Κύπρος

Κύπελλο Κύπρου: Η Πάφος στα προημιτελικά, 3-1 τον Ακρίτα

17 Ιανουαρίου 2023

Η Πάφος πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Coca Cola, με νίκη 3-1 κόντρα στον Ακρίτα, στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Οι γηπεδούχοι μόλις στο 12’ άνοιξαν το σκορ με τον Αμπντουραχίμι, με τον Ακρίτα να έχει δύο καλές στιγμές στο τέλος του ημιχρόνου για να ισοφαρίσει με τα σουτ του Κλεμέντε.

Η Πάφος στο 71΄ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ζάιρο και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης.

Για την ομάδα του Ακρίτα ο Αμπραχαμ μείωσε στο 82’ με πανέμορφο μακρινό σουτ, ενώ ο Σεμέδο με κοντινή προβολή στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΑΦΟΣ: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο (59’ Κανέ), Σεμέδο, Μπετανκόρ (65’ Χέσταντ), Ικόκο, Αμπντουραχίμι (59’ Τάνκοβιτς), Ζουνίνιο, Βαλακάρι (65’ Ζάιρο), Πελάζιο.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Γκιγιέρμε, Παγκουανί, Κόρατς, Ντράμε, Εράσο, Αμντουσαλάμοφ (60’ Πικής), Κλεμέντες (60’ Αμπραχαμ), Γαβριήλ, Σέχιτς, Καραγιάννη (45’ Σαραβάνια), Λόπες.