Ομογένεια

Και τώρα η ημιτελικός για τη Λέρο Νέας Υόρκης

Ντέρμπι κορυφής είχαμε στην «αυλαία» της κανονικής περιόδου της Πρέμιερ Κατηγορίας του Λονγκ Αϊλαντ Λιγκ, ανάμεσα στην πρωτοπόρο και γηπεδούχο ομάδα των NY Irish Rovers και τη δεύτερη Λέρο Νέας Υόρκης. Το παιχνίδι ήταν αντάξιο της δυναμικότητας των δύο ομάδων και δικαιολόγησαν πλήρως τον τίτλο του «φαβορί» για την κατάκτηση του τίτλου που είχαν από την αρχή της σεζόν. Το τελικό 4-4 ικανοποίησε και τον πιο απαιτητικό φίλαθλο κι έδειξε ότι οι επιθέσεις των ομάδων «πετάνε».

Η Λέρος ιδιαίτερα απέδειξε ότι έχει τις μονάδες αλλά και το σύνολο να κατακτήσει το πρωτάθλημα και πως αν οι άλλες ομάδες είχαν φέρει κάποια καλύτερα αποτελέσματα για την βαθμολογία τους και στήριζαν την «νησιωτική» ομάδα τότε θα μπορούσε να τερματίσει ακόμα και στην κορυφή του πίνακα.

Πλέον το παιχνίδι με τους «Ιρλανδούς» αποτελεί παρελθόν και το ενδιαφέρον όλων στην Λέρο Νέας Υόρκης είναι στραμμένο στον ημιτελικό με την 3η της βαθμολογίας ομάδα του Port Jefferson, την Κυριακή 4 Ιουνίου, με τον νικητή να προκρίνεται στον τελικό (11/6) της Πρέμιερ Κατηγορίας, όπου περιμένει η NY Irish Rovers.

Στα του αγώνα με τους «Ιρλανδούς» η Λέρος δεν ξεκίνησε καλά, αφού στα πρώτα 30 λεπτά ήταν πίσω στο σκορ με 2-0. Ομως στη συνέχεια «ξύπνησε» και αφού μείωσε στο 31’ στο 42’ έφερε το ματς στα ίσια με τον Emil Jaaskelainen. Στην επανάληψη ο διαιτητής έκλεισε τα «μάτια» σε δύο… κραυγαλέα φάουλ υπέρ της νησιωτικής ομάδα στο 57’ η Irish Rovers πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ. Η Λέρος όμως αντέδρασε και με δύο απανωτά γκολ στο 60’ και στο 69’ γύρισε το ματς σε 3-4. Στο 80’ πετυχαίνει και 5ο γκολ αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ μετά από… φωνές των αντιπάλων. Και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε στα τελευταία λεπτά το τελικό 4-4.

Με τη Λέρο Νέας Υόρκης αγωνίστηκαν: Βασίλης Ρίζος, Ανδρέας Ανδρέου, Sergio Peralta, Emil Jaaskelainen, Andre Puente, Selcuk Kahveci, Evan Peters, Sully Corneille, Sean Towey, Mathias Heiland, Luan Elmazi, Γεώργιος Θωμάτος, Απόστολος Πολιανίδης.

Με μότο «Από το όνειρο στις πράξεις», ο ΑΠΟΕΛ παρουσίασε την Παρασκευή (29/3) σε συνέντευξη Τύπου στο ξενοδοχείο «Χίλτον» στη Λευκωσία τη συμφωνία και τις λεπτομέρειες για την κατασκευή του ιδιόκτητου γηπέδου που θα ανεγερθεί στην Κοκκινοτριμιθιά.