Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Η Καρμιώτισσα νίκησε 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ ΑΕΛ και Εθνικός Αχνας ήρθαν 1-1

Με την Καρμιώτισσα να φεύγει με το «διπλό», 2-0 από την έδρα της Νέας Σαλαμίνας και τις ΑΕΛ – Εθνικός Αχνας να αναδεικνύονται 1-1 στο «Αλφαμεγα» ολοκληρώθηκε το Σάββατο (30/03) η 6η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος CYTA.

Αναλυτικά:

Νέα Σαλαμίνα – Καρμιώτισσα 0-2

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Καρμιώτισσα επί της Νέας Σαλαμίνας. Επικράτησε με 2-0 χάρη σε γκολ του Τσουκαλά στο 4’ και του Παντελή στο 90+5’ κι έκανε τεράστιο βήμα για να… σφραγίσει την παραμονή της στην κατηγορία. Δύο δοκάρια είχε η ομάδα της Αμμοχώστου κι ένα η ομάδα των Πολεμιδιών.

Ανοικτό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με τη γηπεδούχο να… απειλεί στο 3’, όταν μετά από σέντρα του Καρλίτος και κεφαλιά του Σπυριδάκη, ο Σπόλιαριτς έδιωξε σε κόρνερ, με τη φιλοξενούμενη να… απαντάει με γκολ, ένα λεπτό αργότερα.

Σουτ του Τσουκαλά, με την μπάλα να βρίσκει στον Ντάτκοβιτς και να καταλήγει στα δίχτυα του Κίσσα.

Ακολούθως, η Καρμιώτισσα είχε ακόμα μία καλή στιγμή με την κεφαλιά του Ρόσι, η οποία… έφυγε μόλις άουτ στο 24’, αλλά και τη σέντρα σουτ του Ουεσλάτι, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι στο 35’.

Από πλευράς Νέας Σαλαμίνας, κεφάτοι ήταν οι Νάρσινγκ και Σπυριδάκης που συνδυάστηκαν στο 33’, με τον πρώτο να κάνει τη σέντρα από δεξιά και το δεύτερο την κεφαλιά, με τον Σπόλιαριτς να βρίσκει την μπάλα κι ακολούθως να χτυπάει στο δοκάρι.

Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο το σουτ του Κονέ, μέσα από την περιοχή, που… έφυγε έξω σο 41’.

Στην επανάληψη ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου προσπάθησε μέσω αλλαγών να αλλάξει την εικόνα της Νέας Σαλαμίνας και να την κάνει πιο απειλητική, όμως η Καρμιώτισσα κρατούσε καλά μέχρι και το 85’.

Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, ο Φερνάντες έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σπόλιαριτς κι ακολούθως ο διαιτητής Δημήτρης Σολωμού υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Αγγελή σε μονομαχία με τον Ντουρμισάι.

Ακολούθως, κλήθηκε στο on field review κι αφού εξέτασε τη φάση… πήρε πίσω την απόφασή του.

Απ’ εκεί και πέρα και στο 90+7’, η Καρμιώτισσα… καθάρισε το παιχνίδι και πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Ο Ντούμπια βρήκε τον Παντελή κι αυτός διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (63’ Φερνάντες), Μπεχαράνο, Καρλίτος, Κονέ (72’ Προκοπίου), Παπαγεωργίου (46’ Μιγκελίτο), Σπυριδάκης (58’ Ντουρμισάι), Οφόρι (46’ Λέουκο), Ντιακιτέ.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου (90+2’ Παντελή), Ρόσι (58’ Κατσαντώνης), Γκραντινάρου, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι (75’ Χαραλάμπους), Ψύχας (58’ Αγγελή).

Ο Παπαφώτης στο 67’ και ο Στυλιανού στο 78’ διαμόρφωσαν το 1-1 στο ΑΕΛ – Εθνικός Αχνας. Φωτογραφία: twitter.com/aelfc_official

ΑΕΛ – Εθνικός Αχνας 1-1

Δεν ήταν και από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής χρονιάς, μάλλον γρηγορά θα το ξεχάσουν ακόμα και οι παίκτες, με τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό με τα γκολ του Παπαφώτη και Στυλιανού. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε μια τελική προσπάθεια στον στόχο από τον Καμπέρα που ο Ολιβέιρα κατάφερε να μπλοκάρει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στον αγώνα είχε καλές φάσεις με Καμπρέρα, Ντραγκιτς και Μπίκερ. Η ΑΕΛ όμως κατάφερε στο 67ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Παπαφώτη, η ενέργεια ξεκίνησε από τον Κα που πλαγιοκόπησε την αντίπαλη άμυνα έκανε το γύρισμα για να σκοράρει ο Κύπριος μεσοεπιθετικός.

Η συνέχειά είχε και πάλι γκολ, αυτή την φορά για τον Εθνικό, ο Στυλιανού το σουτ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ολιβέιρα στο 78’. Δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ ακούμπησε το δεύτερο γκολ. Δυο δοκάρια στην ίδια φάση με τους Μίντσεφ και Φιλίποβιτς.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο, Ανδρέου (61’ Μόρσεϊ), Παπαφώτη, Σέρνιτς, Μορέιρα (46’ Μεντόγεβιτς), Φιλίποβιτς, Τσούκα (46’ Φραντζής), Τζάλμα, Θεμιστοκλέους (61’ Μίντσεφ), Κα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Παναγή, Μπίκερ, Ριστέφσκι (88’ Αγγελόπουλος), Ιωάννου, Στυλιανού, Περατικός, Ντε Ιριόνδο, Λίπσκι (74’ Μεσκίντα), Καμπρέρα (74’ Ιωαννίδης), Μ.Ηλία (74’ Χριστοφή), Ντράζιτς (74’ Μπέκερ).

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ. Με ήρωα τον 22χρονο τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι ο Ολυμπιακός απέκλεισε μετά από ένα ματς-θρίλερ την Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαρτάτσογλου» της Κωνσταντινούπολης, επικρατώντας με 3-2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λγκ όπου θα αντιμετωπίσει την αγγλική Αστον Βίλα (2 και 9 Μαΐου).