Κύπρος

Κύπελλο Κύπρου: στο 1-1 ΑΕΚ και ΠΑΕΕΚ

18 Ιανουαρίου 2022

ΑΕΚ και ΠΑΕΕΚ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την φάση των «16» του κυπέλλου, με την υπόθεση πρόκριση να παραμένει ανοικτή. Ο Κούρος στο 65’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ισοφάρισε με πέναλτι στο 90’ ο Γκιούρσκο.

Μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού οι κλασσικές ευκαιρίες στο «Αρένα» με το πρώτο ημίχρονο να κυλά με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή όμως να μην μπορεί να σπάσει την αμυντική γραμμή της ΠΑΕΕΚ.

Οι δύο ομάδες απείλησαν εκατέρωθεν με κάποια μακρινά σουτ, χωρίς όμως να βρουν στόχο. το 23’ μετά την προσπάθεια του Ναούμ ο Παναγιώτου έπεσε στην γωνιά του έδιωξε σε κόρνερ.

Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 65’ όταν και η ΠΑΕΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κούρο. Μετά από μία ακίνδυνη μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Τάντι έκανε λάθος κοντρόλ, ο Κούρος έκλεψε και πλάσαρε ιδανικά τον Τούμπα για το 0-1.

Στα επόμενα 25 λεπτά η ΑΕΚ πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Ρόμο να καταγράφει δύο άστοχες κεφαλιές και ένα σουτ εκτός περιοχής να καταλήγει αουτ.

Ο Τάντι στο 82’ μετά από εκτέλεση φάουλ βρέθηκε μόνος στο πρώτο δοκάρι, η κεφαλιά του όμως ήταν άστοχη.

Στο 88’ ο Γκιούσρκο δοκίμασε το πόδι του, ο Παναγιώτου έδιωξε σε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση 90 λεπτών ο Ρόμο κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φραγκέσκου με τον Ανταμ Γκιούρσκο να μην αστοχεί και να γράφει το τελικό 1-1.

ΑΕΚ (Ν. Καταλά): Τούμπας, Τάντι, Αμπραχαμ, Αναστασίου, Εγγλέζου (60’ Ρομό), Εσπινόζα (60’ Μάμας), Χριστοφόρου, Ναούμ (76’ Ροσάλες), Μακρής (68’ Γκιούρσκο), Τόμοβιτς, Τιάγκο (68’ Ακοράν).

ΠΑΕΕΚ (Μ. Σεργίδης): Παναγιώτου, Ντίας (79’ Τίμερμανς), Σουμαόρο, Χαραλάμπους (80’ Νεοφύτου), Κωμοδίκης (67’ Βαρέλα), Καπαρτής (67’ Ενόχ), Μιλτς (57’ Αριστοτέλους), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου, Νεοφύτου.