Ελλάδα

Κύπελλο Ελλάδας: Χωρίς νικητή (0-0) το Αρης-Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

20 Ιανουαρίου 2022

Ο Αρης και η Λαμία έμειναν χωρίς γκολ (0-0) στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Κυπέλλου που έγινε το βράδυ της Πέμπτης (20/1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και όλα αναφορικά με το ποια ομάδα θα προκριθεί στην ημιτελική φάση θα κριθούν στη ρεβάνς που θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα στο «Αθ. Διάκος». Οι «κίτρινοι« είχαν ένα καλό πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο έπεσε η απόδοσή τους και δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στη Λαμία  που αγωνίστηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς.

Ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με στόχο να φτάσει σ΄ ένα γρήγορο γκολ και στο 8’ είχε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής από τον Φαμπιάνο που εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Σαράνοφ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Γκάμα βρήκε μέσα στην περιοχή της Λαμίας τον Μπερτόλιο που έπιασε την κεφαλιά για να περάσει η μπάλα άουτ. Η πίεση των «κίτρινων» όσο κυλούσαν τα λεπτά μεγάλωνε και στο 20’ ένα αιφνιδιαστικό σουτ του Μπερτόλιο πέρασε λίγο άουτ.

Στο 34’ ήταν η σειρά του Μάνου να σουτάρει από πλευράς Αρη, αλλά ούτε αυτός βρήκε στόχο καθώς η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 40’ οι «κίτρινοι» κέρδισαν φάουλ σε εξαιρετική θέση, το εκτέλεσε ο Μπρούνο Γκάμα χωρίς ωστόσο να απειλήσει τον Σαράνοφ που μπλόκαρε την μπάλα. Στο 44’ πάλι ο Μπρούνο Γκάμα έκανε ένα σουτ από κοντά για να διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Σαράνοφ με αποτέλεσμα ο Αρης να μην μπορέσει να σκοράρει στο πρώτο μέρος απέναντι σε μια παντελώς ακίνδυνη επιθετικά Λαμία.

Οι «κίτρινοι» συνέχισαν την πίεση τους και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους όμως στο 51’ η Λαμία πήγε να τους κάνει τη… ζημιά όταν ο Ρόμανιτς έφυγε μόνος του στην κόντρα, αλλά τον πρόλαβε με σωτήρια έξοδο ο Κουέστα. Στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο Ισπανός γκολκίπερ και λίγα λεπτά μετά (60’) αντικαταστάθηκε από τον Ντένις που επίσης  αντιμετώπισε στα επόμενα λεπτά πρόβλημα τραυματισμού, αλλά έμεινε στο ματς μέχρι το τέλος.

Ο Αρης δεν κατάφερε να διατηρήσει στην επανάληψη τον καλό ρυθμό που είχε στο πρώτο ημίχρονο κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στη Λαμία να κρατήσει μάλλον εύκολα ανέπαφη την εστία της μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Πάντως στο έβδομο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι Θεσσαλονικείς είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν με τον Λόπεθ να σουτάρει τον Σαράνοφ να αποκρούει και στη συνέχεια τον Σάσα να πλασάρει άουτ από κοντά.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κωνσταντίνος Περράκης από την Αθήνα. Κίτρινες κάρτες είδαν οι Γκόλεμιτς, Μπεχαράνο, Σούντγκρεν, Νούνιες και Φαμπιάνο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα (60’ Ντένις), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Λούμορ, Σούντγκρεν, Σάσα, Τζέγκο (60’ Εντιαγέ), Μπρούνο Γκάμα (60΄Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι, Μπερτόλιο (73’ Ιτούρμπε), Μάνος (73’ Λόπεθ) .

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Γκόλεμιτς, Τζανετόπουλος, Σαμαραντάς, Μπεχαράνο, Νούνιες (93’ Αντέτζο), Καραμάνος (70’ Μπανγκουρά), Ρόμανιτς, Ταϊρόν (64’ Τζανδάρης), Αραμπούλι.

Μια ΑΕΚ χάρμα οφθαλμών συνέτριψε με 3-0 τον Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena» και βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στην κατάκτηση για δεύτερη σερί χρονιά του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι φ.