Κύπρος

Κύπελλο Κύπρου: Η Ομόνοια νίκησε 3-0 τον Αρη Λεμεσού στο «Αλφαμεγα»

10 Απριλίου 2024

Μεγάλη νίκη με 0-3 για την Ομόνοια μέσα στο «Αλφαμεγα», με τους «πράσινους» πλέον να έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό! Στο 29ο λεπτό ο Μπέζους άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Στο 42ο λεπτό ο Καζού είδε κόκκινη κάρτα μετά από κτύπημα εκτός φάσης στον Κακουλλή. Στο 48ο λεπτό ο Ζάντρο ανέτρεψε τον Σίμιτς και ο ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κακουλλής ανέλαβε την εκτέλεση και είδε τον Ζάντρο να αποκρούει. Ενα λεπτό μετά ο Σεμέδο έκανε το 0-2. Στο 90’ ο Αλιούμ με όμορφο σουτ έκανε το 0-3!

Στο 3ο λεπτό ένα σουτ του Χάμπου πέρασε αρκετά έξω, ενώ ίδια κατάληξη είχε ένα σουτ του Γκομίς 6 λεπτά μετά. Στο 19ο λεπτό ο Μοντνόρ σύγκλινε και έκανε το σουτ στα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα και σε αυτή την περίπτωση δεν βρήκε στόχο, ενώ μερικά λεπτά μετά ο Σεμέδο πάτησε περιοχή, αλλά προτίμησε το σουτ αντί την πάσα, με κέρδος ένα κόρνερ. Η καλύτερη στιγμή ήταν στο 27ο λεπτό όταν από καλή θέση ο Κακουλλής σημάδεψε τον Ζάντρο με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σιπριάνο.

Στο 29ο λεπτό ο Σιπριάνο εκτέλεσε κόρνερ, ο Κακουλλής πήρε την κεφαλιά και ο Μπέζους από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με 2η κεφαλιά κάνοντας το 0-1!

Στο 32’ μια κεφαλιά του Γκομίς πέρασε έξω, ενώ μετά από λίγο σε αντεπίθεση η Ομόνοια έχασε ευκαιρία αφού ο Σεμέδο έχασε την ισορροπία του και έπεσε στην περιοχή. Στο 39’ ο Γκομίς κινήθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Κούσουλος μπήκε στη φάση και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 42ο λεπτό ο Καζού είδε κόκκινη κάρτα μετά από κτύπημα (κλωτσιά) εκτός φάσης στον Κακουλλή.

Στο 48ο λεπτό ο Ζάντρο ανέτρεψε τον Σίμιτς και ο ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κακουλλής ανέλαβε την εκτέλεση και είδε τον Ζάντρο να αποκρούει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σεμέδο από καλή θέση σούταρε για το 0-2!

Στο 62ο λεπτό ο Μίλετιτς με κεφαλιά απείλησε τον Ζάντρο που απομάκρυνε σωτήρια. Στο 73ο λεπτό ο Στεπίνσκι με μακρινό σουτ σημάδεψε το δοκάρι και έχασε την ευκαιρία να πετύχει τρίτο γκολ για την Ομόνοια.

Στο 74ο λεπτό ο ρεφ έδωσε πέναλτι για τον Αρη, με το VAR να τον καλεί και να παίρνει την απόφαση του πίσω.

Στο 79ο λεπτό ο Ουζόχο έκανε σπουδαία διπλή απόκρουση. Ο Μπράουν απείλησε με κοντινή κεφαλιά ο Ουζόχο απομάκρυνε, ενώ στην επαναφορά απέκρουσε κεφαλιά του Σουμάνσκι!

Στο 90’ ο Αλιούμ με όμορφο σουτ έκανε το 0-3 μετά από πάσα του Στεπίνσκι.

Στο 92’ ο Ουζόχο απέκρουσε μια εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς.

ΑΡΗΣ: Ζάντρο, Μάτισικ (51’ Σανέ), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Σόκε, Μπένγκτσον (85’ Σεμέδο), Μοντνόρ, Σάβο (60’ Σουμάνσκι), Γκομίς (51’ Μπράουν), Κοκόριν (46’ Νίκολιτς).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο (85’ Χαμάς), Κούσουλος, Χαραλάμπους (67’ Μπασιρού), Σίμιτς (80’ Μπάκιτς), Σεμέδο, Μπέζους (67’ Αλιούμ), Κακουλλής (67’ Στεπίνσκι).

Για την δίψα που υπάρχει στον ίδιο και στους συμπαίκτες του για την κατάκτηση του Κυπέλλου στον τελικό με τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, μίλησε ο Μανού Γκαρθία πριν την έναρξη της προπόνησης του Αρη την Τετάρτη (22/5) που έγινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» παρουσία περισσότερων από τεσσάρων χιλιάδων φίλων της ομάδας που ζήτησαν από τους «κίτρινους» την κατάκτηση του τροπαίου.