολύ. Ο Ολυμπιακός έχασε το ντέρμπι μέσα από τα χέρια του, όμως το ταξίδι στο Μιλάνο αποδείχθηκε ευεργετικό για την ψυχολογία και την συνοχή του. Οι Πειραιώτες θριάμβευσαν με 93-72 στο Mediolanum Forum, για να ανέβουν στο 8-4 μετά από την 12η αγωνιστική της EuroLeague, να πιάσουν την ομάδα του Ετορε Μεσίνα και την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και να αφήσουν πίσω τους την Μακάμπι, την Ούνικς, την Βιλερμπάν και την ΤΣΣΚΑ. Πολλοί διακριθέντες για τους ερυθρόλευκους, που μπήκαν στο ματς με 7/8 τρίποντα, σκόραραν 30 πόντους στην πρώτη και άλλους 30 στη δεύτερη περίοδο, αντιμετώπισαν το πείσμα των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, τους βραχυκύκλωσαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και έκαναν επίδειξη δύναμης σε μια περίοδο που είχαν τεράστια ανάγκη μια τόσο εμφατική και τόσο κυρίαρχη εμφάνιση. Τα 18 τρίποντα συνιστούν ρεκόρ συλλόγου, το ποσοστό (55%) ήταν μαγικό και η συνέχεια σε Καζάν και Βελιγράδι αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον.

Με την κλασική πεντάδα μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ), που ευστόχησε στα τέσσερα πρώτα τρίποντα (!) για ένα προβάδισμα εννέα πόντων! Ο Μεσίνα κάλεσε νωρίς το πρώτο timeout, χωρίς να φρενάρει πάντως τους Πειραιώτες που έπαιξαν απίθανο μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση, πήγαν στο 8-22 στο 6’, έφτασαν στους 30 στο 9’, όμως οι γηπεδούχοι είχαν βρει καλό ρυθμό στο σκοράρισμα και το 25-30 έμοιαζε για εκείνους με μια πρώτη μικρή νίκη.

Με τον Χάινς να κάνει πράγματα και θαύματα και στις δύο πλευρές του παρκέ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Αρμάνι ισοφάρισε στο 33-33, χωρίς όμως να πάρει και το προβάδισμα. Με τον Αμερικανό να πηγαίνει στον πάγκο, ο Ολυμπιακός χτύπησε κοντά στο καλάθι με τον Μάρτιν, πήρε σκορ και από τον Σλούκα και έτρεξε ένα σερί 12-0, πριν ο Πρίντεζης βάλει το δέκατο τρίποντο για το 39-50, ο Λαρεντζάκης το ενδέκατο για το 43-55 και το δωδέκατο για το 45-58 λίγο πριν από το ημίχρονο. Το 45-60 ήταν μαγικό για τους Πειραιώτες, που συνδύαζαν το θέαμα με την ουσία στον απόλυτο βαθμό.

Κάτι που δεν έκαναν στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ασχημη κυκλοφορία της μπάλας, άστοχα σουτ, ένα εφιαλτικό τρίλεπτο, το οποίο πάντως δεν εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι που πέτυχαν απλώς πέντε πόντους για να μειώσουν στους δέκα (50-60). Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ για 4:25, μέχρι ο Παπανικολάου να κλέψει, να κατεβάσει και να δημιουργήσει για το 50-62, πριν ο ΜακΚίσικ βάλει μεγάλο σουτ για το 53-68 στο 27’ και κλείσει το δεκάλεπτο στο 57-62 που κρατούσε τους Πειραιώτες σε θέση νίκης.

Μια στιγμή έντασης ανάμεσα σε Σιλντς και Λαρεντζάκη οδήγησε σε τεχνικές ποινές, μία πήρε και ο Ροντρίγκεθ, με αποτέλεσμα ο Σλούκας να βάλει τη βολή για το 58-77. Οι γηπεδούχοι έκαναν μια προσπάθεια, μείωσαν στους 14 και ξύπνησαν το κοινό τους, για να απαντήσει αμέσως ο Λαρεντζάκης με τρίποντο για το 63-80 στο 35’, με σουτ που έκοψε τα πόδια στην Αρμάνι Μιλάνο. Ο Σλούκας έβαλε το 17ο τρίποντο για το ρεκόρ λίγο πριν από το φινάλε, σε μια υπέροχη βραδιά που έδειξε τις πραγματικές δυνατότητες των ερυθρόλευκων, μετά από μια ήττα που πόνεσε αγωνιστικά, αλλά κυρίως ψυχολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 2, Γκραντ, Ροντρίγκεθ 8 (2 τρ.), Ταρζούσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3 (1), Ντιλέινι 8, Ντάνιελς 5 (1), Σιλντς 26 (3), Χάινς 5, Ντατόμε 12 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Ντόρσεϊ 14 (4), Λαρεντζάκης 18 (5), Φαλ 7, Σλούκας 7 (2), Μάρτιν 8, Βεζένκοβ 12 (2), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 5 (1).