Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: «Διπλό» νίκης της Δόξας, 2-1 τον Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Μεγάλης σημασίας διπλό για την Δόξα στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, που επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής φάσης του πρωταθλήματος CYTA.

Προηγήθηκε η ομάδα της Κατωκοπιάς με τον Τρούγιτς, το έφερε στα ίσα ο Τόρες, το αυτογκόλ του Καραγιάννη όμως ήταν αυτό που χάρισε εν τέλει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στην Δόξα.

Ο Ακρίτας ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, η Δόξα όμως ήταν η ομάδα που μπήκε μπροστά στο σκορ στο 16ο λεπτό. Ο Τρούγιτς με κεφαλιά από κοντά έπειτα από σέντρα του Μπένι νίκησε τον Περντρέου και έγραψε το 1-0.

Η απάντηση από την πλευρά του Ακρίτα δεν άργησε να έρθει, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τόρες εκμεταλλεύτηκε το παράλληλο γύρισμα του Γαβριήλ, και με ωραίο γύρισμα και σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 26ο λεπτό η Δόξα άγγιξε το δεύτερο γκολ, το σουτ του Ασάντε όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ακρίτα.

Στο 30ό λεπτό όμως, η Δόξα κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Ο Τρόυγιτς έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή του Ακρίτα, και ο Καραγιάννης στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της δικής του ομάδας.

Ο Ακρίτας στη συνέχεια προσπάθησε να βγάλει ξανά αντίδραση, το σουτ του Γαβριήλ όμως στο 36ο λεπτό απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

Η Δόξα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, αφού κέρδισε πέναλτι για χέρι του Σέχιτς, ο Σαντίκ όμως που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην Δόξα. Ο Σαντίκ πέρασε κάθετη στον Μπένι, ο τελευταίος όμως απέναντι στον Περντρέου έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Ακρίτα.

Στο 58ο λεπτό ο Τόρες φλέρταρε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, το σουτ του όμως μέσα από την περιοχή της Δόξας, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Σισκόφσκι.

Ο ρυθμός στη συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου έπεσε πάρα πολύ, και παρά το γεγονός ότι ο Ακρίτας έριξε το βάρος στην επίθεση, δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι στο ματς, και η Δόξα έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από το παιχνίδι και την Πάφο.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Καραγιάννης, Σαραβάνια (46’ Ντράμε), Μεντίμορετς, Σέχιτς, Εράσο (72’ Αραούχο), Αμπραχαμ, Γαβριήλ, Ζουνίνιο (54’ Δημοσθένους), Λόπες (84’ Αμπντουσαλάμοφ), Τόρες.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Μπένι (55’ Ιλιτς), Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα (81’ Αντενόν), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε (81’ Τιτζιανί), Τρούγιτς (72’ Ερέρα).