Κύπρος

Κύπελλο Κύπρου: Νίκη (4-2) του ΑΠΟΕΛ επί του Αρη και πρόκριση στην 8άδα

18 Ιανουαρίου 2023

Με τον τρομερό Γκιόργκι Κβιλιτάια να πετυχαίνει δυο γκολ και να ανατρέπει το τέρμα του Στεπίνσκι, τον Ντάλσιο να σκοράρει μετά από ασίστ του Γεωργιανού και τον Εφραίμ να γράφει τον επίλογο, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Αρη με 4-2 και προκρίθηκε την προημιτελική φάση του κυπέλλου. Μείωσε ο Μποάκι στις καθυστερήσεις.

Στο 3ο λεπτό ο Στεπίνσκι έπιασε ένα σουτ απο τα όρια της περιοχής, αλλά ο Μπέλετς έπεσε και μάζεψε εύκολα. Στο 7ο λεπτό ο Μπέγκτσον από καλή θέση έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 10ο λεπτό ο Αλβες με υπερένταση απομάκρυνε σε κόρνερ μια σέντρα-σουτ του Σούσιτς. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 12ο λεπτό με ένα πλασέ του Μαρκίνιος από εξαιρετική θέση να περνά μόλις έξω, ενώ ακολούθησε μια κεφαλιά του Μπέγκτσον και ένα σουτ του Στρούσκι με τον Μπέλετς και στις δυο περιπτώσεις να λέει όχι.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά γεμάτο σε αυτά τα πρώτα 15 λεπτά με τις δυο ομάδες να θέλουν από την αρχή να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ.

Ο Αρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 17’ σε μια αντεπίθεση με τον Στεπίνσκι να φεύγει από το κέντρο και να πλασάρει ιδανικά για το 0-1!

Στο 22ο λεπτό ο Μπαμπίκα έκανε ένα χλιαρό σουτ με τον Μπέλετς να μαζεύει.

Ο Αρης στο 26ο λεπτό έχασε τρομερή ευκαιρία όταν ο Μπαμπίκα βρέθηκε μπροστά από τον Μπέλετς μετά από λάθος του Ντβάλι, έκανε δυο σουτ αλλά στο τέλος σημάδεψε το δοκάρι.

Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 27ο λεπτό με τον Κβιλιτάια να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με προβολή, μετά από σέντρα του Σούσιτς.

3 λεπτά μετά το γκολ, το ΑΠΟΕΛ έχασε νέα ευκαιρία με τον Ντάλσιο από καλή θέση να αστοχεί.

Στο 33ο λεπτό ο Μπαμπίκα έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά, ενώ την ίδια τύχη είχε ένα σουτ του Στρούσκι 2 λεπτά μετά.

Ο Κβιλιτάια έφερε τούμπα το παιχνίδι στο 37ο λεπτό, όταν η μπάλα χάθηκε από τον Μπρόρσον και πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 2-1! Το ΑΠΟΕΛ στο 39ο λεπτό έκανε το 3-1 με τον Κβιλιτάια να δίνει ασίστ στον Ντάλσιο που πλάσαρε ιδανικά!

Στο 43ο λεπτό ο Βανά Αλβες απέκρουσε μια καλή κεφαλιά που κατευθυνόταν προς τα δίκτυα.

Μαγιαμπέλα, Πηλέας, Κακόριν πέρασαν μέσα από πλευράς Αρη με τους, Μπέγκτσον, Καζού και Γκομίς να μένουν έξω σε μια προσπάθεια του Σπιλέφσκι να αλλάξει τα δεδομένα.

Στο 61’ με τον Σόκε είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία για τον Αρη στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Μπέλετς μάζεψε εύκολα την μπάλα. 5 λεπτά μετά ο Αρης είχε καλή προϋπόθεση με τον Κακόριν, αλλά ο Ρώσσος δεν πρόλαβε την μπάλα.

Στο 67’ το ΑΠΟΕΛ έκανε τριπλή αλλαγή με τους Ντογκαλά, Εφραίμ και Ηλία να παίρνουν τις θέσεις των Δώνη, Μαρκίνιος και Κβιλιτάια.

Σε γενικές γραμμές στο Β’ ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ έκλεισε τους χώρους και έδωσε την μπάλα στον Αρη. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να περιορίσουν την ομάδα της Λεμεσού και εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα τους.

Στο 81’ ο Μαγιαμπέλα έκανε το σουτ στην κίνηση από καλή θέση, αλλά ήταν άστοχος.

Στο 82ο λεπτό ο Εφραίμ έφυγε με ταχύτητα πίσω από την άμυνα και πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 4-1.

Στο 85’ ένα δυνατό σουτ του Μπράουν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ένα άστοχο σουτ είχε ο Πακέ στο 90.

Στο 92’ ο Μποάκιε έπιασε μια βολίδα εκτός περιοχής και μείωσε σε 4-2.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι (89’ Γουίλερ), Δώνης (67’ Εντονγκαλά), Νταουσβίλι (87’ Σατσιάς), Σαρφό, Μαρκίνιος (67’ Εφραίμ), Ντάλσιο, Κβιλιτάια (67’ Ηλία).

ΑΡΗΣ: Βάνα, Μποακιέ, Μπρόρσον, Μπέγκστον (46’ Μαγιαμπέλα), Καζού (46’ Πηλέας), Μουσούντα, Στρούσκι (58’ Μπράουν), Σόκε, Μπαμπίκα (72’ Πακέ), Στεπίνσκι, Γκομίς (46’ Κακόριν).

Στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου, αλλά χωρίς την παρουσία θεατών καθώς το εν λόγω γήπεδο δεν πληρεί τους επικαιροποιημένους κανόνες ασφαλείας (κάμερες ασφαλείας-ηλεκρονικό εισιτήιρο) που έχει θεσπίσει η Κυβέρνηση, θα διεξαχθεί εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου ο εφετινός τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας με αντιπάλους τον Παναθηναϊκό και τον Αρη.