Κύπρος

Κυπριακό πρωτάθλημα: 2-0 η Ενωση τη Νέα Σαλαμίνα

03 Οκτωβρίου 2022

Η Ενωση Νέων Παραλιμνίου πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη με 2-0 κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα και έφτασε τους 6 βαθμούς στον φετινό μαραθώνιο.

Οι «βυσσινί» με γκολ των Ρουσιά και Ντα Σίλβα στο 78’ και 82’ αντίστοιχα, κατέγραψαν την δεύτερη τους νίκη σε 5 αγώνες. Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα δέχτηκε την δεύτερης της ήττα και έχασε την ευκαιρία να πλασαριστεί στα ψηλά στρώματα.

H Ενωση μπήκε καλύτερα και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με το γυριστό του Χριστοφή να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

Ακολούθησαν στο 10’ τρία σουτ από τους γηπεδούχους μέσα από την περιοχή, όμως κόντραραν σε σώματα, με την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας στο τέλος να καταφέρνει να απομακρύνει.

Στο 16’ ο Κωνσταντίνου δοκίμασε να απειλήσει τον Κίσσα με σουτ εκτός περιοχής, όμως ήταν άστοχος.

Οι φιλοξενούμενοι στο 42’ είχαν την δική τους καλή στιγμή στο ημίχρονο, με τον Σταλόνε από πλάγια θέση να σουτάρει και τον Κόστιτς να αποκρούει.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις φάσεις να είναι με το σταγονόμετρο.

Η Ενωση τελικά πήρε μία σπουδαία νίκη με δύο γκολ σε 4 λεπτά.

Στο 78’ ο Ρουσιάς μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ βρέθηκε απέναντι στον Κίσσα και δε αστόχησε για το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντα Σίλβα με σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το τελικό 2-0.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά (Μέιρα 77’), Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (67’ Γεβρέμοβιτς), Κοτσώνης, Μαυρουδής (77’ Βούκσεβιτς), Ντρεκσα (46’ Εχμάν), Λαμί (67’ Ρουσιάς).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Kίσσας, Σεργίου, Αδωνη (78’ Λέουκο), Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ (57’ Καρλίτος), Σταλόνε (57’ Μποτεάκ), Φράγκος, Φλοριάν (78’ Ντορεγκαράι), Οφόρι, Φελίπε.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ. Με ήρωα τον 22χρονο τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι ο Ολυμπιακός απέκλεισε μετά από ένα ματς-θρίλερ την Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαρτάτσογλου» της Κωνσταντινούπολης, επικρατώντας με 3-2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λγκ όπου θα αντιμετωπίσει την αγγλική Αστον Βίλα (2 και 9 Μαΐου).