Ελλάδα

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Πανσερραϊκός στους «8», 1-1 με Αστέρα Τρίπολης

10 Ιανουαρίου 2024

Ο Πανσερραϊκός, έγινε -χρονικά- η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ποδοσφαίρου. Τα «λιοντάρια» μετά το 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών και σε συνδυασμό με τη νίκη τους 2-0 μέσα στην Τρίπολη σφράγισαν το εισιτήριό τους για την 8άδα όπου σε διπλά παιχνίδια θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ.

«Κλειδί» της πρόκρισης της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, 2-0, στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», αφού στις Σέρρες ο Αστέρας ήταν καλύτερος, προηγήθηκε νωρίς (16’) στο σκορ και θα μπορούσε να κάνει την ανατροπή, αν ήταν πιο τυχερός. Αλλωστε και ο προπονητής των Αρκάδων, Μίλαν Ράσταβατς στις δηλώσεις του μετά το ματς τόνισε ότι η πρόκριση χάθηκε στο δεύτερο ματς και κυρίως μετά την αποβολή του Ντιαρά στο 66’ και όχι στην ήττα τους στην Τρίπολη.

Στα του αγώνα, οι Αρκάδες μη έχοντας να χάσουν τίποτα έπαιξαν ελεύθερα, πίεσαν και κατόρθωσαν να προηγηθούν με 1-0 στο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Μάντζη με κεφαλιά στο 16ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 24’ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και σε δεύτερο τέρμα, αλλά η προσπάθεια του Σουρλή έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε στο 56’, όταν μετά από ωραία συνεργασία ο Πεταυράκης σέντραρε, ο Αλεξιτς πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Γραμματικάκη κάνοντας το 1-1. Στο 59’ το διαγώνιο σουτ του Ζουγλή έφυγε μόλις άουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα οι Πελοποννήσιοι έχασαν νέα, αυτή τη φορά πολύ μεγαλύτερη ευκαιρία για το προβάδισμα.

Στο 63ο λεπτό ο Μάντζης έχασε μία ακόμα πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν αρχικά σούταρε από τη μικρή περιοχή για να αποκρούσει ο Κατσίκας και στη συνέχεια ο ίδιος, με κεφαλιά από πολύ κοντά, έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι ελπίδες του Αστέρα για ανατροπή εξανεμίστηκαν στο 66’, όταν ο Ντιαρά αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου «κιτρίνισε» τους Πηλέα και Γκρόζντανιτς, Βαλιέντε, ενώ απέβαλε (με 2η κίτρινη κάρτα) τον Ντιαρά.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Θυμιάνης, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Ντάνκερλουι (38’ Πηλέας), Μορέιρα (46’ Αλεξιτς), Οικονόμου (79’ Μπέργκστρομ), Μούργος, Σοφιανός (62’ Ουάρντα), Γούλερι, Μπετανκόρ (46’ Στάικος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καρμόνα (60’ Γκαρθία), Αλβαρες, Χριστόπουλος, Γκρόζντανιτς (46’ Πίτσου), Βαλιέντε, Αλάγκμπε, Ντιαρά, Σουρλής (60’ Κωστέας), Καλτσάς (46’ Ζουγλής), Μάντζης (75’ Χριστόπουλος).