Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: «Διπλό» της ΑΕΛ 3-2 τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος»

Με τον Κέβιν Μιραλάς να πετυχαίνει δυο τέρματα η ΑΕΛ κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2 στο «Αμμόχωστος» και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη β’ φάση του πρωταθλήματος. Ισάριθμα γκολ σημείωσε και ο Ντορεγκαράι, ενώ το άλλο τέρμα των νικητών πέτυχε ο Ρόμο, το πρώτο του στο πρωτάθλημα με την φανέλα της λεμεσιανής ομάδας. Ντεμπούτο για τον Φιλίποβιτς! Στους 38 βαθμούς η ΑΕΛ, τρεις λιγότερους από τους ερυθρόλευκους.

Καλύτερη ήταν η Νέα Σαλαμίνα στα πρώτα στάδια του αγώνα. Κρατούσε μπάλα, περιόρισε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο και στο 14ο λεπτό με τον Ντορεγκαράι δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, ωστόσο ο Ολιβέιρα απέκρουσε.

Στο 19’ και στην πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στην περιοχή του Κίσσα, κέρδισαν πέναλτι. Ο Φράγκος ανέτρεψε τον Ρόμο και ο Μιραλάς ευστόχησε για το 0-1.

Προτού καλά καλά να πανηγυρίσουν οι παίκτες και οι φίλοι της ΑΕΛ, οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν. Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 21’ ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά νίκησε τον Ολιβέιρα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 37’ ο Τιάγκο με ωραίο σουτ στην κίνηση εντός περιοχής, υποχρέωσε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ σε δύσκολη απόκρουση με τα πόδια, ωστόσο στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Γιανέφσκι σκόραρε και πήγε με προβάδισμα στην αναπαυλα.

Ο Μιραλάς όπλισε έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-2 στο 38’.

Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου δεν καταγράφηκε κάτι το αξιοσημείωτο.

Με το πρώτο γκολ του Ρόμο με τη φανέλα της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα και προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στην επανάληψη ο Κατσικάς πάσαρε στον Κίσσα, με τον τελευταίο να μην κατάλαβε ούτε ο ίδιος τι έκανε και περίμενε και τον Βενεζουελάνο με ευκολία να γράφει το 1-3.

Το γκολ του Ρόμο δεν έκανε καλύτερο το παιχνίδι, τουναντίον η επόμενη φάση άργησε πάρα πολύ. Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, ο Πουρσαϊτίδης για να αλλάξει τη ροή του αγώνα και ο Γιανέφσκι για να φρεσκάρει την ομάδα του και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε κάποιους παίκτες, με τον Φιλίποβιτς να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΛ.

Στο 78’ και στην καλύτερη φάση μετά το γκολ της ΑΕΛ, η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε και μείωσε σε 3-2 και πάλι με τον Ντορεγκαράι. Ο επιθετικός των γηπεδούχων σταμάτησε ωραία την μπάλα με το στήθος και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Οι δυο ομάδες έχασαν κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρουν, η Σαλαμίνα με τον Φελίπε και η ΑΕΛ με τους Μεντόζα και Μπεραχίνο, χωρίς αποτέλεσμα και ως εκ τούτου το σκορ έμεινε στο 2-3.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Αδωνη, Κατσικάς, Κλίμοβιτς (56’ Μιγκελίτο), Καρλίτος, Φράγκος (56’ Φελίπε), Μποτεάκ (63’ Κουμουρής), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι (75’ Νικολάου), Τιάγκο (75’ Φλοριάν).

ΑΕΛ: Oλιβέιρα, Φραντζής, Τεϊσέιρα (58’ Φιλίποβιτς), Νταβόρ, Παπαφώτης (77’ Μπεραχίνο), Μιραλάς (58’ Μεντόζα), Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ, Τζάλμα (58’ Νεοφύτου), Κοντινέλα, Ρόμο (77’ Μιλιτσεάνου).