Ελλάδα

Europa League: 1-1 Απόλλων Λεμεσού και Ολυμπιακός στο ΓΣΠ

18 Αυγούστου 2022

Ορθιος και με το παραπάνω στην «μάχη» για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, έμεινε ο Ολυμπιακός στην Κύπρο. Οι «ερυθρόλευκοι» απέσπασαν το 1-1 από τον Απόλλωνα Λεμεσού στο ΓΣΠ της Λευκωσίας και πλέον κρατούν στα χέρια τους την τύχη τους. Καλούνται να «χτίσουν» πάνω στο αποτέλεσμα αυτό για να «καθαρίσουν» στην ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Εμφανώς βελτιωμένοι οι Πειραιώτες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν την ευκαιρία να πάρουν ακόμα και το διπλό. Ξεχώρισε ωστόσο ο Χουάνγκ. Ο Κορεάτης στο ντεμπούτο του έκανε… όργια. Πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και έδωσε αέρα στους παίκτες του Κορμπεράν, μέχρι να αποχωρήσει τραυματίας στο 67ο λεπτό.

Ο Απόλλων Λεμεσού μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μόλις στο 10’ με τον Πίττα, αλλά το γκολ δε μέτρησε καθώς υποδείχθηκε σωστ) σε θέση οφσάιντ μετά την κεφαλιά-πάσα του Γιάνγκα. Στο 17’ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να φτάσει κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Κουντέ βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια έφυγε άουτ. Ενα λεπτό αργότερα, Ολυμπιακός στάθηκε και πάλι άτυχος, καθώς μετά από μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Κολ, η μπάλα κόντραρε στον Σισέ, στρώθηκε στον Γιάνγκα και ο Ολλανδός πλάσαρε άνετα τον Βατσλίκ για να βάλει τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ (1-0).

Μετά το γκολ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν… μέτρα στο γήπεδο κι έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση με το πολύ όμορφο τέρμα του Χουάνγκ στο 29ο λεπτό. Προηγήθηκε η εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα στους Ζινκερνάγκελ – Ρέαμπτσιουκ, με τον Μολδαβό να κόβει στον Νοτιοκορεάτη μέσο, ο οποίος στο ντεμπούτο του στην ενδεκάδα μπήκε με άψογο στιλ στην περιοχή και πλάσαρε υποδειγματικά τον Γιοβάνοβιτς με το αριστερό (1-1). Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο, η ελληνική ομάδα μετά το γκολ που δέχτηκε κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας κυρίως από την αριστερή πτέρυγα βρήκε τον τρόπο ν; απαντήσει στο τυχερό γκολ του Γιάνγκα και να μπει στ’ αποδυτήρια ισόπαλη.

Η εικόνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο μέρος και στο 53’ πλησίασε στο 1-2. Ο Ραντζέλοβιτς όμως δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι του στην πάσα του Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός στράικερ στο 54’ βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Γιοβάνοβιτς κι αντί να πλασάρει αμέσως καθυστέρησε και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία. Είχε προηγηθεί η εξαιρετική πάσα του Χουάνγκ στον Ραντζέλοβιτς και η ασίστ… μισό γκολ του Σέρβου στον Ελ Αραμπί. Ενα λεπτό μετά και πάλι από ενέργεια του Χουάνγκ και γύρισμα του Νοτιοκορεάτη στη μικρή περιοχή, Ελ Αραμπί και Ραντζέλόβιτς απέτυχαν να σκοράρουν από πολύ κοντά μετά την αδράνεια της άμυνας των Κύπριων. Στο 60’ ο Ντιγκινί δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι στην πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων στην επανάληψη.

Νέα μεγάλη φάση για τους Πειραιώτες στο 64’ με τον κορυφαίο τους παίκτη στον αγώνα, Χουάνγκ, να πλασάρει και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει με τα πόδια. Στην φάση αυτή ο σκόρερ του γκολ της ισοφάρισης του Ολυμπιακού τραυματίστηκε και ζήτησε αλλαγή με τον Αγκιμπού Καμαρά να παίρνει την θέση του στο 67’. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το 70ό λεπτό, με τις δύο ομάδες να μη ρισκάρουν και πλέον τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς επί ελληνικού εδάφους σε επτά ημέρες. Σημειώνεται πως οι γηπεδούχοι σκόραραν στις καθυστερήσεις με τον Εντι, αλλά το γκολ δε μέτρησε με υπόδειξη του βοηθού ως οφσάιντ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πεμπέρν, Ρομπέρζ, Καμάς, Κυριάκου (60’ Μπα), Κολ, Φίλιξ, Πίττας, Ντιγκινί (74’ Εντι), Γιάνγκα (60’ Σαχάρ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Κoρμπεράν): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα, Αβιλα, Κούντε (90’+2 Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς (80’ Βρουσάι), Χουάνγκ (66’ Αγκιμπού Καμαρά), Ζινκερνάγκελ (79’ Ντε Λα Φουέντε), Ελ Αραμπί (67’ Χασάν).

Η Δόξα κέρδισε με ανατροπή εκτός έδρας την ΑΕΖ με 3-2 και διατήρησε τις μαθηματικές πιθανότητες της, οι οποίες θα μηδενιστούν σε ενδεχόμενο που η Καρμιώτισσα κερδίσει την Τετάρτη τον Οθέλλο στο «Στέλιος Κυριακίδης».