Ελλάδα

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Αρης νίκησε 3-0 την Νίκη Βόλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

24 Ιανουαρίου 2024

Ο Αρης πάτησε το… γκάζι στις καθυστερήσεις του αγώνα του με τη Νίκη Βόλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και επικρατώντας με 3-0 ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα συναντήσει τον νικητή του ζευγαριού ΟΦΗ – Παναιτωλικός, με τους Αγρινιώτες να έχουν επικρατήσει στο πρώτο παιχνίδι στο Ηράκλειο με 2-1. Ο παίκτης που έβγαλε τα… κάστανα από τη φωτιά για την φλύαρη επιθετικά ομάδα του Ακη Μάντζιου ήταν ο Βλάντιμιρ Νταρίντα που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των «κίτρινων», ενώ «το κερασάκι στην τούρτα» για τον Αρη το έβαλε με ακόμη ένα γκολ ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ.

Η Νίκη προσπάθησε με αμυντική τακτική να κρατήσει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη στην Μαγνησία, αλλά δεν άντεξε μέχρι το φινάλε.

O Αρης πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του ματς και στο 9’ έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία όταν ο Μανού Γκαρθία έβγαλε σε θέση βολής τον Μορόν, αλλά αυτός έκανε ένα πολύ κακό τελείωμα, χάνοντας την ευκαιρία. Δύο λεπτά αργότερα ο Μορόν έκανε ένα αδύναμο σουτ για να μπλοκάρει ο Γκαραβέλης, ενώ στο 13’ πάλι ο Ισπανός στράικερ έκανε το πλασέ για να περάσει η μπάλα πάνω από την εστία της Νίκης. Οι τελικές προσπάθειες του Αρη με εκφραστή τον Μορόν συνεχίστηκαν στο 23’ μ’ ένα διαγώνιο σουτ του Ισπανού που μπλόκαρε ο Γκαραβέλης. Οι Βολιώτες απείλησαν για πρώτη φορά στο 25’ με τον Λίταινα να κάνει το σουτ στο δεύτερο δοκάρι για να αποκρούσει με ετοιμότητα ο Κουέστα.

Στο 30’ ο Νταρίντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Νίκης με ωραίο σουτ, αλλά μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR, το γκολ δεν μέτρησε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Μορόν. Στο 40’ ο Φεράρι βρέθηκε σε θέση σέντερ φορ μετά από πάσα του Μορόν, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκαραβέλη που απέκρουσε την μπάλα. Η τελευταία προσπάθεια του Αρη να βρει το γκολ πριν βγει το πρώτο μέρος εκδηλώθηκε στο 44’ μ’ ένα σουτ του Φετφατζίδη από το ύψος της περιοχής που πέρασε άουτ.

Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να αναζητούν το γκολ και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και στο 53’ ο Μορόν έκανε το σουτ για να κάνει μια σπουδαία απόκρουση ο Γκαραβέλης. Τελικά ο Αρης άνοιξε το σκορ στο 58’ όταν πάλι ο Νταρίντα έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασθενή απόκρουση του Γκαραβέλη σε σουτ του Σουλεϊμάνοφ. Αρχικά ο βοηθός υπέδειξε τον Τσέχο μέσο σε θέση οφσάιντ, αλλά μετά από εξέταση της φάσης στο VAR το γκολ μέτρησε και το σκορ έγινε 1-0 από το 61’ της αναμέτρησης.

Στο 76’ οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στο δεύτερο γκολ με τον Βερστράτε να εκτελεί το φάουλ και τον Γκαραβέλη να πραγματοποιεί μια εξαιρετική επέμβαση.

Οι «κίτρινοι» έψαξαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης το δεύτερο γκολ και το βρήκαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (93’) πάλι με τον Νταρίντα που έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της Νίκης μετά από σέντρα του Σαβέριο. Ομως ο Αρης δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σουλεϊμάνοφ με απίθανο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκαραβέλη για το τελικό 3-0.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χρήστος Βεργέτης. Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Κυριακίδης, Ντουκουρέ, Να, Οντουμπάτζο, Βερστράτε και Κρητικός.

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια (46’ Οντουμπάτζο), Ντουκουρέ (46’ Βερτράτε), Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία (57’ Ζαμόρα), Φετφατζίδης (46’ Σουλεϊμάνοφ), Σαβέριο, Μορόν.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Ανδρέου, Στίκας, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινας (56’ Ριμπέιρο), Γαβριηλίδης, Πολίτης (83’ Τοπαλίδης), Κρητικός (73’ Να), Τζιώρας (56’ Παναγιωτίδης, (83’ Βουκελάτος).