Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Διπλό της ΑΕΚ, 2-0 την Ομόνοια, νίκη με ανατροπή, η Πάφος, 2-1 τον Απόλλωνα

Με ένα «διπλό» και μία ανατροπή έπεσε η αυλαία στην 12η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ του 1ου ομίλου του κυπριακού πρωταθλήματος. Στο ΓΣΠ η ΑΕΚ με γκολ του Λόπες και του Μικέλ επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας, ενώ η γηπεδούχος Πάφος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Απόλλωνα (Πίττας στο 35’) με τους Αμντουραχίμι και Μπρούνο Φελίπε έφτασε στην νίκη με 2-1.

Αναλυτικά:

Ομόνοια – ΑΕΚ 0-2

Η ΑΕΚ νίκησε την Ομόνοια με 2-0 στο φινάλε των πλέι οφ, τερμάτισε στην 3η θέση και πήρε το τελευταίο Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Τα γκολ για την ομάδα του Ολτρα ο Λόπες στο 45’ και Μικέλ στο 67’.

H Ομόνοια πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και ο Ζαχαρίου στο 7’ βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Ροσάλες λίγο πριν ο πρώτος τελειώσει την φάση, του πήρε την μπουκιά από το στόμα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κίτσος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε ωραίο σουτ, ο Πίριτς απέκρουσε, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω.

Ο Λόπες στο 15’ είχε την πρώτη τελική για την ΑΕΚ όταν το σουτ του κατέληξε στον Παναγή. Στο 31’ ο Μικέλ Γκονζάλεθ μετά από κόρνερ έπιασε μόνος την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχος.

Στο 45’ μετά από κόρνερ του Γκιούρσκο ο Λόπες με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Παναγή για το 0-1.

Ο Γκιούρσκο στο 58’ μετά από ωραία ενέργεια τελείωσε την φάση με σουτ όμως κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παναγή.

Στο 66’ η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ πάλι από κόρνερ του Γκιούρσκο με τον Μικέλ Γκονζάλεθ να χρίζεται σκόρερ για 0-2.

Στο 87’ ο Μπέζους πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ όμως το VAR άναψε άκυρο για οφσάιντ στην αρχή της φάσης στον Ανσαριφάντ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Παπουλής (Ανσαριφάντ 53’), Κίτσος (Κυριακίδης 82’), Λέζιακς, Ζαχαρίου (Λοΐζου 46’), Λάνγκ, Σράντι (Νεοφύτου 65’), Κούσουλος, Χαραλάμπους (Αντρέου 82’), Βενιζέλου, Μπέζους.

ΑΕΚ: Πίριτς, Μικέλ, Οιέρ, Τρισκόφσκι (Μάμας 83’), Φαράζ (Κάσας 46’), Λόπες (Χριστοφόρου 92’), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (Γκρόμοφ 93’), Γκιούρκσο.

Η Πάφος έκλεισε με νίκη και μάλιστα με ανατροπή, 2-1 τον Απόλλωνα, τη φετινή σεζόν. Φωτογραφία: twitter.com/APOLLONOFFICIAL

Πάφος – Απόλλων 2-1

Ο Μπρούνο Φελίπε με το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Πάφου χάρισε τη νίκη χωρίς αντίκρισμα σε βάρος του Απόλλων. Ο Βραζιλιάνος στις καθυστερήσεις έγραψε την ανατροπή με 2-1, με τον Αμντουραχίμι να ισοφαρίζει το γκολ του Πίττα, ο οποίος αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με τον Ζάιρο.

Καλύτερα μπήκε στο γήπεδο η γηπεδούχος ομάδα, η οποία ήλεγξε το ρυθμό και προσπαθούσε με αξιώσεις να φτάσει στην εστία του Δημητρίου. Στο 14’ ο Κβίντα με κοντινή κεφαλιά δοκίμασε τον διεθνή τερματοφύλακα, αλλά ο τελευταίος ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Στο 19’ ο Αμντουραχίμι έφυγε πίσω από την άμυνα του Απόλλων και σκόραρε, όμως, η αξιολόγηση της φάσης από το VAR έδειξε τον επιθετικό της Πάφου ελάχιστα σε θέση οφσάιντ.

Με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι κέρδιζαν μέτρα και στο 35’ στην πρώτη τους επίσκεψη στην εστία του Ιβουσιτς σκόραραν. Ο Πίττας με πανομοιότυπο τρόπο, αλλά από κανονική εν τέλει θέση, άνοιξε το σκορ και παρά το γεγονός ότι ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι, η τεχνολογία επικύρωσε το γκολ.

Προτού ο διαιτητής ακούσει την απόφαση, ο Χάμπος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με φάση του Ντιγκινί. Ο Γάλλος στο 44’ από καλή θέση έκανε το σουτ, αλλά ο Κροάτης τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα αυτή τη φορά.

Η σωστή διαχείριση των ποδοσφαιριστών του Απόλλων, αλλά και τα γκολ της ΑΕΚ σε βάρος της Ομόνοιας, έριξαν το ρυθμό της αναμέτρησης.

Η Πάφος προσπάθησε, ο Απόλλων αμύνθηκε πολύ καλά, αλλά δεν άντεξε αφού αγωνίστηκε για μεγάλο διάστημα στην επανάληψη με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης του Ιλιεφ στο 57’, ενώ αποχώρησε τραυματίας και ο Φιλιώτης.

Στο 84’ ο Αμντουραχίμι έφερε τον αγώνα στα ίσα, το γκολ εξετάστηκε για τρίτη φορά, αλλά αυτή τη φορά μέτρησε και ισοφάρισε σε 1-1. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε ευκαιρία στις καθυστερήσεις για την ανατροπή, ο Πίττας απάντησε στις ευκαιρίες και ήρθε ο Μπρούνο Φελίπε στο 95’ για να πετύχει το πρώτο του τέρμα με την Πάφο και να της χαρίσει τη νίκη.

ΠΑΦΟΣ: Ιβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Αμντουραχίμι, Ζουνίνιο (70’ Ταβάρες), Βαλακάρι, Ναμέ (58’ Μπρούνο), Μπαϊριτς, Πελάζιο (72’ Ζάιρο).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ιλιεφ, Χάμπος, Ντιγκινί, Φιλιώτης (79’ Ζήνωνος), Ντόνιο (63’ Σπόλιαριτς), Μαυρίας, Κολ.