Ελλάδα

«Γκάζια» Γιοβάνοβιτς σε παίκτες

06 Δεκεμβρίου 2021

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ, αλλά αυτό που εκνεύρισε περισσότερο τον «πράσινο» προπονητή, Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν «κάποια άλλα πράγματα και για αυτό έχω εγώ ευθύνες και κανείς άλλος. Δεν θέλω να πω ποια πράγματα», όπως είπε χαρακτηριστικά στο flash interview της Cosmote TV αμέσως μετά τη λήξη του αθηναϊκού ντέρμπι. Με την ατάκα του αυτή ο Σέρβος τεχνικός έδειξε την ενόχλησή του αλλά και προμήνυσε του τι θα ακολουθήσει. Και αυτό που ακολούθησε ήταν έντονα… γκάζια στους ποδοσφαιριστές του.

Ο 59χρονος τεχνικός, μπορεί να μην «κατηγόρησε» δημόσια κανέναν από τους παίκτες του, όμως τους «έκλεισε» στα αποδυτήρια και για τουλάχιστον 20 λεπτά… γκάζωσε. Ακόμα κι εκεί όμως, ο Γιοβάνοβιτς έδειξε την ηθική του σαν άνθρωπος αφού δεν αναφέρθηκε ονομαστικά σε παίκτες αλλά μίλησε σε όλους σε πολύ έντονο ύφος:

«Πως είναι δυνατόν να χάσαμε αυτό το ματς; Πείτε μου πως μπορεί να χάσαμε αυτό το ματς;». Ατάκα που επανέλαβε τουλάχιστον τρεις φορές εστιάζοντας ακολούθως στο γκολ που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά και στις απίστευτες ευκαιρίες που έχασε η ομάδα του, διαπιστώνοντας μία νοοτροπία μεγάλης… χαλαρότητας.

«Είναι ανεπίτρεπτο να μην νικάμε σε αυτά τα ματς, έχοντας τόσες καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Εχω τονίσει συνεχώς να μπαίνουμε στο γήπεδο 100% συγκεντρωμένοι. Κι εμείς τι κάναμε; Δεχθήκαμε πάλι γκολ στα πρώτα λεπτά. Δεν το δέχομαι αυτό, διότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει». Και κατέληξε ο Γιοβάνοβιτς: «Δεν ανέχομαι να μην κάνουμε γκολ αυτές τις ευκαιρίες. Είναι θέμα συγκέντρωσης και νοοτροπίας και πρέπει να σταματήσει αυτό το πράγμα…».