Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Ισοπαλίες 1-1, σε Αρης – Ανόρθωση και Ομόνοια – Πάφος FC

Με ίδιες ισοπαλίες, 1-1, έκλεισε στα παιχνίδια Ομόνοια – Πάφος FC και Αρης – Ανόρθωση, η 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου στο Κυπριακό πρωτάθλημα.

Αναλυτικά:

Ομόνοια – Πάφος 1-1

Στο 1-1 έμειναν Ομόνοια και Πάφος στο ΓΣΠ για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι οφ, με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρία να μπουν πιο δυνατά στη μάχη για την τρίτη θέση αλλά και για ακόμη πιο πάνω…

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σίμιτς άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια. Στο 50’ ο Ιβουσιτς απέκρουσε πέναλτι του Μπέζους. Στο 66’ ο Ντράγκομιρ έκανε το 1-1.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια είναι στους 59 βαθμούς και η Πάφος στους 57.

Στο 9ο λεπτό ο Ρους έπιασε μια κεφαλιά, αλλά ο Φαμπιάνο μάζεψε χωρίς κανένα πρόβλημα. Γενικά οι δυο ομάδες δεν έφτιαχναν εύκολα φάσεις, αφού πρόσεχαν αρκετά τις άμυνες τους. Στο 30’ ο Φαμπιάνο απέκρουσε μια καλή εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς. 8 λεπτά μετά ο Μπέζους εκτέλεσε ένα φάουλ, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 42’ χάθηκε η μεγαλύτερη φάση του αγώνα, όταν ο Ντράγκομιρ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις ο Χαμάς γύρισε προς τα μέσα με τον Σίμιτς να κάνει το πλασέ από το ύψος της περιοχής για το 1-0!

Στο 50’ η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μπότσκαϊ, το εκτέλεσε ο Μπέζους, αλλά ο Ιβουσιτς έπεσε σωστά και απέκρουσε!

Στο 56’ ο Βαλακάρι έκανε το σουτ, αλλά ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα, ενώ 2 λεπτά μια κεφαλιά του του Ρους δεν βρήκε στόχο.

Στο 66’ ο Ντράγκομιρ έφυγε πίσω από την άμυνα της Ομόνοιας και πλάσαρε για το 1-1!

Στην συνέχεια δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση για αρκετή ώρα.

Στο 91’ ο Σίμιτς από κοντά δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα σε γύρισμα του Κούσουλου και πήρε κέρδος ένα κόρνερ. Ο ίδιος παίκτης 1 λεπτό μετά έκανε όμορφη ενέργεια και έχασε σπουδαία ευκαιρία με το σουτ του να είναι άστοχο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους (78’ Ψάλτης), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Αλιούμ (78’ Χαραλάμπους), Κούσουλος, Μπασιρού (84’ Κασάμα), Σίμιτς, Μπέζους (72’ Σεμέδο), Στεπίνσκι (84’ Μπάκιτς).

ΠΑΦΟΣ: Ιβουσιτς, Ικόκο (8’ Κβίντα), Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ, Τάνκοβιτς (85’ Κοντρέρας), Ναμ (67’ Μπρούνο), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (85’ Κανέ), Πέπε, Ζάιρο (85’ Τζιάτζια).

Η Ανόρθωση πέτυχε το 0-1 με πέναλτι του Γκερέρο και ο Αρης ισοφάρισε στο τελικό 1-1 με τον Μοντνόρ. Φωτογραφία: twitter.com/ArisLimassol

Αρης – Ανόρθωση 1-1

Σπουδαίο παιχνίδι στη Λεμεσό, ισοπαλία 1-1 μεταξύ Aρη και Ανόρθωσης με το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει περισσότερο από όλους! Ο Aρης με την ισοπαλία έμεινε στο -5 από την κορυφή και τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Προηγήθηκε η Ανόρθωση στο 37’ με πέναλτι του Γκερέρο, ισοφάρισε ο Aρης στο 68’ με Μοντνόρ.

Πολλές φάσεις και από τις δύο ομάδες, με τον Aρη όμως να έχει τις περισσότερες και να μην μπορεί να πετύχει τη νίκη που θα τον διατηρούσε στο -3 από το ΑΠΟΕΛ.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, πρώτα η Ανόρθωση στο 80’ με δεύτερη κίτρινη στον Αρτυματά και στο 88’ στον Γιαγκό με απευθείας κόκκινη για γροθιά στον Περέα.

Ηταν ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες, τις περισσότερες όμως είχε η Λεμεσιανή ομάδα.

Η πρώτη σπουδαία φάση στον αγώνα ήρθε στο 18’ όταν ο Ο Μπένγκτσον έκανε την ωραία ενέργεια από τα δεξιά και το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, ο Σαβό υποδέχθηκε τη έκανε, κάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα η Ανόρθωση είχε τεράστια φάση για να ανοίξει το σκορ. Ο Κορέια έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, ο επερχόμενος Αρτυματάς έκανε το σουτ αλλά έβγαλε στη γραμμή ο Βανά. Στη συνέχεια ο Καστέλ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μακριά έξω.

Σαβό και Μαγιαμπέλα είχαν τις περισσότερες τελικές για τον Αρη αλλά δεν μπορούσαν να βρουν στόχο, ενώ ο Γκομίς στο 30’ μετά από ωραία συνεργασία με τον Μπράουν, έφυγε απέναντι στον Αρμπολέδα αλλά το σουτ του έφυγε έξω!

Και εκεί που ο Αρης ανέβασε το ρυθμό του, ένα απρόσεκτο παίξιμο του Νίκολιτς στον Παρούτη στο 35’ έστειλε την Ανόρθωση στο σημείο του πέναλτι! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο ο οποίος στο 37’ κέρδισε τον Βανά και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει και στο 45’ είχε νέα σπουδαία φάση για ένα τέρμα, με τον Σαβό από πλάγια δεξιά να κάνει το σουτ αλλά ο Αρμπολέδα να βγάζει σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ανόρθωση να έχει τεράστια φάση στα πρώτα δευτερόλεπτα. Ο Κορέια μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του Αρη, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι!

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις μεγάλες ευκαιρίες στο 50’, όταν ο Μοντνόρ έδωσε την κάθετη πάσα στον Μαγιαμπέλα, αυτός απέναντι στον Αρμπολέδα έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα μόλις έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κακόριν από πολύ κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις έξω!

Η Ανόρθωση βρήκε κενούς χώρους καθώς ο Αρης είχε ψηλά τις γραμμές του και στο 57’ είχε τεράστια φάση με τον Καστέλ μόνο μετά από παράλληλο γύρισμα του Κορέια να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα ο Καστέλ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Ο Αρης σκόραρε στο 60’ με τον Κακόριν αλλά μετά από εξέταση της φάσης από το VAR, το τέρμα ακυρώθηκε καθώς ο Ρώσος ήταν εκτεθειμένος.

Το γκολ της ισοφάρισης όμως ήρθε στο 68’ με τον Μοντνόρ, ο οποίος μετά από σέντρα του Καζού από τα αριστερά με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Στο 74’ ο Αρμπολέδα κράτησε το 1-1 με φοβερή απόκρουση μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς με τον αγώνα να έχει πάρει ένα τρελό ρυθμό.

Ο Αρης στο 80’ απέκτησε το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα του Αρτυματά, και πλέον τα έπαιξε όλα για όλα για το τέρμα της νίκης.

Ομως ο Γιαγκό αψυχολόγητα στη συνέχεια έδωσε την γροθιά στον Περέα και μετά από εξέταση της φάσης από το VAR, δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα και έτσι και ο Αρης έμεινε με 10 παίκτες!

Παρά τον τρελό ρυθμό που είχε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, αποτέλεσμα το οποίο μειώνει τις πιθανότητες του Αρη για κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μπένγκτσον (46’ Κακόριν), Μπράουν (46’ Μοντνόρ), Γκομίς (70’ Σπόλιαριτς), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (63’ Σεμέδο), Νίκολιτς (46’ Σζόκε), Σάβο, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Αρτυματάς, Μαρμούκ, Κορέια, Καστέλ, Φερέιρα (70’ Τζουλίου), Παρούτης (58’ Ουαγκέ), Αντωνίου (78’ Κάργας), Χρυσοστόμου (58’ Κίκο), Κορέα, Γκερέρο (70’ Περέα).