Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: «Διπλό» της Ενωσης στη Λευκωσία, 2-1 τον Ολυμπιακό

04 Φεβρουαρίου 2023

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ΕΝΠ στη Λευκωσία επί του Ολυμπιακού με 2-1, στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία. Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ανατροπή στην επανάληψη. Με τη νίκη αυτή η ΕΝΠ που βρίσκεται στην 11η θέση πήγε στους 17 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός είναι μία θέση πιο κάτω με 13 βαθμούς.

Hταν ένα πρώτο ημίχρονο που ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη ευκαιρία στο παιγνίδι στο 9’ όταν τη σέντρα-σουτ του Χαραλάμπους, απόκρουσε ο Κόστιτς.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν ξανά, με τον Σλόγκαρ στο 13’  να υποδέχεται την πάσα, να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ αλλά να αποκρούει ο Κόστιτς.

Eνα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά την ΕΝΠ να απειλήσει. Ο Μέιρα έκανε την ωραία ενέργεια από τα αριστερά, έδωσε στον Ντιαβαρά ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Μετά το πρώτο 15λεπτο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, όμως στο 30’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη πραγματικά σπουδαία φάση στο παιγνίδι για ένα τέρμα. Ο Ντιαβαρά έδωσε την κάθετη πάσα στον Ρουσιά, μόνος απέναντι στον Μολ έκανε το πλασέ αλλά έβγαλε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το μηδέν, ο Ολυμπιακός από μία στατική φάση άνοιξε το σκορ. Στο 44’ ο Ιωάννου εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, κι ο Eσελινγκ με πολύ ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η ΕΝΠ μπήκε με επιθετική διάθεση στην επανάληψη και μόλις στο 50’ έφερε το παιγνίδι στα ίσα! Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έδιωξε καλά, η μπάλα έφθασε στον Βούκσεβιτς ο οποίος με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για την ομάδα του!

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του φάση στην επανάληψη στο 59’, όταν ο Γιακουμάκης μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλο και πέρασε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μπάρτι πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Ο Κχαλίλι στο 65’ προσπάθησε να σκοράρει με μακρινή εκτέλεση φάουλ αλλά ο Κόστιτς έβγαλε σε κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίου ξανά ο Μπάρτι πήρε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ με σπουδαία απόκρουσε κράτησε το 1-1.

Oχι μόνο αυτό, αλλά στο επόμενο αμέσως λεπτό έγινε η σέντρα από τον Γεβρέμοβιτς από τα αριστερά και μα πολύ ωραία κεφαλιά ο Βουκσένοβιτς έβαλε μπροστά στο σκορ την ΕΝΠ!

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα με την ΕΝΠ να κρατάει σχετικά εύκολα το υπέρ της 2-1.

Στο 89’ είχαμε τη μπαλιά από τον Ιωάννου, έγινε η κεφαλιά από τον Χέντρικς αλλά δεν είχε αρκετή δύναμη με τον Κόστιτς να αποκρούει.

Μέχρι το τέλος και παρά την έντονη πίεση που έβαλε ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε κάτι, με την ΕΝΠ να φεύγει με ένα σπουδαίο διπλό από τη Λευκωσία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπάρτι, Κα (79’ Χέντρικς), Εσελινκ, Ιωάννου, Σλόγκαρ (71’ Ενόχ), Γιακουμάκης, Νάνι (71’ Σάλι), Κυριάκου, Χαραλάμπους (56’ Κχαλίλι), Αλσέους.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Κορσία (46’ Τζιαβέ), Ντα Σίλβα, Λουσέρο (81’ Κατσιαρής), Ρουσιάς (73’ Εχμαν), Ντιαβαρά (64’ Βουκσένοβιτς), Μέιρα (81’ Μορέιρα), Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς.