Ελλάδα

EuroLeague: Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 92-87 στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν

30 Νοεμβρίου 2023

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές στον… επίλογο του αγώνα με 10 πόντους, αλλά λάθη και αστοχία στα τελευταία τέσσερα λεπτά έδωσαν… πάτημα στην Παρτιζάν, η οποία είδε τον Κέβιν Πάντερ να «αφυπνίζεται» στην επίθεση, να στέλνει το ματς στην παράταση (78-78κ.α.) και τελικά να πανηγυρίζει στο επιπλέον πεντάλεπτο μία σπουδαία νίκη, με τεράστια ανατροπή. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 92-87 από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην κατάμεστη «Stark Arena», για την 11η αγωνιστική της Euroleague, με το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-5. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι πανηγύρισαν το πέμπτο θετικό αποτέλεσμα τους.

Με τον Σλούκα να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας και τον Γκριγκόνις να «εκτελεί», ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε την Παρτιζάν, προηγήθηκε με 7-12 στο 4’, ενώ βρέθηκε στο +6 στο 7’ (13-19), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με τον Ναν να μπαίνει στην εξίσωση και να δίνει λύσεις στην επίθεση, οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμα και με 8 πόντους στο 15’ (24-32), πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν, βρουν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα και με επιμέρους σκορ 15-6 πάρουν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (39-38), βλέποντας τον ΛεΝτέι να είναι ασταμάτητος μέσα στο αντίπαλο καλάθι.

Με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός χτύπησε με τον Λεσόν στη ρακέτα και τον Ναν στην περιφέρεια, παραμένοντας στη… γωνία για νέα ανατροπή, η οποία ήρθε στην εκπνοή του δεκαλέπτου, δια χειρός Μήτουγλου (54-56 στο 30’).

Ο Ναν συνέχισε να μονοπωλεί τις επιθέσεις των «πράσινων», έχοντας «ζεσταθεί» για τα… καλά και το «τριφύλλι» βρέθηκε δύο φορές στο +10 (54-64 στο 32’ και 63-73 στο 36’), πριν υποπέσει σε διαδοχικά λάθη σε άμυνα και επίθεση και ανοίξει τον δρόμο της υπέρβασης στον Πάντερ, ο οποίος με μεγάλα καλάθια πέτυχε την ισοφάριση και έστειλε το ματς στην παράταση (78-78κ.α.). Ο Αμερικανός της Παρτιζάν μάλιστα είχε την ευκαιρία να το «καθαρίσει» στο 40λεπτο, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Γκριγκόνις του είπε «όχι».

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και με την Παρτιζάν να έχει βρει ψυχολογία και ρυθμό, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 10-2 και στο 43’ βρέθηκε στο -8 (88-80), χωρίς να μπορέσει να απειλήσει μέχρι το φινάλε…

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78κ.α., 92-87 παρ.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23 (1 τρ.), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 13 (1), Σμάιλαγκιτς 7, Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Αντζουσιτς 2, Ντοζίερ 16 (2), Πονίτκα, Καμίνσκι 5 (1), Καμπόκλο 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας 6, Γκραντ 14 (1), Ναν 19 (2), Λεσόρ 16, Γκριγκόνις 12 (2), Μήτογλου 13, Μαντζούκας.

Με θρίαμβο, 4-1 της Καρμιώτισσας στην έδρα της Δόξα Κατωκοπιάς και ισοπαλία 1-1 στο παιχνίδι του Οθελλου με την ΑΕΛ άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ του 2ου ομίλου, στο κυπριακό πρωτάθλημα.