Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: «Διπλά» από Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα επί των Καρμιώτισσας και Δόξας

Με εκτός έδρας νίκες της Ανόρθωσης και της Νέας Σαλαμίνας συνεχίστηκε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του 2ου ομίλου των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος. Η «Κυρία» επικράτησε 2-1 της Καρμιώτισσας στο Τσίρειο και η Νέα Σαλαμίνα με 1-0 της Δόξα Κατωκοπιάς.

Αναλυτικά:

Καρμιώτισσα – Ανόρθωση 1-2

Ο Γιόσεφ Τσινμπάουερ ήταν στις κερκίδες του Τσιρείου και η Ανόρθωση δεν μπορούσε να χάσει μπροστά στον νέο της προπονητή. Η Κυρία επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας για την 13η αγωνιστική και εξασφάλισε την πρωτιά του β’ ομίλου.

Το πρώτο μέρος δεν ήταν και το καλύτερο και εκεί που όλα έδειχναν πως το 0-0 θα «σφραγίσει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων, ο Αντωνιάδης είχε διαφορετική άποψη αφού στο 44’ με δυνατό αριστερό σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στην επανάληψη, το ματς ήταν καλύτερο και υπήρξαν περισσότερα γκολ. Πρώτα ο Αντονίν, στο 70’ πέτυχε το 2-0 για την Κυρία ενώ ο Μηνάς Αντωνίου στο 78’ έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση εξασφάλισε την άτυπη πρωτιά του β’ ομίλου, φτάνοντας στους 60 βαθμούς. Στους 47 παρέμεινε η Καρμιώτισσα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Σελούτσκα, Μαλόνε, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Καλτσάς, Τζανακάκης, Αγγελής, Καστανάγια (59’ Ντούμπια), Γκράβενμπερχ (59’ Ντούρις), Νεοφύτου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Κορέια, Φερέιρα, Γκερέρο, Αντονίν, Μηνάς, Σάμπο, Κορρέα, Κωνσταντίνου (46’ Κίκο), Χριστοφή (63’ Νινγκά).

Με γκολ του Σαλαλίχ η Νέα Σαλαμίνα έφυγε με νίκη από την έδρα της Δόξας Κατωκοπιάς. Φωτογραφία: facebook.com/neasalamis1948/

Δόξα Κατωκοπιάς – Νέα Σαλαμίνα 0-1

Με το παιχνίδι ανάμεσα στη Δόξα και τη Νέα Σαλαμίνα συνεχίστηκε την Τρίτη (23/05) η 13η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος CYTA, με την ομάδα του Χριστοδούλου να επικρατεί με 1-0 με γκολ του Σαλαλίχ στο 84’. Κορυφαίος της ομάδας της Αμμοχώστου ο Τάσος Κίσσας που… κατέβασε ρολά, μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Σαντίκ, που έχασε πέναλτι στους χρόνους των καθυστερήσεων.

Κατά πολύ καλύτερη η Δόξα στο πρώτο μέρος δημιούργησε κι έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 6’ ο Κίσσας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ασάντε μέσα από την περιοχή, ενώ στο 20’, μετά από το σουτ του Μπένι μέσα από την περιοχή η μπάλα κατέληξε έξω.

Στο 32’, ο Κίσσας σταμάτησε το σουτ του Τρούγιτς και ακολούθως το σουτ του Μπένι πέρασε έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο κίπερ της ομάδας του Χριστοδούλου σταμάτησε και πάλι προσπάθεια του Τρούγιτς.

Το ίδιο έπραξε ο Κύπριος πορτιέρε και στο 45+1’ και στην εκτέλεση φάουλ του Κοβάσεβιτς, διατηρώντας έτσι το μηδέν παθητικό.

Στο δεύτερο μέρος, καταγράφηκαν ελάχιστες φάσεις και όλα όσα έγιναν ήταν μετά το 80’, αφού η φιλοξενούμενη παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη σε σχέση με το τι είχε παρουσιάσει στο πρώτο ημίχρονο. Στο 82’ ο Σισκόφσκι απέκρουσε το σουτ του Φλοριάν, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σαλαλίχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Δόξας, κάνοντας το 0-1.

Η γηπεδούχος προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά και πάλι ο Κίσσας δήλωσε παρών, αποκρούοντας το σουτ του Καραμανώλη μέσα από την περιοχή στο 90+2’.

Δύο λεπτά αργότερα και μετά από παρέμβαση του VAR υποδείχθηκε πέναλτι για ανατροπή του Τιτζανί από τον Μαργκάσα, μετά από παρέμβαση από το VAR. όμως η εκτέλεση του Σαντίκ… έφυγε έξω, με αποτέλεσμα τίποτα να μην διαφοροποιηθεί…

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (Ασαμόα 65’), Ιλιτς (Τιτζανί 65’), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού (Μέσκα 89’), Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Αδωνη, Μάτζεκ, Κουμουρής, Κλίμοβιτς (Ντιακιτέ 46’), Φράγκος (Μαργκάσα 67’), Μποτεάκ (Σάλαλιχ 77’), Ντορεγκαράι (Τολμές 30’) Λέουκο, Οφόρι (Καρλίτος 67’).