Ελλάδα

Φωνές Αλμέιδα για διαιτησία και διακοπή

Η ΑΕΚ έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λιγκ μετά την ισοπαλία με τον Αρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τον Ματίας Αλμέιδα να μην μπορεί ακόμη να «χωνέψει» το πέναλτι με το οποίο οι Θεσσαλονικείς έφεραν το ματς στα… ίσια στις καθυστερήσεις. Ο τεχνικός των «κιτρινόμαυρων» με δηλώσεις του εξέφρασε την άποψη ότι σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς δεν ήταν πέναλτι όπως και το ότι δεν έπρεπε να «σφυριχθεί» το φάουλ από το οποίο ξεκίνησε η φάση, ενώ εμφανίστηκε ενοχλημένος και την αναβολή της δεύτερης αγωνιστικής των πλέ οφ.

«Πιστεύω ότι κάναμε τα πάντα για να μπορέσουμε να πάρουμε τη νίκη στο παιχνίδι με τον Αρη. Ομως, πριν από περίπου δέκα μέρες είχαν έρθει διαιτητές εδώ για να μας κάνουν μία ομιλία για τους νέους κανονισμούς. Το τελευταίο πέναλτι, σύμφωνα με τον νέο κανονισμό, δεν είναι πέναλτι. Πάντα σύμφωνα με τους κανονισμούς. Εμείς κάναμε τα πάντα για να μπορέσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι, ανατρέψαμε το εις βάρος μας σκορ. Παίξαμε ένα παιχνίδι πάνω – κάτω. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Κάναμε κάποια λάθη», είπε αρχικά ο Αργεντινός τεχνικός και συνέχισε:

«Αλλά όταν παίξαμε στο Κύπελλο με τον Αρη, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης υπήρξε πέναλτι, γιατί η μπάλα κτύπησε και στα δύο χέρια του παίκτη του Αρη. Εκείνη τη φορά δεν υπήρξε κάποια τιμωρία. Αυτή τη φορά, όμως, δεν ακολουθήσαμε τους κανονισμούς, σύμφωνα με την ομιλία που μας έκαναν οι διαιτητές για περίπου μία ώρα. Και μερικές φορές αυτές οι μικρές λεπτομέρειες μπορούν να σου αφαιρέσουν δύο βαθμούς. Μικρές λεπτομέρειες» που μπορεί στον κόσμο του ποδοσφαίρου να ξεχνιούνται, αλλά σε εμένα είναι συνεχώς παρούσες».

Σε ερώτηση αν θεωρεί και τα εφετινά πλέι οφ ως μια γιορτή στην οποία όλοι θα ψάξουν την τούρτα κάτι το οποίο είχε πει για το περυσινό μίνι πρωτάθλημα, ο Αλμέιδα τόνισε:

«Ναι, απλά η διαφορά είναι ότι τώρα αρχίζει το πάρτυ και ξαφνικά μας σβήνουν το φως. Μόλις πάει να ξεκινήσει, θα σταματήσει για τρεις εβδομάδες. Προφανώς, σου φεύγει όλη αυτή η διάθεση όταν έχεις συνεχόμενα παιχνίδια και πρέπει να ετοιμάσεις τα ματς, να δεις τι θα κάνουν οι αντίπαλοι. Δυστυχώς, είναι πολύ μεγάλο το χρονικό διάστημα της διακοπής.

Δεν έχω δει να συμβαίνει κάτι παρόμοιο σε άλλα πρωταθλήματα. Ομως, είναι πράγματα που εμείς οι προπονητές δεν μπορούμε να τα διαχειριστούμε. Εμείς θα είμαστε τρεις εβδομάδες, κάνοντας προπόνηση όπως μπορούμε. Ομως, το πιο όμορφο σε αυτό το άθλημα είναι η αδρεναλίνη, όταν τα πράγματα πηγαίνουν γρήγορα. Ελπίζω να μην συνέβη αυτό για να ξεκουραστούν κάποιες ομάδες».

Για τον υψηλό ανταγωνισμό που υπάρχει στα εφετινά πλέι οφ κι αν αυτός ενδεχομένως να αγχώσει τους τέσσερις διεκδικητές του τίτλου, ο «Πελάδο» είπε: «Εμένα, προσωπικά, δεν με αγχώνει, μου αρέσει. Θα μου άρεσε περισσότερο να ήμασταν πρώτοι. Οταν κάποιος είναι πρώτος, εξαρτάται μόνο από τον εαυτό του, όταν δεν είναι πρώτος, τότε εξαρτάται από άλλες συνθήκες. Η δική μας νοοτροπία δεν αλλάζει. Είτε είμαστε πρώτοι, είτε δεν είμαστε, προσπαθούμε να έχουμε το δικό μας στυλ και να ψάχνουμε πάντα τη νίκη. Γιατί προετοιμαζόμαστε και θέλουμε να είμαστε πρωταθλητές.

Αλλά σε ένα δίκαιο ποδόσφαιρο. Σε ένα ποδόσφαιρο που να μην συμβαίνουν περίεργα πράγματα. Και η αλήθεια είναι ότι στον προηγούμενο αγώνα το αισθάνθηκα αυτό. Γιατί όλοι πρέπει να κάνουμε άμυνα μέσα στα παιχνίδια. Και η ερώτηση είναι: πως κάνουμε άμυνα σε μια στατική φάση, σε ένα φάουλ;

Αυτό το φάουλ δεν υπήρξε ποτέ, γιατί δεν είχε προηγηθεί. Οπότε, σήμερα θα ήμασταν με δύο βαθμούς παραπάνω. Είναι απλό. Τώρα αν θέλουμε να καλύψουμε τον ήλιο με το δάκτυλο, μπορούμε να πούμε ότι δεν κάναμε καλή άμυνα σε ένα φάουλ. Οι ποδοσφαιριστές μας ξέρουν ότι εμείς προσπαθούμε να μην κτυπάμε τον αντίπαλο, να αποφεύγουμε τα φάουλ.

Τώρα, αν δίνουν κάποια φάουλ που δεν υπάρχουν, είναι περίεργο. Επίσης, καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο να δεχθεί κάποιος ότι η ΑΕΚ πηγαίνει για ένα ακόμη πρωτάθλημα. Αλλά εμείς θα δώσουμε τη μάχ μας για να κερδίσουμε άλλο ένα πρωτάθλημα».

Λαμία: Χωρίς Τσιλούλη στα δύο ματς με ΑΕΚ

Εν τω μεταξύ με αφορμή το παιχνίδι που επρόκειτο να δώσει ΑΕΚ την Κυριακή (10/3) με τη Λαμία στο «ΑΘ. Διάκος» για την πρεμιέρα των πλέι οφ, η διοίκηση της ομάδας της Φθιώτιδας ενημέρωσε ότι ο Σωτήρης Τσιλούλης δεν πρόκειται να αγωνισθεί σε καμία από τις δύο αναμετρήσεις με τους «κιτρινόμαυρους» στο μίνι τουρνουά με γνώνομα όπως αναφέρει την προστασία τόσο της ομάδας, όσο και του ίδιου του ποδοσφαιριστή,

Υπενθυμίζεται, ότι ο 29χρονος μεσοεπιθετικός έχει έρθει σε συμφωνία με την ΑΕΚ, προκειμένου να συνεχίσει την καριέρα του στην Ενωση, από το ερχόμενο καλοκαίρι, καθώς το συμβόλαιό του με την ομάδα της Φθιώτιδας ολοκληρώνεται στο τέλος της τρέχουσας σεζόν. Ο Τσιλούλης δεν είχε αγωνιστεί ούτε στο πρόσφατο παιχνίδι των δύο ομάδων για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, όταν η ΑΕΚ είχε κερδίσει με 3-1.