Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: «Διπλά» από Ομόνοια και ΑΕΚ, 2-1 τον Αρη και 1-0 την Πάφο αντίστοιχα

25 Φεβρουαρίου 2024

Με δύο «διπλά» έκλεισε η 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου των πλέι οφ. Η Ομόνοια «άλωσε» τη Λεμεσό επικρατώντας 2-1 του Αρη, ενώ η ΑΕΚ νίκησε 1-0 την γηπεδούχο Πάφο.

Αναλυτικά:

Αρης Λεμεσού – Ομόνοια 1-2

Η Ομόνοια με τα γκολ των Μπέζους και Σεμέδο έφυγε με την νίκη 2-1 από την έδρα του Αρη, κρατήθηκε σε τροχιά 3η θέσης και μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους 8 βαθμούς. Στο -4 πλέον από την κορυφή και το ΑΠΟΕΛ ο Αρης.

Ξεκίνησε δυνατά ο αγώνας και μόλις στο 5’ ο Καζού προσπάθησε να νικήσει τον Φαμπιάνο με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Καζού στο 13’ προσπάθησε ξανά, αυτή τη φορά με απευθείας φάουλ να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με τον Φαμπιάνο να είναι ξανά σε ετοιμότητα.

Οι γηπεδούχοι στο 24’ έφτασαν στο γκολ με τον Κοκόριν, όταν μετά την σύγκρουση του Φαμπιάνο με συμπαίκτη του σε έξοδο, είδε την μπάλα να του στρώνεται και την έστειλε στην άδεια εστία. Το γκολ όμως ακυρώθηκε αφού στην αρχή της φάσης ο Γκομίς ήταν σε αντικανονική θέση.

Πέντε λεπτά αργότερα το VAR κάλεσε τον διαιτητή Αντωνίου, όταν η μπάλα κτύπησε σε ανοικτό χέρι του Γιαγκό, μέσα στην περιοχή του Αρη. Ο Κύπριος ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ρομάν Μπέζους που ανέλαβε στην εκτέλεση, νίκησε τον Βάνα Αλβες για το 0-1 στο 30’.

Η Ομόνοια στο 35’ βρήκε και δεύτερο γκολ, αυτή την φορά με τον Σεμέδο να πλασάρει πάνω στον Αλβες όμως η μπάλα να επιστρέφει σε αυτόν και με την δεύτερη προσπάθεια να γράφει το 0-2

Ο Αρης όμως αντέδρασε και στο 45+4 κατάφερε να μειώσει με τον Γκομίς σε 2-1, μετά από το κόρνερ του Καζού.

Ο Κοκόριν με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή της Ομόνοιας, έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Η ομάδα του Σπιλέφκσι πολιορκούσε την αντίπαλη άμυνα και στο 66’ ο Γκομίς κατάφερε να σκοράρει, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 82’ ο Μπένγκστον είδε το σουτ του να σταματά στον Φαμπιάνο, η μπάλα έφτασε στον Γκομίς που έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

ΑΡΗΣ: Βάνα, Καζού, Γιαγκό, Νίκολιτς (Σαβό 60’), Κοκόριν, Γκομίς, Μπρόρσον, Σόκε (Σπόλιαριτς 88’), Μόντνορ (Μπένγκστον 46’), Σεμέδο (Μαγιαμπέλα 46’), Ουρόσεβιτς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους (Μίλετιτς 67’), Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (Χαμάς 80’), Σεμέδο (Λανγκ 80’), Κακουλή, Αλιούμ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους (Κασαμά 88’), Μπέζους (Φράνσον 67’).

Με σκόρερ τον Φαράχ η ΑΕΚ νίκησε την Πάφο με 0-1. Φωτογραφία: facebook.com/AEKLARNACAOFFICIAL.

Πάφος – ΑΕΚ 0-1

Σπουδαίο… διπλό πέτυχε η ΑΕΚ απέναντι στην Πάφο με 0-1 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ, η ομάδα της Λάρνακας μείωσε στους 5 τη διαφορά από την κορυφή!

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Λάρνακας ο Φαράζ στο 41’ με κοντινό πλασέ μετά από εξαιρετική σέντρα του Μπρούνο Γκάμα.

Η Πάφος απογοήτευσε για ακόμα ένα παιχνίδι καθώς δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση μετά το τέρμα που δέχθηκε. Είχε κάποιες ευκαιρίες αλλά ουσιαστικά δεν απείλησε την εστία της ΑΕΚ με τη πολύ μεγάλη φάση, πέραν ενός πολύ ωραίου σουτ του Τάνκοβιτς στο 13’ το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Πίριτς.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Πάφος για κόκκινη κάρτα του Μελούσο στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ακυρώθηκε επίσης γκολ της Πάφου στο 90’+5 ως οφσάιντ μετά από εξέταση της φάσης από το VAR.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τις μεγάλες ευκαιρίες να λείπουν για τις δύο ομάδες. Ενα σουτ του Ζάιρο στο 7’ πέρασε κόρνερ μετά από προβολή του Ρους, με τον Ρομπέρζ στο 12’ με δική του προβολή να απομακρύνει τον κίνδυνο σε σουτ του Ντράγκομιρ έξω από την περιοχή.

Η πρώτη σπουδαία φάση στον αγώνα ήρθε ένα λεπτό αργότερα όταν ο Τάνκοβιτς είχε ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Πίριτς έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Πάφος ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας και κάποιες άλλες φάσεις όπως δύο σουτ των Ντράγκομιρ και Ναμ στο 39’ και 40’ αντίστοιχα που κατέληξαν στον Πίριτς, ήταν όμως η ομάδα της Λάρνακας που είχε την ουσία που ήταν το γκολ.

Συγκεκριμένα στο 41’ του αγώνα ο Μπρούνο Γκάμα έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά με τον Φαράζ να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και με κοντινό πλασέ να ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος ανέβασε αρκετούς παίκτες στο αντίπαλο μισό αλλά της έλειπε η πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ενα μακρινό σουτ του Μελούσο στο 46’ πέρασε πολύ έξω όπως επίσης και ένα σουτ του Κβίντα στο 50’.

Η ΑΕΚ απείλησε στο 52’ με τον Φαράζ με ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή ευκαιρία στο 61’ αλλά η κοντινή κεφαλιά του Κοντρέρας κατέληξε απευθείας στον Πίριτς, ενώ μία κεφαλιά του Τουμάσι στο 67’ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η Πάφος απείλησε ξανά στο 72’ με γυριστό του Ντράγκομιρ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 80’ ο Τάνκοβιτς προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα πήγε απευθείας στον Πίριτς.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Πάφος για κόκκινη κάρτα του Μελούσο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα. Στο 90’+5 η Πάφος πέτυχε γκολ με κοντινό πλασέ του Κοντρέρας αλλά μετά από εξέταση της φάσης το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΚ να παίρνει ένα τεράστιο διπλό στην Πάφο και να πλησιάζει την κορυφή στους 5 βαθμούς.

ΠΑΦΟΣ: Ιβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Ρους, Ικόκο (88’ Πέπε), Ναμ (88’ Κανέ), Βαλακάρι (61’ Κοντρέρας), Ντράγκομιρ (88’ Ζάζα), Τάνκοβιτς, Μπρούνο (61’ Τουμάσι), Ζάιρο.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρθία, Λέδες, Πονς (78’ Τόμοβιτς), Γκάμα (67’ Γκιούρτσο), Φαράζ (73’ Σάντος), Ντίμερς (73’ Μάμας), Λόπες (78’ Σολ).