Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη του Απόλλωνα 4-1 την ΑΕΛ, «διπλό» 5-2 της Καρμιώτισσας στην ΑΕΖ

20 Απριλίου 2024

Με δύο μεγάλες σε έκταση νίκες ολοκληρώθηκε το Σάββατο η 6η αγωνιστική της β’ φάσης του 2ου ομίλου. Ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-1 της ΑΕΛ και η Καρμιώτισσα με 5-2 της ΑΕΖ στην έδρα της.

Αναλυτικά:

Απόλλων – ΑΕΛ 4-1

«Κυανόλευκο»… βάφτηκε το ντέρμπι της Λεμεσού, με τον Απόλλωνα να επικρατεί με 4-1 της ΑΕΛ στο «Αλφαμεγα». Δύο γκολ σημείωσε ο Πέδρο Μάρκες στο 2’ και στο 45+1’, ένα ο Μπακένγκα στο 38’ κι ένα ο Αδωνη στο 70. Για την ΑΕΛ είχε μειώσει σε 4-1 ο Μίντσεφ στο 84’. Δοκάρι είχαν οι τυπικά γηπεδούχοι με τον Μπακένγκα στο 60’.

Στο πρώτο μέρος, ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της αντιπάλου και την αποτελεσματικότητα του και σημείωσε τρία γκολ. Δύο με τον Πέδρο Μάρκες στο ξεκίνημα και στο τέλος του πρώτου 45λεπτου, αλλά κι ένα με τον Μπακένγκα στο 38’.

Από την άλλη, η ΑΕΛ ήταν άστοχη στις ευκαιρίες που βρήκε, αλλά και ο Λέουβενμπεργκ δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε. Παράλληλα, τιμωρήθηκε» επίσης από τον αντίπαλο για τα «παιδικά» λάθη στην άμυνά της.

Στο δεύτερο μέρος και με τα πάντα να έχουν ουσιαστικά κριθεί ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Παρά ταύτα, η ομάδα του Ματσίν… άγγιξε και το 4-0 στο 60’, όμως η κεφαλιά του Μπακένγκα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανέστη.

Κάτι που εντέλει πέτυχε δέκα λεπτά αργότερα με τον Ζαχαρία Αδωνη, ο οποίος έκανε τέσσερα τα γκολ της ομάδας του, με τον Μίντσεφ στο 84’ να μειώνει σε 4-1 και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό (79’ Σάντος), Αδωνη, Πεμπερνές, Πέρετζ, Μαλεκκίδης (59’ Γιούρτσεβιτς), Σπόλιαριτς (72’ Κοστάκε), Αρτεάν, Παναγιώτου, Μάρκες (72’ Ποντικός), Μπακένγκα (79’ Κλέιν).

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής (72’ Μαρς), Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (46’ Κα), Παπαφώτης, Σρνιτς, Μορέιρα, Τσούκα (72’ Σιλβέστρος), Μακρής, Θεμιστοκλέους (46’ Μίντσεφ), Τζάλμα (72’ Νεοφύτου).

Οι Σιφνέος και Βάλντι έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΖ αλλά οι Θεοδώρου (2 γκολ), Κατσαντώνης, Ρόσι και Ουεσλάντι το γύρισαν στο 2-5 της Καρμιώτισσας. Φωτογραφία: facebook.com/karmiotissa.

ΑΕΖ – Καρμιώτισσα 2-5

Mπορεί να αιφνιδιάστηκε η Καρμιώτισσα και να βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς με 2-0 από την ΑΕΖ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να πάρει την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς με 2-5 στο «Αμμόχωστος», μια νίκη που την κρατά εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στην μεγάλη κατηγορία.

Η ΑΕΖ ξεκίνησε καλύτερα και άνοιξε το σκορ με δυο γρήγορα τέρματα του Σιφνέου και του Ματόγκο. Στο μισάωρο ο Μάριος Χαραλάμπους τεχνικός της Καρμιώτισας έκανε δυο γρήγορες αλλαγές και εικόνα της ομάδας των Πολεμιδιών άλλαξε. Πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια μείωσε με τον Θεοδώρου που είχε περάσει αλλαγή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να βρει ένα γκολ πολύ γρήγορα με εκτέλεση φάουλ του Κατσαντώνη που έφερε τον αγώνα στα ίσα στο 47. Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα των Πολεμιδιών κέρδισε πέναλτι το οποίο όμως έχασε ο Κατσαντώνης.

Στο 67ο λεπτό ο Θεοδώρου και πάλι σκοράρει και δίνει προβάδισμα στην Καρμιώτισσα για πρώτη φορά στον αγώνα. Στο 82ο λεπτό ήταν η σειρά του Ρόσι να σκοράρει και να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή. Ο Ουεσλάντι πετυχαίνει το 2-5 με δυνατό σουτ και ολοκληρώνει την μεγάλη νίκη

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Αντωνίου, Σλόγκαρ (77’ Γιουσούφ), Χριστοφή (77’ Αρτζούμα), Ρόχα, Ματόνγκο (55’ Αντωνίου), Ελευθερίου, Σιφναίος, Ντιγκινί, Χρίστου, Σαμπο (67’ Σαρφό).

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς (63’ Αντος), Μαλόνε, Ντούμπια (32’ Θεοδώρου) (74’ Ουεσλάτι), Νεοφύτου, Μιχαήλ (32’ Ρόσι), Παντελή, Τσουκαλάς, Αγγελή, Κατσαντώνης (74’ Γκραντινάρου), Κοβάσεβιτς, Ψύχας.