Ελλάδα

Europa League: Στα πέναλτι (4-3 τη Σλόβαν) η πρόκριση στα πλέι οφ για τον Ολυμπιακό

11 Αυγούστου 2022

Παρότι έπαιξε με την… φωτιά, ο Ολυμπιακός στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Επικράτησε της Σλόβαν στην Μπρατισλάβα με σκορ 4-3 και προκρίθηκε στα πλέι – οφ του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Αν και προηγήθηκαν με σκορ 1-0, οι Πειραιώτες έκαναν… τα αδύνατα δυνατά για να κάνουν την ζωή τους δύσκολη. Ισοφαρίστηκαν λίγο πριν το φινάλε και χρειάστηκαν την διαδικασία των πέναλτι για να καταφέρουν να πάρουν την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε ισορροπία στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν και να έχουν το νου τους στα μετόπισθεν. Η Σλόβαν προσπαθούσε να απειλήσει με μακρινά σουτ τα οποία δεν ανησύχησαν τον Βατσλίκ. Την μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο την είχε ο Ολυμπιακός με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί ο οποίος με σουτ στη κίνηση έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Κουντέ δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Σλόβαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά και στο 52’ ο Ζινκερνάγκελ με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Τσόβαν και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι πάγωσαν με το γκολ του Ζινκερνάγκελ και τον Ολυμπιακό να δείχνει ότι ελέγχει το ματς. Η ομάδα του Κορμπεράν από το 70’ και μετά έδωσε χώρους στη Σλόβαν γυρνώντας αρκετά μέτρα πίσω στο γήπεδο, κάτι που πλήρωσαν στο 94’ με τον Σάπονιτς να σκοράρει εντελώς αμαρκάριστος στέλνοντας το ματς στη παράταση και αφού λίγο νωρίτερα είχε προηγηθεί δοκάρι του Γιώργου Μασούρα.

Στη συνέχεια ένα μαρκάρισμα του Αμπένα του Τικίνιο ανάγκασε τον διαιτητή της αναμέτρησης να του υποδείξει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τη Σλόβαν να αναγκάζεται να αγωνιστεί στη παράταση με αριθμητικό μειονέκτημα. Στην παράταση οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρίσκονταν σε ψυχρολουσία, είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν στο 100’ με τον Αγκιμπού Καμαρά να σκοράρει από κοντά μετά από ασίστ με κεφαλιά του Μασούρα.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το προβάδισμα των Πειραιωτών θα έμενε μέχρι τέλους, οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση, καθώς μετά από μια στατική φάση και αδράνεια της αμυντικής λειτουργίας του Ολυμπιακού ο Γκριν σκόραρε στο 108’ παρατείνοντας την αγωνία για την έκβαση της αναμέτρησης. Ετσι το ματς κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με τον Τόμας Βατσλίκ να γίνεται ο ήρωας του Ολυμπιακού αποκρούοντας το 5ο πέναλτι της Σλόβαν, για να έρθει στη συνέχεια ο Ματιέ Βαλμπουενά με απόλυτη ψυχραιμία να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση, διαμορφώνοντας το 4-3 (πεν.) στέλνοντας την ομάδα του από την κόλαση στο παράδεισο.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ: Τσόβαν, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο (69’ Αγκμπο), Κούτσκα, Κανκάβα (90’ Τσάβριτς), Πάουσεκ (90’ Μεντβέντεφ), Ζμρχαλ (85’ Ραμίρες), Τσακβετάτζε, Γκριν, Μπαρσεγκιάν (69’ Σάπονιτς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Aβιλα, Σισέ, Μπα (85’ Μπουχαλάκης), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κουντέ, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Ζινκερνάγκελ (67’ Αγκιμπού Καμαρά), Ελ Αραμπί (67’ Τικίνιο – 91’ Κανέ – 110’ Βαλμπουενά).

Με μότο «Από το όνειρο στις πράξεις», ο ΑΠΟΕΛ παρουσίασε την Παρασκευή (29/3) σε συνέντευξη Τύπου στο ξενοδοχείο «Χίλτον» στη Λευκωσία τη συμφωνία και τις λεπτομέρειες για την κατασκευή του ιδιόκτητου γηπέδου που θα ανεγερθεί στην Κοκκινοτριμιθιά.

Η πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέας Μαρίνα Πλούμπη, μας χάρισε φέτος ένα παιδικό βιβλίο ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.