Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Η ΑΕ Λεμεσού νίκησε, με 1-0, τον ΑΠΟΕΛ

08 Ιανουαρίου 2023

Με το γκολ του Αντρέα Μακρή στο 55’, η ΑΕΛ νίκησε με 1-0 το ΑΠΟΕΛ στο «ΑλφαΜέγα» και ανάγκασε τους «γαλαζοκίτρινους» σε ήττα μετά από τέσσερις μήνες.

Στους 25 βαθμούς η ομάδα του Γιανέφσκι που «βλέπει» εξάδα, υποχώρησε δεύτερο το ΑΠΟΕΛ με 40 βαθμούς, ένα πίσω από την ΑΕΚ. Αποβολή για τον Εφραίμ στις καθυστερήσεις.

To ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο για τα πρώτα δέκα λεπτά, όμως η ΑΕΛ στο 12’ είχε την πρώτη προϋπόθεση για γκολ, όταν ο Μπεραχίνο από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

Στο επόμενο λεπτό ο Μαρκίνιο βρέθηκε μόνος μέσα στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, πλάσαρε τον Μούριελ όμως ήταν άστοχος.

Ο Σατσιάς στο 32’ προσπάθησε να νικήσει τον Μούριελ με φαλτσαριστό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μιραλάς εξαπέλυσε κεραυνό από τα 30 μέτρα, αναγκάζοντας τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση.

Το ΑΠΟΕΛ είχε την πρώτη ευκαιρία στο Β’ ημίχρονο, όταν στο 52’ μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Κβιλιτάια κέρδισε μπάλα, θέλησε να κρεμάσει τον Μούριελ, με την μπάλα να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται.

Οι γηπεδούχοι στο 55’ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Αντρέα Μακρή, μετά από ασίστ του Κέβιν Μιραλάς, και να βάλουν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στο 66’ ο Κβιλιτάια ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Μούριελ όμως ο Μπιλοβάρ κατάφερε να απομακρύνει.

Με την συμπλήρωση 80 λεπτών ο Εφραίμ κατέβασε άψογα, ξέφυγε από τον αμυντικό της ΑΕΛ, βρέθηκε φάτσα με τον Μούριελ, όμως το πλασέ του σταμάτησε στον Βραζιλιάνο.

ΑΕΛ: Μούριελ, Σάντος, Τζάλμα, Τεϊσέιρα, Μπολιβάρ, Ζντραφκόσκι, Τσιμπόλα, Μιραλάς (88’ Παπαφώτης), Χάσα (35’ Μακρής), Σις, Μπεραχίνο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Σατσιάς (68’ Ντογκαλά), Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (68’ Εφραίμ), Δώνης (73’ Ηλία), Κβιλιτάια.