Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Η Ομόνοια νίκησε 3-0 τον Αρη Λεμεσού, η ΑΕΚ 3-0 την Πάφος FC και ο Απόλλωνας 2-0 τη Δόξα

06 Απριλίου 2024

Με τρεις άνετες και «καθαρές» νίκες ξεκίνησε η αγωνιστική δράση στο κυπριακό πρωτάθλημα. Για τον Α’ όμιλο η Ομόνοια επικράτησε εντός έδρας του Αρη με 3-0 και με το ίδιο σκορ η ΑΕΚ της Πάφος FC για την 6η αγωνιστική, ενώ για την 8η του Β’ ομίλου ο Απόλλωνας νίκησε 2-0 την Δόξα στην έδρα της.

Αναλυτικά:

ΑΕΚ – Πάφος FC 3-0

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ξέχασε την ήττα από το ΑΠΟΕΛ και κέρδισε την Πάφο με 3-0. Το συγκρότημα της Λάρνακας ήταν κάτι περισσότερο από ουσιαστικό καθώς σκόραρε σε όλες τις τελικές που έφτιαξε μπροστά στην εστία του Ιβουσιτς.

Πολύ νωρίς τα δεδομένα στο παιχνίδι άλλαξαν καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέδες στο 7ο λεπτό, ο Κβίντα με κεφαλιά έβαλε αυτογκόλ και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα έπειτα από ένα δεκάλεπτο ο Σολ επέστρεψε στα γκολ καθώς με ωραία κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Ραν Μπεν Σιμον δεν σταμάτησαν εκεί καθώς ο Πονς στο 24ο λεπτό μπήκε και αυτός στην λίστα των σκόρερ.

Από εκεί και πέρα η Πάφο προσπάθησε να αντιδράσει πριν το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς να χάσει την μεγάλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο η ημίχρονο η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε με διάθεση να μειώσει και να μπει στον αγώνα. Ο Κβίντα στο 48’ από το σημείο του πέναλτι έκανε το σουτ αλλά ο Πίριτς έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Η Πάφος δε σταμάτησε στην ευκαιρία στο Κβίντα καθώς στο 54ο λεπτό ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ αλλά ο Ρομπέρζ έδιωξε σωτήρια πριν η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα της ομάδας του.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος η Πάφος έχασε τριπλή ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ. Αρχικά ο Ζάζα έκανε το σουτ, έσωσε ο Πίριτς, ο Κβίντα προσπάθησε αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (80’ Σάντσεθ), Λέδες, Τόνγκια (79’ Καπτούμ), Σολ (55’ Λόπες), Φαράζ (55’ Ντίμερς), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (65’ Ναούμ), Πονς, Ρομπέρζ.

ΠΑΦΟΣ: Ιβουσιτς, Μελούσο (39’ Μποτσκάι), Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Κανέ (79’ Ζάζα), Ζάιρο (46’ Κοντρέρας), Ρους (79’ Δημητρίου), Τάνκοβιτς (69’ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Πέπε.

Με τους Σεμέδο, Κακουλή και Μίλετιτς η Ομόνοια νίκησε 3-0 τον Αρη Λεμεσού. Φωτογρταφία: twitter.com/OMONOIAfootball

Ομόνοια – Αρης 3-0

Σπουδαία νίκη με 3-0 για την Ομόνοια, η οποία πάτησε στην 3η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη! Στο 47’ ο Σεμέδο άνοιξε το σκορ, ενώ ο Κακουλλής στο 64ο λεπτό έκανε το 2-0.

Στο 82’ ο Μίλετιτς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 3-0 για την Ομόνοια! Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια προσπέρασε τον Αρη. Είναι στους 62 βαθμούς όσους έχει (αυτή τη στιγμή) η ΑΕΚ ενώ ο Αρης έμεινε στους 61.

Στο 8ο λεπτό ο Παναγιώτου έκανε λάθος, ο Μαγιαμπέλα πήρε την μπάλα έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχος, ενώ την ίδια κατάληξη είχε ένα σουτ του Σιπριάνο στο 16’ . Στο 21’ η Ομόνοια βγήκε με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, αλλά ο Σίμιτς έκανε λανθασμένο κοντρόλ και χάθηκε μια σπουδαία ευκαιρία. Στο 24ο λεπτό ο Βανά απομάκρυνε με υπερένταση σε μια εκτέλεση κόρνερ του Μπέζους.

Στο 29’ είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα όταν ο Μοντνόρ από καλή θέση έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Φαμπιάνο απομάκρυνε. Στο 45’ ο Χάμπος έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά σταμάτησε στο σώμα του Σανέ.

Στο 47’ ο Σεμέδο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 55’ ο Σαβό βγήκε τετ α τετ με τον Ουζόχο όμως να απομακρύνει, ενώ ακολούθησε νέο σουτ του Μπέγκτσον που σταμάτησε στο κεφάλι του Μίλετιτς. Στο 57’ ο Μπέγκτσον με ένα σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα αρκετά έξω.

Στο 64’ ο Χάμπος πίεσε και έκλεψε ψηλά, έδωσε στον Κακουλλή που πλάσαρε για το 2-0!

Στο 82’ ο Μίλετιτς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 3-0 για την Ομόνοια! Στο 85’ ο Σίμιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και 4ο γκολ με το σουτ του στην αντεπίθεση να είναι άστοχο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο (35’ Ουζόχο), Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο (83’ Ψάλτης), Κούσουλος, Χαραλάμπους (83’ Μπασιρού), Σίμιτς, Σεμέδο (72’ Αλιούμ), Μπεζούς, Κακουλλής (72’ Μπάκιτς).

ΑΡΗΣ: Βανά, Σανέ (61’ Μποάκι), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Νίκολιτς (61’ Μπράουν), Σόκε, Μαγιαμπέλα (23’ Μπένγκτσον), Μοντνόρ, Γκομίς (73’ Σεμέδο), Σάβο (61’ Κοκόριν).

Οι Κοστάκε και Πέρετζ έγραψαν το 0-2 του Απόλλωνα επί της Δόξας. Φωτογραφία: twitter.com/APOLLONOFFICIAL

Δόξα – Απόλλων 0-2

O Aπόλλωνας ήταν καλύτερος από την Δόξα στην εκτός έδρας αναμέτρηση για τους «γαλάζιους» του Πάμπλο Ματσίν που έβγαλαν άλλη μια αγωνιστική υποχρέωση και την μετέτρεψαν σε μια καλή προπόνηση, στην πρεμιέρα της 8ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου.

Ο Κοστάκε άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό  για τον Απόλλωνα με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα της Δόξας που είχε αρκετό κόσμο μπροστά του. Ο Απόλλωνας που με την ενδεκάδα που παρέταξε ο προπονητής του και με τον χρόνο που έδωσε σε κάποιους παίκτες του ήθελε ξεκάθαρα να κάνει μια καλή προπόνηση ενόψει του αγώνα της Τετάρτης με αντίπαλο την Πάφο για το Κύπελλο.

Το δεύτερο τέρμα για τους «γαλάζιους» πέτυχε ο Πέρετζ με δυνατό διαγώνιο σουτ στην κίνηση. Νωρίτερα ο Απόλλωνας είχε χάσει και άλλες καλές ευκαιρίες.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι (59’ Φοφανά), Αντενόν, Βελκόφσκι, Αλσεούς (59’ Ναμπί), Αντωνιάδης, Β. Κυριάκου, Μέσκα (59’ Σαντίκ), Ασάντε.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Αδωνη, Κρμέντσικ (46’ Μπακένγκα), Σάντος, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρσεβιτς, Αρτεάν, Βαλμπουενά (52’ Χάμπος), Κοστάκε, Κολ (52’ Πέρετζ).