Κύπρος

Κυπελλούχος Κύπρου η Ομόνοια

Κυπελλούχος Κύπρου η Ομόνοια στη διαδικασία των πέναλτι με μεγάλο πρωταγωνιστή ξανά τον Φαμπιάνο!

Η Ομόνοια αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 5ο λεπτό λόγω αποβολής του Σέχου και αυτό ξεκάθαρα επηρέασε το παιχνίδι της. Ο Εθνικός από το πρώτο λεπτό ήταν μαχητικός και έδειξε πως ήταν δυσκολοκατάβλητος. Στο τέλος όμως μίλησε ξανά η κλάση του Φαμπιάνο!

Στο 3ο λεπτό ο Βοϊτκόφκι έφυγε στην αντεπίθεση και ο Σέχου τον ανέτρεψε, ο ρεφ μέσω VAR έδειξε κόκκινη κάρτα (στο 5’) στον παίκτη της Ομόνοιας που ήταν ο τελευταίος αμυνόμενος! Ο Μάζουρεκ εκτέλεσε άστοχα το φάουλ. Στο 25ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή όταν ο Γκόρουπετς έπιασε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα έξω. 4 λεπτά μετά ο Φαμπιάνο μάζεψε ένα σουτ του Χουντόμπιακ.

Στο 31ο λεπτό ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι όταν ο Αμπραχαμ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια. 8 λεπτά μετά ήταν η σειρά της Ομόνοιας να απειλήσει με κεφαλιά του Χούμποτσαν η οποία έφυγε έξω μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 48’ ο Φαμπιάνο μάζεψε ένα σουτ του Ιωάννου, ενώ 10 λεπτά μετά ήταν σειρά του Μάζουρεκ να χάσει ευκαιρία για την ομάδα της Αχνας. Στο 78 ο Εθνικός απείλησε με νέο σουτ το οποίο έφερε ένα κόρνερ. Στο 84’ ο Φαμπιάνο μάζεψε ένα σουτ του Γκόρουπετς από απόσταση. 3 λεπτά μετά η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Τσέποβιτς από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Χριστοδούλου. Στο 92’ ο Κακουλλής έκανε το σουτ με τον Χριστοδούλου να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 93’ ο Εθνικός είχε δοκάρι μετά από μια εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 114’ ένα δυνατό σουτ κατέληξε σε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Λανγκ.

Πέναλτι

Ο Φαμπιάνο απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση του Ζάκπα και το ίδιο έκανε ο Χριστοδούλου με τον Τσέποβιτς.

Ο Αμπραχαμ έκανε το 0-1, ο Γιούστε το 1-1.

Ο Χουντόμπιακ βρήκε το δοκάρι και ο Λανγκ έκανε το 2-1.

Ο Μ. Ηλία έκανε το 2-2. Ο Κακουλλής αστόχησε και έφερε τις εκτελέσεις στα ίσα.

Ο Ταράβος έκανε το 3-2 και ο Μπασιρού το 3-3.

Ο Αδωνη έκανε το 4-3 και ο Λοΐζου το 4-4.

Ο Φαμπιάνο νίκησε τον Περατικό ο Χάμπος σκόραρε και έδωσε το κύπελλο στην Ομόνοια!

ΟΜΟΝΟΙΑ (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Λανγκ, Κίκο (46’ Παναγιώτου), Μπασιρού, Ντίσκερουντ (90+1’ Χαραλάμπους), Λοΐζου, Λοβέρα (65’ Τσέποβιτς), Παπουλής (11’ Χούμποτσαν), Μάταβζ (65’ Κακουλλής).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ (Αντρέι Ράζντρ): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Ταράσοβς, Αδωνη, Πηλέας, Χουντόμπιακ, Αμπραχαμ, Μάζουρεκ (91’ Ντόλεζαλ), Ιωάννου (105’ Περατικός), Βοϊτκόφσκι (58’ Ζάκπα), Ντούρις (102’ Μ.Ηλία).

Μια ΑΕΚ χάρμα οφθαλμών συνέτριψε με 3-0 τον Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena» και βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στην κατάκτηση για δεύτερη σερί χρονιά του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι φ.