Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Εύκολα ο ΑΠΟΕΛ, 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε εύκολα την Νέα Σαλαμίνα με 3-0 στο «ΓΣΠ», έκλεισε την Α’ φάση του πρωταθλήματος στην πρώτη θέση και μπαίνει με προβάδισμα στα πλέι οφς, εκεί όπου στην πρώτη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια.

Δώνης, Κβιλιτάια και Μακέντα οι σκόρερ για τους «γαλαζοκίτρινους». Με 10 παίκτες για 70 λεπτά η Νέα Σαλαμίνα.

Το πρώτο τέταρτο στο αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στο ΑΠΟΕΛ το οποίο έχει την κατοχή, πίεσε για ένα γρήγορο γκολ, υστέρησε όμως στο να βρει κλασική ευκαιρία και να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 17’ ο Σαρφό επιχείρησε το γέμισμα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας με πολλά φάλτσα, δεν μπόρεσε κανείς να μπει στην πορεία της μπάλα και ο Μελισσάς με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος διαιτητής Fernandes Correia απέβαλε τον αρχηγό της Νέας Σαλαμίνας Μάντζεκ για κτύπημα αρχικά στον Κονσταντίνοφ και έπειτα στον Βιγιαφάνες, με το ΑΠΟΕΛ να παίζει με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Τελικά η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 35’ όταν μετά γύρισμα του Σούσιτς, ο Δώνης με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Μελισσά για το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Μπήκε δυνατά η Νέα Σαλαμίνα στην επανάληψη και στο 48’ ο Τσίκο έχασε σπουδαία ευκαιρία από κοντινή απόσταση να κάνει αδύναμη κεφαλιά και να μπλοκάρει ο Μπέλετς.

Στο 55’ το ΑΠΟΕΛ έφτασε σε δεύτερο γκολ, αυτή την φορά με τον Κβιλιτάϊα, όταν μετά από τελική του Σαρφό ο Μελισσάς απέκρουσε ασταθώς και ο Γεωργιανός από κοντά έστειλε την μπάλα στο πλεχτό για το 2-0.

Ο Ντβάλι στο 62’ έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ όμως είδε την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι μετά από το σουτ του.

Ενα λεπτό αργότερα ήτανη σειρά του Μακέντα να χρηστεί σκόρερ όταν μετά το πλασέ του Καρώ ο Μελισσάς έδιωξε την μπάλα, εκεί ήταν ο Ιταλός που ανέβασε το σκορ στο 3-0.

Το ΑΠΟΕΛ βρήκε και 4ο γκολ, με τον Κβιλιτάϊα στο 67’, όμως μετά από εξέταση του διαιτητή στο VAR, το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς να αλλάξει κάτι, με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει την νίκη.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Ντβάλι, Βιγιαφάνες, Σαρφό, Κονσταντίνοφ (Ντάλσιο 46’), Σούσιτς (Τσεμπάκ 78’), Μακέντα (Ηλία 86’), Δώνης (Μαρκίνιος 58’), Κβιλιτάια (Ντογκαλά 75’).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσαας, Μαλεκίδης, Αδωνη, Τάνκοβιτς (Φράνγκος 75’), Μιγκελίτο (Σαλαλίχ 65’), Τσίκο (Τιάγκο 81’), Μάντζεκ, Καρλίτος, Μποτεάκ (Μαργκάσα 65’), Ντορεγκαράι (Κατσκικάς 75’), Λέουκο.

Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ήταν ξεχωριστό για τον τερματοφύλακα του Αρη, Χουλιάν Κουέστα, καθώς πραγματοποίησε την 188η εμφάνιση του με τη φανέλα των «κίτρινων» και έγινε ο ξένος παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της ομάδας, ξεπερνώντας τον Αρτούρ Λεκμπέλο.