Κύπρος

Europa Conference League: Προκρίθηκε στα πλέι οφ ο ΑΠΟΕΛ

11 Αυγούστου 2022

Ο ΑΠΟΕΛ πήγε στο Καζακστάν με… ασπίδα το 1-0 του πρώτου αγώνα στο ΓΣΠ απέναντι στην Κιζιλζάρ και υπερασπίστηκε το αποτέλεσμά του παίρνοντας «λευκή» ισοπαλία, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα πάρει την πρόκριση από το ζευγάρι Τζιουγκάρντενς (Σουηδία) – Σέπσι (Ρουμανία) με τους Σουηδούς να έχουν το προβάδισμα μετά το υπέρ τους 3-1 στην έδρα των Ρουμάνων.

Στο 3ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα σουτ τον Μπέλετς που έπεσε και μάζεψε εύκολα, ενώ στο 9ο λεπτό ο Ηλία έφυγε στην επίθεση, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε. Στο 34ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι με τον Ηλία αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Γενικά το ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερο την μπάλα και έψαχνε τους χώρους. Στο 39ο λεπτό ο Μάριος Ηλία έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ είχε προϋποθέσεις με τον Ντογκαλά που μπήκε από δεξιά στην περιοχή, ενώ ακολούθησε άστοχο σουτ του Σαρφό.

Στο 49’ ο Φεράρι γύρισε την μπάλα στο δεξί, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 54’ ο Ντογκαλά είχε ένα σουτ αλλά δεν ήταν αυτό που θα ήθελε. Στο 63ο λεπτό η Κιζιλζάρ μετά από στημένη φάση είχε ένα οριζόντιο δοκάρι μετά από κεφαλιά!

Στο 90’ πήγε να γίνει μπέρδεμα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μπέλετς μάζεψε.

Ο Γερμανός διαιτητής Ντάνιελ Σιέπερτ έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Αλίεφ, Πόντιο, Μπούσμαν, Γκούρμαν, Κοζλόφ, Ζοριτς και Κονσταντίνοφ, Μαρκίνιος, Σαρφό.

ΚΙΖΙΛΖΑΡ (Αλί Αλίεφ): Λομπάντσεφ, Ταπάλοφ, Γκούρμαν, Καρασακιέβιτς, Μούζεκ, Μπούσμαν (80’ Ζοριτς), Ντο Σάντος, Κονέ, Πόντιο (65’ Κοζλόφ), Λομπζανίτζε, Γιακόβλεφ (65’ Ιβανιάντζε).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ηλία (76’ Μπλουμ), Ντάλσιο (90+2’ Εσελιγκ), Μαρκίνιος (68’ Εφραίμ), Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά (68’ Βιγιαφάνιες).