Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 της Ενωσης και περιμένει

Επειτα από τρεις αγωνιστικές η ΑΕΚ επέστεψε στις νίκες καθώς κέρδισε με 3-1 την Ενωση και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα (Κυριακή 5/3) του αγώνα του ΑΠΟΕΛ απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι καθώς μόλις στο 2’ ο Ράφα Λόπες ανάγκασε τον Κόστιτς να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Ενα λεπτό αργότερα ο Εγγλέζου σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 8’ η σέντρα του Γιάκολις από τα αριστερά, βρήκε τον Τρισκόφσκι ο οποίος με γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής, με δυνατό σουτ έγραψε το 2-0.

Η συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν και τόσο καλή, καθώς η μοναδική ευκαιρία ήταν αυτή του Φαράζ στο 38’ όπου έκανε κακό τελείωμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ αφού Ενωση με τον Εχμαν μείωσε σε 2-1. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ωστόσο δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Το παιχνίδι τελείωσε στο 80’ όταν ο Τρισκόφσκι από το σημείο του πέναλτι έγραψε το τελικό 3-1.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες (68’ Νίκολιτς), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Εγγλέζου, Γιάκολις (68’ Ναούμ).

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ρουσιάς, Μέιρα, Φερνάντεθ (61’ Βουτσένοβιτς), Ντρέκσα, Τζαβέ (46’ Ντιαβαρά), Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς.

Οι Μαϊάμι Χιτ κέρδισαν τους Σέλτικς στη Βοστώνη (111-101) με ένα άνευ προηγουμένου μπαράζ τρίποντων (23/43, 53,5%) το βράδυ της Τετάρτης και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs της Ανατολής.