Κύπρος

Ηττα (1-3) του Απόλλων Λεμεσού από την Ζίλινα

22 Ιουλίου 2021

Οταν σ’ ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι υποπίπτεις σε αβίαστα κι εύκολα λάθη δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις. Ο Απόλλωνας «πλήρωσε» τα σοβαρά λάθη που υπέπεσαν οι παίκτες του στον πρώτο αγώνα για το Β’ Προκριματικό Γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ και γνώρισε την ήττα με 3-1 από τη Ζίλινα στο ΑΕΚ Αρένα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη χάρις σε δύο γκολ του Μπερνάτ κι ένα του Ντούρις, ενώ ο Ζράντι είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους «κυανόλευκους».

Ο Απόλλωνας μπήκε με ενθουσιασμό στον αγώνα και είχε δύο καλές στιγμές στο 1’ με τον Μάρκοβιτς και στο 2’ με τον Πίττα, τα σουτ των οποίων… έφυγαν άουτ.

Η Ζίλινα, ωστόσο, με το που πέρασε για πρώτη φορά τη σέντρα… άνοιξε το σκορ. Επαιξε γρήγορα και κάθετα, ο Κάπραλικ βγήκε μόνος απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς και πάσαρε στον Ντούρις, ο οποίος προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’.

Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν κάπως το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι ήταν επηρεασμένοι από το γκολ που δέχθηκαν. Ολα αυτά μέχρι και το 24’, όταν και πάλι από συνδυασμό από τα αριστερά -από αυτή την πλευρά ο Απόλλωνας είχε δημιουργήσει μέχρι εκείνη την ώρα τις καλές του φάσεις- ο Ζράντι με ασύλητπο διαγώνιο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Απ’ εκεί και πέρα το παιχνίδι… άνοιξε, όμως οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση και όλα έδειχναν πως το πρώτο μέρος θα τελείωνε ισόπαλο 1-1. Στην τελευταία επιθετική προσπάθεια της Ζίλινα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έγινε το σουτ, ο Νασιμέντο δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, η οποία έφτασε στον Μπερνάτ, που πλάσαρε τον Γιοβάνοβιτς κι έκανε το 2-1 για τους Σλοβάκους, διαμορφώνοντας παράλληλα το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με γκολ δηλαδή από τους Σλοβάκους. Ο Κυριάκου ανέτρεψε τον Κάπραλικ στο 51′ κι ένα λεπτό αργότερα ο Μπερνάτ… νίκησε τον Γιοβάνοβιτς από τα έντεκα βήματα, κάνοντας το 3-1 για τη Ζίλινα.

Στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους φανερά επηρεασμένους μετά κι από το τρίτο γκολ που δέχθηκαν και τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν σχετικά εύκολα το παιχνίδι δεν καταγράφηκε κάποια καλή φάση μέχρι και το 76’, όταν η κεφαλιά του Νταμπό… έφυγε άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Ζίλινα για να «απειλήσει», όταν ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπερνάτ.

Η επόμενη καλή φάση καταγράφηκε στο 87’ και ήταν διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα για να μειώσει. Αρχικά, το σουτ του Πίττα απέκρουσε ο Πετράς και στην επαναφορά, ο τερματοφύλακας της Ζίλινα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ίντζια από κοντά.

Στα εναπομείναντα λεπτά, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει νικήτρια τη Ζίλινα με 3-1, αποκτώντας παράλληλα τεράστιο προβάδισμα για πρόκριση στον επόμενο γύρο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Χαμάς (73’ Νταμπό), Φιλιώτης, Νασιμέντο, Κατελάρης, Κυριάκου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς (56’ Κολ), Ζράντι (84’ Παπουνασβίλι), Πίττας, Ψύχας (46’ Ιντζια).

ΖΙΛΙΝΑ: Πετράς, Ανάνγκ, Κιβιόρ, Μίναρικ, Ρούσνατ, Μπερνάτ (79’ Μπιτσατσιάν), Φάσλαγκικ, Γκόνο (90+3’ Μίσλοβιτς), Ντούρις (90+3’ Σλούκα), Τζιμπρίλ (79’ Σλεμπόντνικ), Κάπραλικ (70’ Γκολιάν).